obrechye.ru

Одувалче поле - оставата продавница за корисни супстанции

Дистрибуирани практично низ целата територија на нашата земја и толку често иритирачки градинари, полето на глуварче е типичен претставник на локалната флора. поле на глуварчеОваа статија ќе каже за оваа фабрика, неговата област на раст, својства и примена.

Поле од глуварче: опис

Кој не е запознаен со тревни едногодишни, заличи пркосејќи им на златни ѕвезди цвет шума расчистување, патот Verges, па дури и миленик на легла градинари од рана пролет до крајот на летната сезона? Завидна виталноста на растенијата овозможува да расте во секоја земја, вклучувајќи ги и карпести подножјето и оскудни почви во шумата и степски зони. поле глуварче лесно се прилагодува на било условите на околината и успешно опстојува дури и со пасишта, оставајќи газење. Тој не беше во можност да се удави или менува други растенија.глуварче поле лековити

И имињата на глуварчето се многу, тој е награден со разни епитети - лековити, фармацевтски, обичен, поле. имињата на луѓето во овој тревни храбри, па дури и повеќе -. Pustoduy, издувам, млеко, Plesivec, Doynikov, gryadunitsa, млечок, црни очи цвет, млечна боја, итн Сите тие се неверојатно точно да се пренесе на квалитетот и карактеристиките на растението.

Полето на глуварче (семејство на астрови) Тоа е предвидено со голем корен разгранување и шипка, кој се протега длабоко во земјата понекогаш до 0,3-0,5 м. Розета вклучува издолжена runcinate pinnatisected лисја, чија големина зависи од животната средина. На сува почва и сонце не подолго од 15-20 см, а во влажна ровови, речните брегови, во сенката под грмушки и лисја се зголеми на 40-60 см Природата е мудар, таа зачна неверојатен уред, се чини, едноставен лист :. На центарот надолжно ритам положи собирање роса влага и дожд, а потоа се хранат до коренот.

Карактеристики на полето на глуварче

Цветонос, шупливо стебло, завршувајќи со кошница со тубуларни сончево жолти цветови, од кои секоја има пет тесни лигатуларни листови. Корковите-кошеви се вистински барометри кои реагираат на менување на времето, како и менување на денот и ноќта.семејството на глуварче Сите забележаа дека вечерта и пред дожд, глуварчињата се затворени, одржувајќи го поленот да се навлажни и со повторно отворање на сонцето. Плодовите на глуварчето - суви achenes, долга тенка матица прицврстена на падобран-fuzz, лесно се толерира со најмал удар на ветрот. Ботаничарите забележаа дека Achenes никогаш не се превртуваат, токму одоздола, и кога слетуваат, тие се веќе подготвени за сеење. Полето на глуварче расте со најниски позитивни температури. Садници и пука од пупки за раст на коренот се појавуваат од април и во текот на летниот период. Плодноста на растението е импресивна - една фабрика формира до 7 илјади achenes по сезона.

Корисни својства на растението

Сите делови од глуварчето содржат млечен сок, исклучително горчлив по вкус. Токму оваа околност - присуството на горчина - што го прави растението лековито и главната цел на активните горчливи материи е ефект кој го подобрува апетитот, варењето и интензивирањето на секрецијата на желудечниот сок. Главниот дел од корисни супстанции е концентриран во коренот на растението.

Полето на глуварче содржи соединенија кои ги нормализираат метаболичките процеси во телото, го зголемуваат крвниот хемоглобин, го неутрализираат ефектот на штетниот холестерол врз крвните садови и придонесуваат за значително подобрување на психофизичката состојба на лицето. Подготовките од глуварчето имаат и други својства: антивирусни, антиспазмодични, лаксативни, благотворни, дијафоретични, антихелмински и др.

Индикации за употреба на препарати од глуварче

Корисни својства на глуварче долго време се користи во сложениот третман на различни болести. Опис на полето на глуварчеДенес лекови се произведени врз основа на едногодишни, ќе се применуваат и во отсуство на апетит, колитис, гастроинтестинални нарушувања, запек, болести на билијарниот тракт и проблеми со црниот дроб, панкреасот, анемија, атеросклероза, белите дробови и кожата, воспалени рани, дијабетес, артритис, гихт, et al. Таква голема област на примена на препарати, која стана глуварче officinalis основа поле, е можно поради импресивната листа на супстанции и соединенија кои се концентрирани во корените на растенијата.

Употреба на глуварче во секојдневниот живот

Цветовите собрани во пролетта веќе долго време се користат во готвењето во Русија. Од глуварче и денес се подготвени џем, потсетува на свеж мед. Францускиот и англискиот ги соберат пупките, кои успешно служат како полноправна замена за каперси во салати и супи. Употреба во салати и свежи лисја, минато готвење. Исто така постои и меч од глуварче - густ, слаткиот производ со одлична златна боја со светло мирис на пикант и малку курва. Поради значително количество на инулин во корените на глуварче, од нив се подготвува сурогат кафе пијалок.

Набавка на суровини

На порибување корен од глуварче пролет или есен. Во овој момент тие го акумулираат максималниот износ на корисни материи. Одуванката карактеристика на полетоКорените се ископани рачно или со помош на мала земјоделска механизација, плитко орање на почвата. Интензивната набавка на суровини на едно место се врши со временски интервал од 2-3 години. Извлечените корени се чистат од земјата, се мијат и се изложуваат за да се исушат, пред сецкањето големи делови. Подобро е да аплицирате кабинет за сушење, поставување на температура не повеќе од 50 ° C Правилно сушени фрагменти од корени немаат мирис, но вкус слатка со забележлива горчина. Користете ја оваа суровина може да биде не повеќе од пет години.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Корен од глуварче во онкологија: начин на аплицирање и лекување на ракКорен од глуварче во онкологија: начин на аплицирање и лекување на рак
Нутритивни и лековити својства на цвеќиња од глуварчеНутритивни и лековити својства на цвеќиња од глуварче
Сакате да знаете како да се ослободите од глуварчињата на страницата?Сакате да знаете како да се ослободите од глуварчињата на страницата?
Семејство на мешунки од тревни растенија: најчести видовиСемејство на мешунки од тревни растенија: најчести видови
Теренско поле: плевел со корисни својстваТеренско поле: плевел со корисни својства
Како да се подготви лек од глуварчињата. Овен од глуварчеКако да се подготви лек од глуварчињата. Овен од глуварче
Културни билки: имиња. Лековити билки и билкиКултурни билки: имиња. Лековити билки и билки
Кои билки се собираат во мај: листа на растенија и карактеристики на нивната бербаКои билки се собираат во мај: листа на растенија и карактеристики на нивната берба
Стилски тетоважа `Глуварчи`Стилски тетоважа `Глуварчи`
Корен од глуварче: лековити својства, контраиндикации и рецептиКорен од глуварче: лековити својства, контраиндикации и рецепти
» » Одувалче поле - оставата продавница за корисни супстанции