obrechye.ru

Херпес на телото

Херпесот на телото се смета за едно од најчестите вирусни болести. Според статистичките податоци, од 65 до 90% светското население е погодена од оваа болест. Херпетичната болест е на второ место во ширењето по хепатитот. Болеста се карактеризира со разновидност на нејзината манифестација, хроничната природа на протокот, како и различните начини на дистрибуција.

Во наједноставната форма се однесува на "треска" или "ладно" на усните.

Многу искусни симптоми кои го придружуваат херпесот на кожата. Болеста се манифестира со чешање или боцкање, формирање на меурчиња и кора. За време на болеста се забележува неважна благосостојба, лош сон и влошување на апетитот. Во некои случаи, температурата може да се зголеми.

Избегнување на инфекција не е лесно. Обично херпесот на телото се појавува како резултат на инфекција со капки во воздухот во детството. Инфекцијата, исто така, може да се случи со директен контакт со лични работи на превозникот (облека, крпа, шамиче) со трансфузија на крв. Изолацијата на вирусот се јавува за време на акутен развој на болеста. Во овој период се формираат карактеристични меурчиња. Подоцна тие пукнаа, а на нивно место се развиваат пукнатини. Везикулите можат да бидат од различни форми.

Често кај жените и мажите, херпесот на телото се јавува во гениталниот дел. Во такви случаи, инфекцијата се јавува сексуално.

Може да има херпес на стомакот, грбот, на носот, на мукозните мембрани, главата. Експертите имаат осум видови инфекции кои ја предизвикуваат болеста.

Херпес на телото е прилично лесен за лекување. Сепак, конечно да се ослободи од болеста е невозможно. Примарна инфекција може да биде асимптоматска. Како по правило, по инфекцијата се формира имунитет, или латентната состојба на вирусот опстојува на животот на кожата. За да се избегне егзацербација, се препорачува да се пие коренот на ехинацеа или да се зема во таблети. Ова ќе ви помогне зголемување на имунитетот.

Факт е дека еднаш се фати вирусот во телото, останува во него засекогаш. Од време на време, може или не може да се манифестира воопшто. Со други зборови, додека телото нема оптимални услови за нејзиниот развој и манифестација, херпесот ќе "дозира". Во медицинската пракса, имало случаи кога носачот на вирусот воопшто не ги почувствувал симптомите на болеста.

Егзацербацијата на болеста може да настане како резултат на честиот стрес, хипотермија или заради инфективни лезии.

Да се ​​предизвикува фактори вклучуваат и употреба на алкохол. Кај жените, инфекцијата може да се појави во текот на менструалниот период.

Според експертите, херпесот не треба да се припишува на безопасни заболувања. Вирусот може да предизвика развој на рак на грлото на матката или на простата. Покрај тоа, херпесот има негативен ефект врз текот на бременоста. Во некои случаи, инфекцијата може предизвика спонтан абортус или грдоста на новороденчето. Во пракса, случаи се забележани и кога херпесот влијае на белите дробови или мочниот меур.

Како по правило, херпетичната болест не поминува независно. Затоа, неопходно е да се консултирате со специјалист и да поминете пропишан терапевтски курс. Традиционалниот третман се состои во употреба на антивирусни лекови и зголемен имунитет.

Многу пациенти се многу невнимателни за херпесот на нивното тело. Во исто време, тие можат да ги третираат нивните чиреви, но не се грижат за безбедноста на луѓето околу нив.

Во организмот со ослабена заштита за развојот на болеста се создава идеална средина. Со периодични појава на симптоми на болест, прво треба да се обрне внимание на зголемувањето на имунитетот. Најдобрата превенција на херпес на телото, се разбира, е внимателна усогласеност со личната хигиена.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Херпес на интимно место. Како да ја препознаеме болеста.Херпес на интимно место. Како да ја препознаеме болеста.
Гениталниот херпес во бременоста е опасна болестГениталниот херпес во бременоста е опасна болест
Херпес во носот: главните симптоми и терапииХерпес во носот: главните симптоми и терапии
Генитален херпес кај мажи: третманГенитален херпес кај мажи: третман
Херпес симплекс органи: причини кај жените, симптоми и методи на лекувањеХерпес симплекс органи: причини кај жените, симптоми и методи на лекување
Зошто на главата на пенисот се појави црвена точка?Зошто на главата на пенисот се појави црвена точка?
Херпес во устата: хроничен пат на патологијаХерпес во устата: хроничен пат на патологија
Херпес гениталии: причини и третманХерпес гениталии: причини и третман
Како брзо да се излечи херпесот на усните со лекови за хемотерапија и народни лекови?Како брзо да се излечи херпесот на усните со лекови за хемотерапија и народни лекови?
Креми и мази - третман на херпес народни лековиКреми и мази - третман на херпес народни лекови
» » Херпес на телото