obrechye.ru

Терапевтски својства на листови од глуварче. Примена на лисја, цвеќиња и корен од глуварче

Мал жолти глуварче е вистински исцелител кој има златна резерва од хранливи материи. Од античките времиња се смета за "еликсир на животот". Впрочем, мала фабрика има лекови против болки, диуретици, холеретични, антиинфламаторни, потење, тонирање својства. Од листовите на глуварче, се подготвуваат различни лекови, способни да се борат со многу заболувања. Во овој случај, не се корисни само летоци. Куративни својства се обдарени со корени и цвеќиња.

лисја од глуварче

Опис на фабриката

Секој знае трајни билни култури, наречен глуварче officinalis. Фабриката има жолто-златно цвеќе, потсетувајќи на обликот на кошницата. Долга шуплива матица содржи млечен сок.

Како листовите оставаат да изгледаат? Првично, треба да се забележи дека за медицински цели се користат само млади пука. Таквите лисја се одликува со светло зелена боја. Тие се формираат во базална розета. лист должина може да варира 5-25 см. Тие се разликуваат runcinate тип видливи остри рабови на ножот.

Фабриката има краток разгранет ризом, кој оди надолу во долг корен корен. Неговата вредност може да биде околу 60 см, а дијаметар - 2 см.

Фабрика бербата

Медицинските својства на глуварчето помага да се справат со разни болести. И често таквата терапија е долг процес. Затоа се препорачува однапред да се подготви фабриката за да не се прекине текот на терапијата во зима.

Приземниот дел (лисја, цвеќиња) се препорачува да се соберат за време на цветниот период. Ако планирате да жетвате за зима, тогаш фабриката треба да се исуши. Таквиот процес се изведува на отворено. Сепак, избегнувајте да добивате сончеви зраци на глуварче.

Корените на бербата се ангажираат во есен (септември - октомври), кога лисјата веќе се извалкаат. Извадениот дел е исцеден. Големи корени треба да се сечат. Потоа венеат во сува просторија додека млечниот сок не престане да стои.

лепливи корени на глуварче и контраиндикации

Компонента на растенијата

Широка употреба се најде во народната медицина лисја на глуварче. Корисни својства се оправдани со уникатен состав.

Летоците се богати:

 • танини;
 • слуз, протеини (околу 15%);
 • смола;
 • фитонутриенти;
 • стероли, масти;
 • органски киселини;
 • холин;
 • инулин;
 • тараксацин;
 • витамин Ц;
 • витамин Б6;
 • провитамин А;
 • бета-каротин.

Покрај тоа, фабриката е богата со микроелементи: манган, железо, калиум, калциум, фосфор, кобалт, бор, бакар.

Не помалку корисен е коренот на глуварче. Медицинските својства и контраиндикациите (тие ќе бидат разгледани подолу) одамна им се познати на лекарите и често се користат за борба против болести.

Корен од глуварче содржи:

 1. Терпените врски. Супстанциите се одлични во намалувањето на температурата, имаат антибактериски ефекти.
 2. Горчина. Тие придонесуваат за развој на гастричен сок, подобрување на апетитот. Горчината се разликува од холертичниот ефект. Таа обезбедува празнење на спутум во случај на опструктивен бронхитис.
 3. Инулин. Производот е природен полисахарид. Го намалува количеството на шеќер во телото. Суштината ги зајакнува ѕидовите на сите внатрешни органи. Ги подобрува својствата на адсорпција.
 4. Глицериди на масни киселини. Таквите супстанции совршено го намалуваат нивото на холестерол, како и маснотиите што се растворливи во масти.
 5. Каротеноиди. Компонентите се претходници на каротин. Соодветно на тоа, тие го подобруваат видот, придонесуваат за нормализирање на метаболизмот во телото.
 6. Холин (подобро познат како витамин Б4). Овозможува производство на хемоглобин. Супстанцата учествува во расцепувањето на холестеролот. Витаминот го подобрува имунитетот. Покрај тоа, го штити црниот дроб од оштетувања со честа употреба на масна храна и алкохол. Тоа е одлична превенција на развојот на болести на нервниот систем.
 7. Sterin. Оваа компонента има одлични диуретични и холенетски својства.
 8. Микроелементи. Тие го поддржуваат имунитетот, обезбедуваат правилна апсорпција на хранливи материи, ја регулираат киселинската баланса во крвта.

лековити својства на глуварче

Како што можете да видите, коренот и листовите на глуварчето се опремени со лековита моќ.

Корисни својства

Спремен глуварката стана вистински омилен на народната медицина. Ова е потврдено од различни рецепти во кои фабриката е главната состојка.

И тоа не е изненадувачки. Впрочем, лековити својства на глуварче се речиси неограничени.

Фабриката ги има следниве својства:

 • холеретичен;
 • прочистување на крв;
 • лаксативи;
 • антиспазмодични;
 • антивирусна;
 • диуретик;
 • антипиретик;
 • антихелмитски;
 • бактерицидно;
 • дијафоретичен;
 • ресторативна.

Примена на фабриката

Глуварче е вистински подарок на природата. Многумина го нарекуваат обичен плевел. Штета, бидејќи фабриката е многу корисна. Исцелителната моќ е поседувана од сите негови делови. За способноста да се лекува од многу болести, фабриката често се нарекува "жолт женшен".

Традиционалната медицина препорачува употреба на глуварче за различни болести:

 1. Корените имаат одлични холеретични и смирувачки својства кај патологиите на црниот дроб. Тие се на побарувачката со хепатитис, холелитијаза. Тие се користат за бубрежен колитис.
 2. Цвеќе се разликуваат во белење на својствата. Тие се користат во козметологијата за да се ослободат од старите места, пеги. Маската на глуварчето остава да ја навлажнува кожата, ја подмладува кожата, ја насладува со хранливи материи.
 3. Сокот на растението или супата има генерален зајакнувачки ефект. Тие придонесуваат за развој на инсулин, го олеснуваат телото на штетните опашки, го стимулираат метаболизмот. Покрај тоа, пијат помага да се врати силата.
 4. Фабриката се користи за разни нервни нарушувања. Може да дејствува како ефективна хипнотичка и седативна.
 5. Декоки, тинктури од коренот помагаат во борбата со атеросклероза, хипертензија. Тие се користат за намалување на холестеролот.
 6. Во гихт, болести на бубрезите, dropsy, ревматизам, болести на бубрезите камен, ќе се дојде до помош на смирен глуварче.
 7. Во случај на патологија на зглобовите, фабриката се користи и внатрешно и надворешно. Со фрактури, сокот ја забрзува фузијата на коските. Исто така, се тврди за рахитис кај бебиња.
 8. Коренот се користи за дисфункција на тироидната жлезда. Нејзината лековита сила помага во борбата против токсичните зраци.
 9. Тинктура од корените или лисјата на глуварчето помага да се стимулира апетитот. Го стимулира функционирањето на дигестивниот тракт. Овој пијалок има антихелмитски ефект, совршено го третира гастритисот.
 10. Фабриката се користи за туберкулоза, како антитромбоцитен лек.
 11. Лушпа на корените се користи за бањи. Таквите процедури за вода се индицирани за егзема, кожни осипувања. Пченките, брадавиците се препорачува да се подмачкуваат со свеж сок. Масни екстракти помагаат при изгореници.
 12. Глуварче ја чисти крвта и го активира формирањето на леукоцити во телото. Затоа се користи за анемија, бери-бери, воспаление на лимфни јазли, онкологија, труење.

салата од лисја од глуварче

Фабриката се користи не само во народната медицина. Многу љубовници подолго време прават по вкусни и корисни јадења. Популарно е: салата од глуварче, супи. Често, свежото зеленило е одличен додаток на другите зеленчуци.

Контраиндикации

За жал, не сите луѓе можат да се прибегнат кон терапија со ова растение. Впрочем, тие имаат некои ограничувања како летоци, така и корен од глуварче. Терапевтските својства и контраиндикациите треба внимателно да се проучат. И само откако ќе бидете сигурни дека фабриката не му наштети на вашето тело, може да се обратите за лекување.

Ако сакате да користите листови од глуварче, размислете за следните контраиндикации:

 • гастритис со висока киселост;
 • чир;
 • затнувањето на билијарниот тракт.

Строго е забрането да се надмине дозата на овој лек. Инаку, дијареа, повраќање може да се активираат.

Овие ограничувања се однесуваат и на третманот на коренот. Покрај тоа, важно е да се земе предвид индивидуалната чувствителност. Луѓето кои не го толерираат растението може да развијат различни алергиски реакции.

Медицински рецепти од лисја

Традиционалните исцелители нудат различни алатки кои можат да се борат дури и со тешки заболувања. Сепак, пред да ги користите, а не да предизвикате непријатни последици, препорачливо е да разговарате за нивната употреба со лекар.

Времетраењето на третманот е скоро секогаш 3 недели. Ако подобрувањата се видливи, но симптоматологијата не е целосно елиминирана, тогаш е можно да се продолжи со терапија. Се разбира, по консултација со лекар.

глуварче остава корисни својства

Значи, најефикасно значи:

 1. Со авитаминоза. Ќе ви треба сок од листовите на глуварче. Мора да се комбинира со алкохол. Пропорциите се 1: 1. Три недели лекот продолжува во мракот. Таквиот лек помага да се справи со зголемениот замор, се елиминира пролетна авитаминоза. Се препорачува да се употребува двапати дневно за 1 суп.л-патки. л.
 2. Во борбата против анемија. Истурена глуварче лисја во износ од 1 лажиче. истурете вода што врие - 1 стакло. 15 минути лекот се инфилтрира. Преку цедилка или газа, пијалокот се филтрира. Пијте лекот во текот на денот. Производот ефикасно го одржува општиот тон.
 3. Да се ​​подобри варењето. Листовите од глуварче (рендан) мора да се мешаат со корените на растението. Двете компоненти ќе треба 1 лажиче. Смесата се истура со врела вода - 2 чаши. По ладењето филтерот се филтрира. Се препорачува да се земе два пати дневно за 1 суп.л-патки. л.
 4. Од каснување од инсекти. Млечните листови на глуварче мора да се меле додека не се добие грула. Ставен е на местото на залак. Таквиот лек совршено ја ублажува болката и го елиминира воспалението.
 5. Да се ​​подобри лактацијата, со апсцеси. Совршено го подобрува метаболизмот, ја чисти крвта од инфузии на летоци. Можете да користите сува трева. Кршени суровини (1 суп.л-пат.) Се истури со врела вода (250 g). За 3-4 часа лекот се инфилтрира, по можност во шише со термос. Филтрираниот производ мора да се земе пред оброците за 50 г. Користете ја инфузијата 6 пати на ден.
 6. При ниска киселост. Младите летоци треба да бидат темелно исплакнат. За 30 минути тие се спуштаат во саламура. Потоа повторно исплакнете и извалкајте со врела вода. Внимателно измазнете го суровината и притиснете го сокот. Овој пијалок треба да се разреди со вода (1: 1). Агентот се варат 5 минути. Во ostuzhennoy користи како лек три пати на ден, половина час пред оброк, 50 g Како резултат на сок се карактеризира со горчлив вкус. За да го неутрализира непријатниот вкус, можете да пиете лекот сладок сируп или џем со лажица мед.
 7. Да се ​​стимулира имунитет. Се користи лушпа од лисја од глуварче. Неопходно е да се земе суровини - 5 суп.л-патки. л. Тревата се истура со врела вода - 300 ml. Потоа, за 5 минути, агентот се варат. По перзистирањето за 3 часа, лекот мора да се филтрира. Земете ја 1/2 чаша 30 минути пред јадење, двапати на ден.

Употреба на коренот во народната медицина

Како што е познато, не само листови од зеленика се користат за борба против болести. Примената на коренот е ефикасен метод за подобрување на здравјето.

глуварчето остава контраиндикации

Популарни рецепти се:

 1. Подигање на тонот. Коренот на земјата (2 лажици) се истура во вода (400 ml). Композицијата треба да се залепи во водена бања околу 30 минути. Земете го пред секој оброк од 1/3 чаша.
 2. Третман на црниот дроб. Во вечерните часови, истурете ладна вода (250 ml) со кршен корен (20 g). Во оваа форма, мешавината останува цела ноќ. Во утринските часови лекот е ставен на мал оган. Неопходно е да се донесе на вриење и да се отстрани. Се препорачува да пиете пијалок околу 30 минути пред појадокот. По јадењето, можете да пиете уште еден дел од супата.
 3. Прочистување на крв. Во овој случај, коренот (20 g) се истура со врела вода (250 ml). Инсистираше на таков лек во термос шише. Земете препорачани 250 мл пред оброците. Совршено го подобрува хемоглобинот.
 4. Аденоиди, хроничен ринитис. Се препорачува да се направи следната инфузија. Коренот на земјата (1 лажиче) се варат со врела вода (200 ml). Смесата треба да се покрие и да се поттикнат минути 20. Употреба во разладена напнати. Се препорачува да се пие 3-4 пати на ден frac14-стакло.
 5. Стрес, замор. Земете го коренот на земјата (1 лажица.). Наполнете го со алкохол или вотка (1 лажица). Агентот треба да се вметнува само во темни садови за 2 недели. Земете препорачано за 30 капки. Производот се разредува во една лажица вода. За лековит ефект, потребно е да се користи инфузија три пати на ден.
 6. Хипертензија. До земјата суровина (100 g) се додава ладна вода. Ќе ви требаат 300 ml. Производот опфаќа 25 минути. Супата треба да се пие 2 пати на ден за 150 ml. Се препорачува да се земе лекот пред оброците. Таквата лушпа помага да се справи со несоницата. Во овој случај корисно е да се земе лекот пред спиење.

Здравствени салати

Овошје листовите се користат за подготовка на различни различни јадења. Салатите се особено на побарувачката. Тие придонесуваат за зголемување на имунитетот, обезбедуваат обновување на целото тело.

За салати, се препорачува да се користи зелена лисја исклучиво за време на цветни. Ако фабриката веќе има стекнато семе, воопшто не е погодно за готвење. Таквите лисја се многу горчливи. Затоа, салата од оваа зелена не е вкусна.

Младите лисја имаат малку огорченост. За целосно отстранување на непријатниот вкус, потребни се 30-40 минути за да се впие зелена боја во солена вода.

како изгледа листовите од глуварче

Најдобрите рецепти од глуварче лисја:

 1. Мај. За да направите салата, ќе ви бидат потребни листови од глуварче (100 g), зелен кромид (100 g), целер или магдонос (50 g). За јадење, треба да се готви 1 јајце. Сите состојки се ситно сецкани и мешани. За полнење, кисела павлака се користи со додавање на шеќер (1 лажиче), разредена во 5% оцет (1 лажица) и сол.
 2. Салата од глуварче остава со медина. Ова е уште едно вкусно јадење, придонесувајќи за целокупното јакнење на телото. Неопходно е да се земе во иста количина на лисја на глуварче, на lungwort. Комбинирајте ги овие компоненти. За нив се додава (по вкус) сецкан магдонос, копра, зелен кромид. Во салата може да се прелива семето од ким. Сечените компоненти се попрскуваат со сол. Потоа тие треба да се смачкаат додека на растенијата не дадат сок. Облекување на јадењето со кисела павлака или растително масло со додавање на оцет.

Заклучок

Неверојатен сончев цвет - глуварче - може да даде не само радосно расположение. Тој совршено го лечи и го поддржува телото. Скромен растение може да стане ефикасен лек за разни заболувања. Главната работа е да се знае и правилно да се користи лековитата моќ на глуварче.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Глуварче од хартија чекор по чекор: слика, господар класаГлуварче од хартија чекор по чекор: слика, господар класа
Корен од глуварче во онкологија: начин на аплицирање и лекување на ракКорен од глуварче во онкологија: начин на аплицирање и лекување на рак
Нутритивни и лековити својства на цвеќиња од глуварчеНутритивни и лековити својства на цвеќиња од глуварче
Сакате да знаете како да се ослободите од глуварчињата на страницата?Сакате да знаете како да се ослободите од глуварчињата на страницата?
Devyasil. Терапевтски својства и контраиндикации на корисен коренDevyasil. Терапевтски својства и контраиндикации на корисен корен
Како да се подготви лек од глуварчињата. Овен од глуварчеКако да се подготви лек од глуварчињата. Овен од глуварче
Кои билки се собираат во мај: листа на растенија и карактеристики на нивната бербаКои билки се собираат во мај: листа на растенија и карактеристики на нивната берба
Стилски тетоважа `Глуварчи`Стилски тетоважа `Глуварчи`
Корен од глуварче: лековити својства, контраиндикации и рецептиКорен од глуварче: лековити својства, контраиндикации и рецепти
Мед од глуварчињатаМед од глуварчињата
» » Терапевтски својства на листови од глуварче. Примена на лисја, цвеќиња и корен од глуварче