obrechye.ru

Содржина на јаглени хидрати во храната: нагласува

Јаглехидрати - ова е една од трите незаменливи и важни компоненти кои се содржани во било која храна. Тие се сигурни органски соединенија, кој се состои од водород, кислород и јаглерод.

Поради брзината на асимилација и пристапност, јаглехидратите станаа главен извор на енергија за човечкото тело. Покрај тоа, тие директно придонесуваат во синтезата на молекулите на ДНК и РНК, го подобруваат дигестивниот тракт, го регулираат метаболизмот.

Постојат неколку основни видови јаглени хидрати:

  • Едноставни јагленохидрати (фруктоза, лактоза, галактоза, сахароза и малтоза);
  • Комплексни јагленохидрати (гликоген, скроб, пектини, целулоза и хемицелулоза).

Едноставните јагленохидрати добро се апсорбираат од телото и значително се зголемуваат шеќер во крвта, каде што сложен јаглехидрати се апсорбираат постепено, што обезбедува трајно чувство на сатурација. Овој имот е широко користен во диететиката и разни комплекси за губење на тежината.

Протеини, масти, јаглехидрати во производите се содржани со цел да се одржи нормалното функционирање на телото. Недостатокот на една од супстанциите може да доведе до сериозни последици. На пример, недостатокот на јаглени хидрати предизвикува таложење на маснотии во клетките на црниот дроб, поради што се развива нејзината масна дегенерација. Кетоните се акумулираат во крвта, што доведува до поместување на животната средина во внатрешноста на телото и труење на мозочните ткива.

Вишокот јаглехидрати - ова е сигурен начин на патот кон дебелина. Покрај тоа, се јаде многу шеќер постојано, луѓето ризици латентна форма на дијабетес и трошење на клетките на панкреасот - главниот телото да произведува инсулин, кој помага да се апсорбираат гликоза.

Содржината на јаглени хидрати во храната им овозможува да бидат поделени во неколку главни групи:

  • Максималниот износ на јаглехидрати (65 грама) - бонбони, шеќер, џем, мед, тестенини, ориз, урми, суво грозје и суво овошје, путер бисквити, marshmallows, овес и леќата каша, кајсии и сливи.
  • Голем број јаглени хидрати (од 40 до 60 гр.) Се грав, леб, халва, црно чоколада, суви кучиња-роза и сл.
  • Просечна содржина на јаглени хидрати (11-20 g) - банани, соја, свежо куче роза, кокос, ф`стаци, бело чоколадо.
  • Ниска количина на јаглени хидрати (до 10 g) се наоѓа во млечни производи, зеленчук и овошје, печурки, грав и ореви.

Зборувајќи за соодветна исхрана, вреди да се напомене дека содржината на јаглени хидрати во храната што се консумира дневно, не треба да надминува 500 г. Мора да се консумира храна влакна или влакна, која е изобилна со зеленчук и овошје.

Оние кои сакаат да изгубат телесната тежина треба да запаметат дека производите со "празна" енергија и недостаток на корисни супстанции не треба да бидат присутни во исхраната. На пример, штетно јаглени хидрати производи, како што се слатки и шеќер, може да се заменат со природен мед и сушено овошје, и полиран сорти на ориз - непрочистени.

За диета, природните јагленохидрати се идеални, бидејќи тие помагаат да се справат со чувството на глад што го мачи и совршено го полни стомакот. Овде можете да вклучите производи од целулоза и неварени жита, зеленчук и овошје, корен зеленчук. Содржината на јаглехидрати во производи од ваков вид не ги надминува дозволените стандарди и во исто време тие се нискокалорични.

Несомнени предности на природниот јаглени хидрати е висока содржина на хранливи материи, како што се минерали, витамини растворливи и нерастворливи влакна, биофлавоноиди. Сето ова го стабилизира нивото на шеќер во крвта и го намалува холестеролот.

Содржината на јаглени хидрати во храната е важен показател, но, пред сé, вреди да се обрне внимание на тоа колку корисен е тој или оној производ кој ќе му биде на вашиот организам. Само овој пристап ќе ви обезбеди добра фигура и подобрување на вашето здравје.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Што се олигосахариди? Функции и особиниШто се олигосахариди? Функции и особини
Што се јаглени хидрати и треба да се плашат?Што се јаглени хидрати и треба да се плашат?
Корисни супстанции може да содржат каде? Јаглехидратите се главен извор на енергијаКорисни супстанции може да содржат каде? Јаглехидратите се главен извор на енергија
Сакате да знаете каде се чуваат брзо јаглехидратите? Листата на производи е доста интересно!Сакате да знаете каде се чуваат брзо јаглехидратите? Листата на производи е доста интересно!
Штетни и здрави производи што содржат јаглени хидрати: листа на сложени и едноставни органски…Штетни и здрави производи што содржат јаглени хидрати: листа на сложени и едноставни органски…
Сложените јаглени хидрати се храна. Листа на храна со многу сложени јагленохидратиСложените јаглени хидрати се храна. Листа на храна со многу сложени јагленохидрати
Колку јаглени хидрати ви требаат на ден?Колку јаглени хидрати ви требаат на ден?
Класификација на јаглени хидрати, значење и општи информации за нив.Класификација на јаглени хидрати, значење и општи информации за нив.
Комплексни и едноставни јагленохидрати: кои се покорисни за нашето телоКомплексни и едноставни јагленохидрати: кои се покорисни за нашето тело
Главни извори на јаглени хидратиГлавни извори на јаглени хидрати
» » Содржина на јаглени хидрати во храната: нагласува