obrechye.ru

Која е користа од лепчињата од глуварче? Третман со ова растение

Во пролетта светло жолти цветови Глуварче може да се најде насекаде - во градовите и шумите, на ливадите, на речните брегови и по патиштата. Глуварче лековита чини толку обични што дури и не ја забележуваме убавината на ова растение. Освен тоа, се верува дека глуварчето е непотребно, бескорисно плевело! Но, оваа статија ќе ве убеди на спротивното и ќе ви кажам за прекрасната исцелителна моќ на растението.

Глуварче е растение што се користи и во научната и во народната медицина за заздравување на голем број на сите видови болести. Ајде да зборуваме за својствата и можностите што ги има оваа фабрика.

Хемиски состав на растението

на корен од глуварче откриени гума, инулин, ситостерол, triterpenoid соединенија, масни масло со глицериди киселини (олеинска, линоленска, палмитинска, олеинска, и cerotic melissovoy) и други супстанции.

Листовите и inflorescences содржи многу витамини, никотинска киселина, каротин, магнезиум, калциум, фосфор, железо, лутеин, taraksantin, triterpene алкохоли - faradiol и arnidiol et al.

За медицински цели, сите делови од растението се користат: лисја, трева, цвеќиња, сок, корен од глуварче.

Својства и примена на глуварче

Бидејќи лепенето од глуварче има многу корисни својства, спектарот на неговото дејство е разновиден. Антитуберкуларните, антивирусни, антихелминтските, антидијабетичните, антиканцерогените својства на глуварчето се експериментално докажани. Покрај тоа, се користи како холеретичен, лаксативен, антипиретик, експекторанс, антиспазмодичен и седативен.

Со астенија и анемија, глуварчето делува воглавно, го тонизира и го смирува нашиот нервен систем, помага во намалување на холестеролот во крвта, ги отстранува токсините од телото. Глуварче се користи за неврози, артритис, атеросклероза, несоница и анемија.

Го нормализира варењето и го подобрува апетитот, се користи за хронични заболувања на цревата или стомакот, особено во комбинација со запек, бидејќи има лаксативно дејство. Исто така, го забрзува распаѓањето на мастите и промовира губење на тежината.

Билната и коренот делува диуретик, холеретичен, анти-воспалителен, а исто така го нормализира метаболизмот. Се користи за заболувања на слезината и црниот дроб, холелитијаза, жолтица, гастритис, холециститис.

Покрај тоа, глуварче во народната медицина се користи за болести на панкреасот, гихт, ревматоиден артритис, radiculitis, дијатеза, алергии, папиломи, акни, воспаление на лимфните јазли, болести на бубрезите, хемороиди, треска, гребнатинки, осип на кожата, пеги, брадавици, calluses, изгореници и бери-бери.

Покрај тоа, фабриката ја зголемува распределбата на млеко кај доилки, помага да се врати состојбата на пациентите по мозочен удар.

Овој цвет делува и како лесен стимуланс и тоник, така што кога се користи глуварче синдроми на хроничен замор, губење на цврстината, замор или нервозна преоптовареност.

Некои рецепти користат глуварче

Месечината од глуварче се наоѓа во различни народни рецепти. Од него се подготвуваат тинктури и инфузии, кафе, чај, мед, вино, џем.

1. Глуварче од хемороиди:

две лажички корени од глуварче (смачкана) се истураат ладна вода со волумен од 200 g, инсистираат на 8 часа, пијат три пати на ден за една четвртина од стаклото.

2. Со жолтица:

чаша вода истурете лажичка суровини (смачкана), се вари 20 минути, филтер. Пијте три пати на ден за 50 ml. Ова е добар холагог.

3. Од хепатитис:

Еден чаша ладна вода истура лажичка од скршени корени. Тие го ставаат малиот оган и лебдат околу еден час. Земете три пати на ден на масата. лажица пред јадење.

4. Со атеросклероза:

со тешка атеросклероза, придружена со губење на меморијата, да се отстрани вишокот холестерол и да се отстранат штетните супстанции од телото, користете сув прашок од суви корени. Тоа е доволно 5 грама прашок пред секој оброк, а по 6 месеци ќе има подобрување.

5. Од артритис:

Чаша вода се истура во 6 грама суви корени, варени 10 минути, инсистирајќи половина час. Земете три пати на ден на масата. лажица пред јадење.

6. Од цироза на црниот дроб:

а) пијте лажичка сушени корени на една и пол чаши вода, вријте 5 минути и пијте како чај.

б) слој цреши од глуварче се покриени со слој шеќер, останат под притискање 10 дена, што се користи наместо џем.

7. Од надуеност:

Чаша варена вода истура две кафени лажички корени (смачкана), инсистираат 8 часа. Пијте четири пати на ден за една четвртина чаша пред јадење.

8. Од тумор во градите:

Бришење на свежи корени и се однесуваат на болните гради. Овој лек се раствора во женската града на туморот, како и стврднување во препоните и под рацете кај жените и мажите.

9. За гастритис со ниска киселост:

Оваа болест се третира со сок од листовите на медицински глуварче. Лисјата се мијат, половина час натопени во силна солена вода, потоа се мијат со ладна вода, извалкани со врела вода, се претвораат преку мелница за месо и се филтрираат низ густо ткиво. Сокот се разредува со вода (1: 1) и 2 минути. варен. Земете двапати дневно за една четвртина чаша пред оброците.

10. За зголемена лактација:

Чаша врела вода се подготвува лажичка лисја и корен од глуварче, тие инсистираат на една четвртина од еден час, пијат наместо чај.

11. За изгореници:

Секоја количина цвеќе од глуварче се става во стаклена тегла и се истури со сончогледово масло до нивото на обложување на цвеќето. Садот се става во тенџере со вода, со партал на дното, варен 40 минути. И кога се лади, извадете го добиеното масло преку складирање на карони, нанесете го за третман на изгореници.

12. Од калуси:

Можете да го отстраните калусот со глуварче, зашто овој калус е подмачкан со свеж сок од растенија.

13. Од запек:

во сончев ден собираат златни чаши од цвет со целосни млечни стебленца, мелете ги и пополнете ги со стаклена тегла на половина. Потоа ставете нерафинирано растително масло. Вметнете газа од вратот и изложувајте се на сонце. По три недели, маслото ќе биде подготвено. Земете пред секој оброк на масата. лажица.

14. Од папиломите и акните:

тегла или друг капацитет е цврсто преполна со жолти цвеќиња на глуварче и се истури тројна колонска вода. Две недели инсистираат на темно место, овој тинктура е подмачкана со мозолчиња и папиломи се до целосно исчезнување.

Многу е важно да се запамети дека во близина на автопати и патишта да се соберат глуварче лекови не може!

Ова растение е добро, бидејќи нема никакви контраиндикации за прием.

Користете ја лечебната моќ на растението и бидете здрави!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Глуварче од хартија чекор по чекор: слика, господар класаГлуварче од хартија чекор по чекор: слика, господар класа
Корен од глуварче во онкологија: начин на аплицирање и лекување на ракКорен од глуварче во онкологија: начин на аплицирање и лекување на рак
Нутритивни и лековити својства на цвеќиња од глуварчеНутритивни и лековити својства на цвеќиња од глуварче
Амарант - цвет на иднинатаАмарант - цвет на иднината
Burdock: корените на лековити растенија во народната медицинаBurdock: корените на лековити растенија во народната медицина
Како да се подготви лек од глуварчињата. Овен од глуварчеКако да се подготви лек од глуварчињата. Овен од глуварче
Кога да се соберат корените на глуварче? Лековити билкиКога да се соберат корените на глуварче? Лековити билки
Глуварчињата се корисни цвеќиња. Рецепт: глуварче сирупГлуварчињата се корисни цвеќиња. Рецепт: глуварче сируп
Стилски тетоважа `Глуварчи`Стилски тетоважа `Глуварчи`
Корен од глуварче: лековити својства, контраиндикации и рецептиКорен од глуварче: лековити својства, контраиндикации и рецепти
» » Која е користа од лепчињата од глуварче? Третман со ова растение