obrechye.ru

Коренот на глуварче. Употреба и контраиндикации

Глуварче - многу скромен растение, поради што може да расте во различни природни услови, тоа е сеприсутно, а неговите лековити својства се широко познати. Како лековити растенија, коренот на глуварчето се најде примена во народната медицина и во козметологијата.

Коренот на растението треба да се собере во есен или рана пролет, но само откако фабриката целосно исчезнува. Композицијата е најзаситената, коренот, кој се собира во есента, бидејќи веќе ја апсорбира целата моќ и сила на растението. Корен од глуварче е ефикасен третман за многу болести.

Во исто време, корен од глуварче, апликација која е толку распространета во медицинската пракса, во никој случај не може да се смета за лек. Пред да го користите, консултирајте се со специјалист.

Под влијание на супстанции присутни во коренот на глуварчето, нивото на шеќер во крвта се намалува, и поради овој имот е многу ценет кај дијабетичарите. Со истото, ова растение помага ефикасно да ја прочисти крвта и целото тело од токсини, нормализирање на метаболичките процеси и балансот на водата и солта. Има мал лаксативен ефект, го елиминира запекот и го нормализира дигестивниот систем.

Дали коренот на глуварче има контраиндикации? Како и секој лек, се разбира. И потребно е прво да се запознаете со нив.

Строго е забрането да се земе коренот на глуварче, ако имате тенденција да дијареа. Исто така, тоа значи не препорачува да се земе во гастритис кој е во акутната фаза, глуварче алергија на полен, блокада на билијарниот тракт и гастричен улкус.

Треба да се запомни дека тинктурата на глуварчето може да го промовира возбудата на апетитот, бидејќи ја активира секрецијата на желудечниот сок. Затоа, ако одлучите да изгубите тежина со помош на корен од глуварче, мора да се земе пред почетокот на оброкот.

Ако, како средство за губење на тежината и да изберат глуварче корен, тоа е можно да се користи на различни видови, и можете да изберете алатка која ќе ви биде совршена - инфузија или лушпа.

Како да го користите коренот на глуварче за губење на тежината? Еве неколку рецепти:

- Земете глуварче корен, го исецка внимателно (ќе ви треба 1 лажица мелени корен), се посипува врела вода (1 чаша), потоа се става во водена бања и се вари 15 минути. Нека се пие за еден час, не заборавајте да филтрирате. Инфузија треба да се земе половина час пред јадење, три пати на ден за половина чаша;

- Земете глуварче корен прашкасти (10-20 грама) и пополнете го со врела вода (1 чаша), оставете го за три часа, се филтрира и се земе пред доручек, ручек и две лажици;

- земете го коренот на глуварче (20 грама), магдонос (20 грама), листови од мифи (20 грама), анасон овошје (20 грама) и коренот на грмушки (60 грама). Две лажици медицинска колекција истурете 500 милилитри врела вода и оставете половина час, така што лекот може да се внесе. Земете го лекот на празен стомак наутро (треба да пиете сè одеднаш);

- се земе во еднакви пропорции Сен, глуварче корен, нане, коприва, магдонос, копар. Една колекција лажичка е потребно да се прелива со 200 мл зовриена вода, оставете го, почекајте додека не се излади до собна температура, се филтрира и се две или три голтки супа.

Ве потсетуваме дека ако одлучите да употребите лекови кои го вклучуваат коренот на глуварче, употребата на лекови треба да се договори со докторот. Тие треба да се користат во строго одредени пропорции, бидејќи инаку може да се појави повраќање и дијареа. За профилактички цели, корен од глуварче може да се додаде на било кој билен чај, заедно со лимон и мед.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Нутритивни и лековити својства на цвеќиња од глуварчеНутритивни и лековити својства на цвеќиња од глуварче
Коренгов корен - лек од руски еповиКоренгов корен - лек од руски епови
Лабазник. Терапевтски својства на растениетоЛабазник. Терапевтски својства на растението
Ѓумбирски корен: апликација и третманЃумбирски корен: апликација и третман
Коренот на целерот: корисни својстваКоренот на целерот: корисни својства
Карактеристики и лековити својства на Leuzea шафранКарактеристики и лековити својства на Leuzea шафран
Devyasil. Терапевтски својства и контраиндикации на корисен коренDevyasil. Терапевтски својства и контраиндикации на корисен корен
Коренот на бел слез. Лековити својстваКоренот на бел слез. Лековити својства
Корен со тасени - контраиндикации и употребаКорен со тасени - контраиндикации и употреба
Кога да се соберат корените на глуварче? Лековити билкиКога да се соберат корените на глуварче? Лековити билки
» » Коренот на глуварче. Употреба и контраиндикации