obrechye.ru

Каде можам да одам без пасош? Карактеристики, барања и препораки

Постојат неколку земји каде што можете да одите без пасош. Во суштина, ова се соседни држави кои порано биле дел од СССР и кои одржувале добри односи со Русија. Од сосема разбирливи причини, услугата, удобноста на хотелите и бројот на забавни програми не се толку добри како во оние земји каде што можете да отидете таму со пасош и виза. Но, ако немате време да ги подготвите потребните документи за вашиот одмор, тогаш ова не е изговор за да се лишите од задоволството да патувате во странство.

Абхазија

Оваа јужна република е позната не само за слатки ароматични мандарини. Абхазија е земја со долга и интересна историја. Во земјата има музеи, отворени се изложби на модерна и древна уметност, многу замоци и храмови се отворени. И ова е местото каде што можете да отидете да се опуштите без пасош ефтино.

Оние кои сакаат да добијат медицински третман ќе најдат модерни удобни одморалишта во Абхазија. И покрај тоа што е јасно дека земјата не е богата, модерната медицинска опрема е инсталирана во здравствените центри. За љубителите на екстремни спортови во Абхазија - ски-центар. Така да можете да се одморите не само во лето, туку и во зима. Патем, оваа земја е позната и за многу добри вина, па секој може да најде забава за нивниот вкус.

Можете да влезете во земјата на два начина: преку контролниот пункт "Ингури" и преку контролниот пункт "Псоу". Потребно е да имате пасош на руски државјанин, извод од родените на детето, ако целото семејство патува и здравствено осигурување. Политиката е купена на територијата на Абхазија. Доволно е доволно, цената зависи од должината на престојот: 3 дена - 30 рубли, до 30 дена - 250 рубли. Овие тарифи се применуваат кога ќе ја преминете границата пеш или со авион. Ако патувате со автомобил, мора да платите 3 дена - 200 рубли, за 30 дена - 500 рубли. Уште треба да платите одморалиште од 30 долари, ако престојот е повеќе од 3 дена.

одмор во Абхазија

Патувачките Руси ќе бидат задоволни од цените на услугите и производите. Абхазија е еден од оние места каде што можете да одите на одмор без пасош е ефтин.

Казахстан

Казахстан е една од најголемите земји во Азија, каде што можете да одите кај Русите без пасош. Можете да ја посетите земјата на редовен руски пасош. Можете да останете до 90 дена. Овој пат е доволно за интересни празници. И во Казахстан навистина има нешто да се види.

Земјата има древна и паметен историја, како што беше потврдено од голем број споменици, палати, храмови. Казахстан се наоѓа на место каде што се спојуваат три светски религии: будизмот, исламот и христијанството. Во прилог на античките споменици и музеи, постојат достигнувања на модерната уметност и технички развој на земјата. Многу технопарки, трговски изложби, каде што можете да ги видите чудата на модерната технологија: од современи суперкомпјутери до роботи кои изведуваат сложени трикови. Можете да одите на екскурзија до космодромот во Бајконур. За оние кои сакаат да го подобрат своето здравје и да добијат сила за време на празниците, постои можност да се лекуваат во локални одморалишта или да пливаат во Каспиското Море.

Астана слика

Казахстан е место каде што можете да одите на море без пасош. За услугите на туристи удобни хотели на брегот на Каспиското Море. Цените за производи и услуги во Казахстан се многу пониски отколку во истите руски одморалишта, додека квалитетот на услугата е поголем.

Киргистан

Киргистан е погоден за љубителите на алпинистичкото скијање и планинарењето. Ова е место каде што можете да одите без пасош во зима и да имате одлично време. Услугите на туристите се добро поставени патеки за скијање или сноубординг. Постои жичарница.

Во Киргистан има најголемо езеро со солена вода - Иссик-Кул.

За оние кои сакаат да дознаат повеќе за културата и историјата на оваа земја, функционираат музеи и народни танцови театри.

При посетата на Киргистан, запомнете дека максималниот период на престој на нејзината територија без пасош не е подолг од триесет дена. По пристигнувањето потребно е да се помине контролата во локалната полиција за да се добие дозвола за привремен престој. Оние кои дојдоа да вршат екстремни спортови, а не да ги испитуваат експонатите во музеите, ќе мора да осигурат околу 30 илјади евра. Осигурувањето ќе чини неколку стотици евра, што треба да бидат земени предвид од љубителите на екстремните спортови.

Минск слики

Белорусија

Ако не постои можност да се оди во Европа бидејќи не е можно да се подготват сите потребни документи, тогаш можете да ги видите примероците од западноевропската култура во соседна земја, во Белорусија. Ова е земја каде што можете да одите на одмор без пасош.

Цркви, храмови, палати се наоѓаат во западниот дел на земјата. Постојат музеи и изложби на западноевропската уметност.

Иако во Белорусија нема топло море или планини, ова е една од најпопуларните дестинации за туризам во Русија, каде што можете да одите без пасош. И многу луѓе одат не само затоа што се привлечени од историски градби на западната култура, тие доаѓаат тука за да се лекуваат. Земјата има голем број на медицински центри, здравствени центри, здравствени установи.

Услови за премин на границата и престој

Практично во сите наведени земји, каде што можете да одите без пасош, кога ја преминувате границата, само треба да пополните изјава или да одите преку регистрација на одделот за локална полиција (полиција). Обично се наоѓа во близина на аеродромот или железничката станица.

Главен услов за преминување на границата на земјите каде што можете да одите без пасош е недостатокот на патнички долг за комунални плаќања, алиментација, заеми. По преминувањето на границата, така што нема проблеми со граничните служби и локалната полиција, неопходно е да се задржи билет за целиот период на престој на територијата на друга држава.

Ако еден од брачните другари патува со деца, тогаш од другиот брачен другар (брачен другар) мора да има писмено дозвола заверена од нотар.

Истанбул - фотографии

Турс во Турција

Иако има можност да ја посети Турција без пасош, тоа не може да се нарече полноправна посета. Постојат тури по должината на брегот на Црното Море, кои вклучуваат посети на замоци и храмови наоѓа на брегот на Турција. И покрај тоа што турското крајбрежје се смета за место каде што можете да заминете во странство без пасош, не можете да го наречете одмор во Турција. По турнејата, туристите ќе мора да се вратат на бродот. Тоа е, се релаксираат во вообичаена смисла: пливаат и се сончаат на плажа - нема да работи.

Земји каде што можете да патувате без виза, но ви треба пасош

Иако во земјите наведени погоре, каде што можете да одите без пасош, доста пристојна услуга, тие се наоѓаат во области каде што летото трае само сезона, а не цела година. Ова значи дека не можете да пливате во топлото море и да лежите на песок во јануари или февруари.

Земјите каде што во овој момент топлината е море, каде што можете да одите во февруари без пасош, меѓу нив таму. И ако одмор падна на зимско време? Можете да се опуштите и да се сончате на плажа, но за ова мора да имате барем пасош.

Земјите кои нудат безвизен режим за Русите не се толку многу. Ако има пасош, но нема време и желба за издавање на виза, за зимски празници може да одите во земји како што се Тајланд, Сејшели, Турција, Египет и Тунис.

Како да издавате документи

За да направите пасош, треба да доставите до пасошот во местото на регистрација пријава за пасош, три фотографии од 3,5 х 4,5 см, како и следниве документи:

  • општ пасош;
  • валиден пасош (ако е достапен);
  • потврда за промена на презиме, име или покровителство (доколку е потребно);
  • воен билет (за мажи од 18 до 27 години);
  • командата (за офицери и изведувачи).

Во прилог на фотографиите и документите што се предвидени, ќе мора да платите државна должност, чиј износ варира од 3500 до 7000 рубли. Уште треба да се пополни прашалник-примена на воспоставениот модел. Земете примерок документ во МФЦ или МИА. Сите документи можат да се пренесуваат преку Интернет преку служба на државни служби. Во случај на неоправдано одбивање да издадете пасош, мора да поднесете жалба до раководството на Министерството за внатрешни работи или на МФЦ.

Тајланд

Тајланд добива популарност како туристичка дестинација. За да ја посетите земјата, доволно е да имате само пасош и турнеја. Подобро да одиме на Тајланд преку туристичка агенција, наместо да се обидуваме сами да одиме таму. Дури и ако успеете да резервирате хотел и да купите авионски билет, ќе треба да купите здравствено осигурување и да ја докажете вашата солвентност да останете на територијата на оваа држава.

вечер одмор

Одмор во Тајланд е најдобар во доцна есен или зима, кога времето е најповолно, не е премногу жешко, како и во текот на летото, а не како дождливо како и во пролетта.

За време на капење и релаксирање на плажа треба да знаете дека според тајландскиот закон да биде целосно гол е забрането. За појава во оваа форма, ќе треба да платите парична казна. Во некои одморалишта, може да достигне неколку стотици американски долари.

Медицинскиот туризам во Тајланд е многу популарен. Во прилог на традиционалната тајландска масажа, ова се клиники и центри со модерна опрема плус учтиво, високо квалификуван медицински персонал. Цените за лекување во нив се пониски, а квалитетот е доста висок. Во прилог на медицински туризам и рекреација на море во Тајланд, постојат и многу атракции: единствена архитектура на будистички храмови и палати. На пример, храмот на смарагдниот Буда (манастирот Ват Пра Кео) или храмот на утринската зора, посветен на божицата Аруна.

Турција

И покрај фактот дека пред неколку години летот од Русија до Турција беше забранет, сега сè се смени. Туристичките агенции продолжуваат да продаваат дозволи. Визите не се потребни, доволно е само да имате важечки пасош од нов или стар тип.

Турските летувалишта веќе долго време се во голема побарувачка кај Русите. Ова е еден од најпопуларните правци на туризмот, каде што можете да одите со пасош без виза. Во Турција можете да заминете на "жешка турнеја". Чисто море, добро опремена плажа, удобни хотели, разни забави. И сето тоа по ниски цени.

сончева Турција

Во Турција, многу атракции: цркви, џамии, палати и не само. Земјата има древна и богата историја. Многу куќи и улици се сочувани уште од античките времиња и времиња од раниот среден век. Како што знаете, порано тоа било источниот дел на Римската империја - Византија. И градот Константинопол - сега Истанбул - беше главен град.

Сејшели

Островите се во Индискиот Океан во тропската зона, па затоа е топло цела година. Можете да дојдете тука за да се опуштите во секое време од годината. И иако во смисла на културата практично нема што да се види, но чистата плажа и синото чисто море ќе ви помогнат да се опуштите и да се опуштите. Ова е особено популарно кај нуркачките ентузијасти. Треба да се има на ум дека е скапо да се одмориме во Сејшелите. И покрај тоа што визата не е потребна, по пристигнувањето е неопходно да се плати државната такса. Периодот на престој без купување виза во оваа земја е 30 дена.

морето во Грција

Се разбира, тоа не е сите земји каде што можете да одат на одмор, но овие правци се најлесниот начин да се купи билет за тур-оператор, лесно да се постигнат со авион и можете да се одморите не само во лето туку и во зима.

Предност на патување со странски пасош

Како што можете да видите, нема многу места каде што можете да одите на одмор без пасош и без виза. Може да биде интересно и корисно да се помине одмор, но има некои ограничувања. Ова се однесува, на прво место, на климата. И ако можете да се одморите во киргистанските и абхаски центри во зима, тогаш пливате во морето во јануари или февруари - екстремна окупација.

Како што покажуваат искуствата на многу туристи, за време на патувањето пожелно е да има барем барем пасош. Ова ќе им даде можност да посети и други, подалечни земји, а не само државите што се наоѓаат во близина на руските граници. Оди таму каде што топло во зима и во лето.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да стигнете до Абхазија од МоскваКако да стигнете до Абхазија од Москва
Каде можам да одам без виза за да се опуштите рускиКаде можам да одам без виза за да се опуштите руски
Што е подобро: да издадете пасош за дете или да го напишете во вашиот документ?Што е подобро: да издадете пасош за дете или да го напишете во вашиот документ?
Информации за туристите за кои земји не им е потребен пасошИнформации за туристите за кои земји не им е потребен пасош
Какви документи за пасош на дете треба да се соберат?Какви документи за пасош на дете треба да се соберат?
Земјите без визи за Русите - од Африка до Америка!Земјите без визи за Русите - од Африка до Америка!
Абхазија. Каде е и како да одам тамуАбхазија. Каде е и како да одам таму
Правила за добивање пасош на ЕУПравила за добивање пасош на ЕУ
Ние одговориме на "суптилното" прашање: "Дали ни е потребна виза за Кипар?"Ние одговориме на "суптилното" прашање: "Дали ни е потребна виза за Кипар?"
Зошто ми треба пасош? Неопходно е да се знае!Зошто ми треба пасош? Неопходно е да се знае!
» » Каде можам да одам без пасош? Карактеристики, барања и препораки