obrechye.ru

Корен од глуварче: лековити својства, контраиндикации и рецепти

Коренот на глуварчето во сегашно време е препознатлив и високо ефективен лек во народната и класичната медицина. Ова растение е вистинско складиште на витамини и минерали. Користејќи го не само во традиционалната медицина, туку и во традиционалната медицина, ни овозможува со сигурност да веруваме дека тоа е највредното лековити растенија на територијата на Русија.

Фитотерапија

Во модерната фармацевтска индустрија, се произведува огромен број лекови. Некои од нив се витални, додека другиот дел постои само во интерес на производителот. За да се разбере изобилството на лекови на просечниот руски не е лесно. Изборот е комплициран поради наметнувањето на агресивното рекламирање. Ситуацијата е дека се повеќе и повеќе луѓе се свртуваат кон народната медицина. Постојат сериозни научни истражувања во областа на фитотерапија и натуропатија.

Коренот на глуварчето активно се користи во тибетската медицина. Споменувањето на овој чудесен метод на лекување е пронајден во древната кинеска медицина. Во нашиот регион глуварчето расте насекаде. Чудно е што понекогаш ова растение е потценето. Иако претходно многумина знаеја за лековитите својства на коренот на глуварче и контраиндикациите за употреба на ова растение.

својства на коренот на глуварче

Состав и примена

Во медицината, глуварче се користи целосно. Сепак, тоа е коренот кој содржи најголема концентрација на терапевтски компоненти. Танини, калциум, калиум, железо, фосфор, флавоноиди, масни и есенцијални масла, витамини се главните составни елементи на коренот на растението.

Во прилог на погоре, во коренот на глуварче се наоѓа инулин. Оваа супстанца се користи за прочистување на телото. Поради овој состав, лековитите својства на коренот на глуварче се доста обемни. Има ваков ефект врз телото:

 • диуретик;
 • антипиретик;
 • антиинфламаторно;
 • болка;
 • експекторант;
 • антивирусна;
 • антифунгални;
 • смирувачки.
  корен од глуварче

Контраиндикации

И покрај неоспорните придобивки од глуварче, треба да се разбере дека овој лек. Секој лек има бројни контраиндикации. Природно не значи безбедно! Не е исклучок и коренот на глуварче, контраиндикациите во кои следново:

 • индивидуалните карактеристики на телото, бидејќи коренот содржи голем број на алергени;
 • дијареа - глуварче има лаксативно дејство и апликацијата само ќе ја влоши ситуацијата;
 • холелитијаза;
 • чир на желудникот;
 • лактостаза или стаза на млеко кај доилки;
 • кога бременоста е подобро да се консултирате со лекар.

Не заборавајте на важноста на точната доза. Како и секој друг лек, корен од глуварче во големи количини може да биде опасен. Високата содржина на калиум го објаснува својот диуретичен и лаксативен ефект. Предозирање може да доведе до проблеми со бубрезите и екскреторен систем.

Индикации за употреба

Коренот на растение се користи со општо слабеење на телото како агент за зајакнување на имунитетот. Поради високата содржина на калциум се користи за комплексен третман на болести на мускулно-скелетниот систем. Како експекторант, лушпата од коренот е корисна кај бронхитис. Корисно е да се пие во сезоната на грип и АРВИ. За време на доењето, супата се користи за зголемување на лактацијата.

индикации за употреба

Во козметиката, чудесните својства на коренот на глуварче, исто така, нашле апликација. Ова е одлична алатка за лекување на акни, разни кожни осипувања и старечки дамки. Додавањето препарати од глуварче на креми, тоници и серуми за нега помага да се задржи еластичноста и младоста на кожата. Лекот екстракт се додава на косата шампони. Браниците се користат за сјај и свилена коса.

Дијабетичарите препишуваат лекови од глуварче за да го намалат шеќерот во крвта. Со висок хемоглобин глуварчето ја разредува крвта. Коренот на глуварчето е добро воспоставено како средство за намалување на вишокот килограми. Примени го како лушпа за да го забрзате метаболизмот. Притоа, тој делува како мултивитамин.

Посебните лековити својства на коренот на глуварчето овозможуваат да се користи во различни патологии. Индикации за таков третман може да бидат:

 • гастритис, заболување на црниот дроб и жолчното кесе, запек, недостаток на апетит;
 • гихт, бубрежна колика;
 • АРВИ, ринитис, аденоиди;
 • намалена лактација;
 • фурункули, осип на кожата, егзема, пигментација;
 • нервозна исцрпеност, лош сон, анксиозност;
 • хелиминативни инвазии;
 • висок крвен притисок;
 • дијабетес, онколошки заболувања, дебелина.
  апликација во козметологијата

Потрошувачка

Познавањето на лековитите својства и контраиндикациите кон коренот на глуварче, можете да го користите во третманот во домот и спречување на многу патологии. И, можете да го примените на многу начини:

 • Лушпа: 3 лажички прашок истурете две чаши и зовријте 10 минути, а потоа се лади и филтрирајте. Земете пред јадење.
 • Тинктура: 50 грама сецкани корени истурете две чаши алкохол. Капа цврсто затворете го капакот и ставете го на ладно темно место. По 2 недели, филтрирајте.
 • Масло: се мешаат 50-60 мл растително масло и лажица сецкан корен. Капацитетот за покривање и по еден ден лековитото масло ќе биде подготвено.
 • Миро: прво треба да се меле коренот. Потоа измешајте го прав и мед во сооднос 1: 2. Маст може да се користи за егземи и други кожни болести.
 • Пијалок за реставрација: првите корени прво мора да се калцинираат во рерната, потоа да се меле во мелница за кафе како обичен кафе. Еден литар вода ќе бара лажица прашок. Се вари неколку минути и пијалок е подготвен. Коренот на глуварчето подготвен на овој начин целосно ги задржува своите корисни својства, но наликува на кафе по вкус. Но, тоа не содржи кофеин.
 • Лушпа за чистење на црниот дроб: се меша коренот на глуварче и глог во сооднос од 2: 1. Мешавина истурете чаша вода и вријте два часа. Супата треба да се пие во студени, мали делови во текот на денот.
 • Напивки за намалување на холестеролот: 100 грама глуварче во прав, 15 грама чист алкохол и глицерин и 17 грама вода измешана во сад. Земете во текот на денот, две кафени лажички.

Коренот на глуварчето во прав, исто така, се додава во различни јадења како зачини.

како да се примени коренот на глуварче

Набавка на суровини

Во аптеката можете да купите подготвени лекови. Тие се произведуваат во форма на традиционални суви суровини, таблети и течен алкохолен екстракт.

Но, подобро е да се подготви глуварчето себе. Вие само треба да знаете дека не можете да собирате суровини во градот и во близина на сообраќајните патишта. Корените на глуварчето се собираат до крајот на есента. Не е препорачливо да се жетва за време на цветни.

Прво, корените треба да се ископаат и исплакнат темелно. Потоа тие се намалуваат неколку дена за да го изолираат сокот. Сувните парчиња се мелени и конечно се исушат. На овој начин се складираат повеќе корисни материи.

Чувајте го коренот на глуварче, чии лековити својства трае пет години, може да биде во вид на сушени корени. И тоа е исто така погодно за чување и употреба како масло или тинктура.

како да се соберат суровини

Корен од глуварче во онкологија

Модерната традиционална медицина не може да даде недвосмислен одговор, без разлика дали е целисходно да се користи оваа дрога во комплексен третман. Во алтернативната медицина, коренот на глуварче активно се користи во борбата против ракот. Во секој случај, не треба да се само-лекувате. Застапниците на алтернативната медицина тврдат дека коренот на глуварчето ги уништува неинвазивните клетки на канцерогените тумори. Тие исто така препорачуваат глуварчеви препарати како средство за спречување на онколошки заболувања.

чај од коренот на глуварче

Осврти

Компетентната употреба на коренот на глуварчето овозможува да постигне значителен напредок во третманот и спречувањето на многу болести, што ја докажува масата на позитивни одговори за оваа дрога. Меѓу лековити растенија глуварче е најстариот докажан природен лек.

Луѓето кои користеле дроги од коренот на глуварче во третманот на болести на гастроинтестиналниот тракт забележале значително подобрување во нивната состојба. Во ладни региони, тинктури и бушовини им помагаат на многумина да го задржат здравјето и имунитетот за време на студените и вирусни заболувања.

Гинеколозите кои препорачуваат пациентите да го користат коренот на глуварче за менструални нарушувања се многу задоволни од резултатите. На постарите лица, глуварчињата лекови помогне да се опорави по продолжен третман и општо слабеење на телото.

Многу позитивни осврти за глуварче кај пациенти со разни кожни болести. Во дерматологијата тоа е неопходен лек. Во третманот на егзема, пациентите имаа подобрувања по една недела од употребата на лекот.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Пион затајување тинктура - апликација во официјалната и народната медицинаПион затајување тинктура - апликација во официјалната и народната медицина
Коренгов корен - лек од руски еповиКоренгов корен - лек од руски епови
Лабазник. Терапевтски својства на растениетоЛабазник. Терапевтски својства на растението
Единствени лековити својства на алое: рецепти на апликацијаЕдинствени лековити својства на алое: рецепти на апликација
Lakonos: медицинска употребаLakonos: медицинска употреба
Burdock: корените на лековити растенија во народната медицинаBurdock: корените на лековити растенија во народната медицина
Употребата на коњ костен во народната медицина и неговите корисни својстваУпотребата на коњ костен во народната медицина и неговите корисни својства
Карактеристики и лековити својства на Leuzea шафранКарактеристики и лековити својства на Leuzea шафран
Тајните на традиционалната медицина: лековити својства на репешкаТајните на традиционалната медицина: лековити својства на репешка
Биоген стимулант е златна мустаќ. Примена во народната медицинаБиоген стимулант е златна мустаќ. Примена во народната медицина
» » Корен од глуварче: лековити својства, контраиндикации и рецепти