obrechye.ru

Како да се ослободите од херпес засекогаш

Причини за болеста

Болеста "херпес" е предизвикана од вирус, и откако ќе се зарази, ќе стане носител на овој вирус. Затоа, прашањето: "како да се ослободите од херпесот?" - нема многу смисла, досега медицинската наука не се бори со тоа не многу успешно.

Како и секој друг вирус, херпес симплекс коегзистира со човечкото тело прилично мирно, а проблемите се појавуваат само кога имуниот систем е ослабен поради некоја причина или почнува да пропаѓа. Катарални заболувања, хипотермија во зима, стрес, злоупотреба на никотин и алкохол, прегревање, недостаток на нормално режим на денот и како резултат на хроничен замор и многу други причини - сето ова може да стане механизам за активирање на појавата на непријатни и многу болни плускавци во аглите на усните.

Кај жените оваа веќе голема листа е дополнета со хормонални промени во телото за време на менструацијата и за време на бременоста.

Како да се ослободите од херпес на лицето?

Бидејќи, како што веќе откривме, борбата против вирусот во телото е бескорисна, тогаш треба да размислите како да се справите со манифестациите на оваа непријатна болест.

Ако усните се веќе отечени и исушени, тогаш може да се бори со пукнатини со подмачкување на кората со витамин Е. Овој третман многу добро ја омекнува кожата, брзо се обновуваат усните и повторно ќе ве задоволат со нивната мекост.

Сите ние сакаме да изгледаме добро, а во некои моменти од животот дури и мал дефект на лицето може да нè одведе во длабока депресија, особено најзначајно плускавци на усната. Но, за жал, брзо третман на херпес Досега лекарите не се достапни. Значи, ако имате само еден случај каде што треба да изгледате "цело време", на пример, денес е вашата свадба, а наутро откривте дека подмолен вирус "излезе", како да го чувствувате, значи дека само вие ќе бидете спасени козметика. И треба да се забележи дека најдобриот начин за лекување е, се разбира, превенцијата.

Превенција

Од прашањето: "како да се ослободиме од херпес" се осврнуваме на прашањето "како да се спречи тоа". За почеток, препорачуваме да го следите вашиот распоред и она што го јадете и во кои количини. Обидете се да го дадете вашето тело со витамини. Наједноставен начин е да се купи добар мултивитамински комплекс и свежо овошје и бобинки за соковник. Тоа е многу корисно за здравјето во целина и за спречување на херпес особено да редовно оди на отворено. Таквите прошетки го олеснуваат стресот и го зголемуваат имунитетот на телото. Сите се свесни за лековитите својства на стврднување, но многу малку луѓе го практикуваат. Можете да почнете секоја вечер. замрзнување со ладна вода нозе, дури и ако запрете на ова, тогаш во оваа "скратена" форма, стврднувањето ќе даде добар ефект. Ќе биде помалку веројатно дека ќе се пречи на настинки и грип, што значи дека херпесот ќе ги заобиколи усните.

Брзо лекувајте херпес народни лекови

Во народната медицина од оваа болест се смета за добар лек алое сок, се препорачува да се изгорат меурчиња со прополис, а некои исцелители се советуваат да користат ежово масло. Често може да најдете референци за употребата на сок Kalanchoe за подмачкување меурчиња.

И таму е болен, но сигурен начин: во неодамна сварениот топол црн чај, спуштете ја металната лажичка и кога ќе се загрее, нанесете го на болното место на усната. Оваа постапка се препорачува да се изведува неколку пати на ден.

Што може и што не се препорачува за херпес.

Како да се ослободите од херпес? Не притискајте меурчиња и воопшто не ги допирајте, за да можете да го пренесете вирусот во други делови од телото каде што ќе биде фиксиран и да даде нова култура на меури. Не треба да се бакнувате за време на активната фаза на болеста, со што ризикувате да заразите блиски лица. Жените не се препорачуваат да користат кармин ако се појават херпес на усните, бидејќи мастите и другите активни супстанции содржани во него може да имаат негативна улога во развојот на болеста.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Гениталниот херпес во бременоста е опасна болестГениталниот херпес во бременоста е опасна болест
Генитален херпес третман.Генитален херпес третман.
Херпес симплекс органи: причини кај жените, симптоми и методи на лекувањеХерпес симплекс органи: причини кај жените, симптоми и методи на лекување
Ацикловир во бременостАцикловир во бременост
Херпес кај дете: не само третман со народни лековиХерпес кај дете: не само третман со народни лекови
Херпес гениталии: причини и третманХерпес гениталии: причини и третман
Како брзо да се излечи херпесот на усните со лекови за хемотерапија и народни лекови?Како брзо да се излечи херпесот на усните со лекови за хемотерапија и народни лекови?
Лекот `Виру-Мерц`. Инструкции за употребаЛекот `Виру-Мерц`. Инструкции за употреба
Креми и мази - третман на херпес народни лековиКреми и мази - третман на херпес народни лекови
Блистер на усната, во препоните и на гениталиитеБлистер на усната, во препоните и на гениталиите
» » Како да се ослободите од херпес засекогаш