obrechye.ru

Едем под очите - причини, елиминација.

Оток под очите - прилично честа појава, која мораше да се соочи со сите. Причините за едемот се различни. На некој, тие се многу ретки и брзо минуваат, а некој мора постојано да се бори со нив.

Главната причина за едемот е акумулација на течност, која може да биде поврзана со болести, лоши навики, неисхранетост. Едем под очите може да се должи на промени поврзани со возраста или да биде генетска карактеристика на една личност. Нивната причина е лоша козметика или постојан замор.

Ако отокот е предизвикано од срцеви заболувања, тироидната жлезда, органите за варење, бубрезите, нервниот систем, тогаш е бескорисно да се борите со нив со козметички методи. Во овој случај, неопходно е да се консултирате со лекар и да се третира болеста, а потоа очниот оток ќе исчезне.

Често отокот под очите е предизвикан од замор, недостаток на спиење и премногу работа на очите. За да се борите со нив, треба да му дадете одмор на телото и да спиете доволно.

Злоупотребата на акутна и солена храна води до пиење на голема количина течност, го забави неговото ослободување од телото и појавата на оток во утринските часови. Затоа, не треба да јадете зачинета храна и да пиете многу течност, особено ноќе. Голема количина на алкохол во вечерните часови непраменно наутро ќе влијае на состојбата на областа околу очите. Оток под очите наутро, што се јавува како резултат на акумулација на течности, обично исчезнуваат во текот на денот.

Едем под очите, поврзан со наследноста или промените поврзани со возраста во поткожното масно ткиво, може да се отстрани хируршки.

Ако оток е формиран поради постојана преголема работа или прекумерно внесување на течности во текот на ноќта, тогаш треба да користите неколку едноставни совети кои ќе им помогнат брзо да се ослободат од нив. Пред сè, неопходно е да се воспостави правилна исхрана, да не се злоупотребува акутно и солено, да не се пие во текот на ноќта течноста, а особено алкохолните пијалаци. Неопходно е да одиме повеќе и да правиме физички вежби. Вечер гледа телевизија може да се замени со вечер прошетка.

Едем, кој не е поврзан со болеста, возраста и наследноста, е лесно да се затруби со едноставни методи за дома.

Добра опција е ладни сребрени лажички. За да го направите ова, ставете четири лажици во сад со мраз. Земете две лажици и прицврстете ги на отечените места, но не притискајте силно. Кога лажињата се топли, промените ги на ладни.

Друг докажан лек за оток во окото е црн или зелен чај. Земете две кесички од чај, ставете ги во врела вода неколку минути, а потоа ставете го во фрижидер. Охладените кесички се ставаат на окото околу 15 минути.

Многу чест начин за борба против оток е свеж краставица. Исечете го краставицата во чаши, ставете ги во фрижидерот. Озрачени парчиња краставица се стави под очите. Едемот треба брзо да исчезне.

Многу ефикасни средства - бришење на потечени места со коцки мраз. За да го направите ова, можете да замрзнете чиста вода, лушпа од вар, камилица или зелен чај. Масажата не треба да трае подолго од две минути, така што нема хипотермија.

За отстранување на оток кај луѓето веќе долго време се користат билки. Добро прилагодени супа од сува билка: вар, камилица, цвекло, копра. За да се добие супа - истурете ги суровините со вода што врие, ставете го на шпоретот, доведете до вриење и останете на затоплување околу 10 минути. Кул, се напрега и прави компреси на окото.

Ако сакате брзо да го отстраните отокот, треба да направите маска од зелениот магдонос. Земете свеж магдонос, исплакнете, исечете со нож, истурете вода што врие и инсистирајте неколку минути. Кул, исецкајте магдонос до зашеметена состојба, нанесете на површината околу очите. Врвот со памучни брисеви. Држете го 10 минути, а потоа исплакнете со вода, исплакнете со ткиво или крпа, нанесете крем за очи.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Причини за модринки под очите и методи за справување со нив.Причини за модринки под очите и методи за справување со нив.
Оток на очите, што да правам?Оток на очите, што да правам?
Бременост на нозете: причина, третман, симптомиБременост на нозете: причина, третман, симптоми
Ако очите се издува, причините можат да бидат различни. Ова важи и за возрасни и за децаАко очите се издува, причините можат да бидат различни. Ова важи и за возрасни и за деца
Силно отечени нозе: што да правиме и како да се справиме со проблемотСилно отечени нозе: што да правиме и како да се справиме со проблемот
Како да се отстрани отокот од очите? Едноставни чекори за зрачен изгледКако да се отстрани отокот од очите? Едноставни чекори за зрачен изглед
Чанти под очите: причината, третманот, спречувањето на изгледотЧанти под очите: причината, третманот, спречувањето на изгледот
Очите изникнаа наутро? Причини за појава на кесиОчите изникнаа наутро? Причини за појава на кеси
Едем на очните капаци. Кој е третманот?Едем на очните капаци. Кој е третманот?
Оток на лицето. Причини и методи на елиминација.Оток на лицето. Причини и методи на елиминација.
» » Едем под очите - причини, елиминација.