obrechye.ru

Сети се на познатите рок-бендови на 80-тите години

Каменот од осумдесеттите години се карактеризира со фактот што новите жанрови постигнуваат најголем успех, а насоките од претходните години паѓаат во позадина. Рок-бендовите на 80-тите, создадени од многу млади музичари поради нивната желба да се изразат себеси живо, станаа основачи на новите трендови во рок музиката. рок група 80 х

Најголем успех беше постигнат во 80-те години, "Dire Straits", изведувајќи блуз-рок композиции со џез елементи. Единствениот стил во жанрот на електронска рок музика беше создаден од музичарите "Depeche Mode". Во средината на осумдесеттите години започнува "ирската инвазија". Даблинските рок-бендови на 80-тите, предводени од "U2", го доведуваат нивниот стил до извршување на пост-панк, додавајќи ехо на ирските балади. Нивниот албум "The Joshua Tree", објавен во 1987 година, беше прогласен за еден од најголемите албуми на рок.

Во овие години, рок музиката се чини дека се пробива во две насоки: постои само карпа, и постои тешка карпа. Светли претставници на рок групата од 80-тите во стилот на хард рок се Американците "Guns Nrsquo-Roses". Бендот доби светска популарност во 1987 година, кога беше издаден првиот албум "Апетит за уништување".групи 80 х руски Британскиот хеви-метал бенд "Iron Maiden" можеби беше најпознат од новиот бран британски хеви метал (NWBHM). Овој нов тренд во рок музиката имаше големо влијание врз развојот на хеви метал воопшто. Во 1981 година, албумот "Iron Maiden" под името "Killers" стана злато во сите земји во светот.

Во осумдесеттите години новиот тренд во стилот на хеви метал - треш. Тој комбинираше хеви метал со неговата мелодија и панк-рок со својата вкочанетост и брзина. Ѓубре во тие години беше најтешкиот тренд во рок музиката. Брзината на играта беше доведена до физичкото ограничување, звукот на гитарата музички групи 80 хповеќето искривени. Групата "Металика" не само што водеше нова тешка насока, туку и ја стекна репутацијата на супергрупа. Музиката на рок групата од 80-те "Металика" е посложена од она што било напишано во карпа. Ваквите сложени дизајни, кои ги изведува "Металика", сé уште не го познаваат светот на хеви метал. "Металика" е најкомерцијално успешната рок-група. Продадени повеќе од 100 милиони копии од нејзините албуми низ целиот свет.

Во 80-тите години во СССР развива свој рок-бран

кино групаСе создаваат првите центри на рок движење. Во Москва во 1985 година во Палатата на културата беше отворена "Рок-лабораторија". Горбунов. Најсветлите московски музички групи од 80-тите години се Временската машина, Воскресението, Звуците на Му, Бригадата Ц, Крематориум, Браво. Во овие години во Москва има групи што играат хеви метал: Арија, Корозија на метал, мајстор, Круз, Црно кафе. Во Ленинград постои рок клуб, во кој се вклучени групите "Аквариум", "Алис", "Кино". Свердловскиот рок клуб ги претставуваше "Агата Кристи", "Наутилус Помпилиус", "Настја", "Чаиф", "Орфен двојка". Култот меѓу навивачите беше групата "ДДТ" (Јуриј Шевчук), "Алис" (Константин Кинчев), "Кино" (Виктор Цой), "Аквариум" (Борис Гребенщиков). Особеноста на руската карпа беше дека главниот товар беше пренесен со текстови. Ова се должеше на изразувањето на најсилниот социјален протест што вриеше во умовите и срцата на луѓето од тоа време. Во 1986 година албумот беше издаден во Америка, во кој најпознатите групи на 80-тите беа претставени во СССР. Руските рокерки, како што се "Горки парк", "ЕС.СТ" и други, добиваат покани за турнеја и албуми во странство.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Познати американски рок бендовиПознати американски рок бендови
Што е алтернативен рок?Што е алтернативен рок?
Најдобрите рок бендови на деведесеттите и ништоНајдобрите рок бендови на деведесеттите и ништо
Тешка карпа во сета своја разноликостТешка карпа во сета своја разноликост
Групата `Простор` е приказна за успехГрупата `Простор` е приказна за успех
Најпознатите рок-групи на 20 векНајпознатите рок-групи на 20 век
Британска група Да: дискографија и успешна приказнаБританска група Да: дискографија и успешна приказна
Најпознатите изведувачи на блузотНајпознатите изведувачи на блузот
Psychedelic: она што е во културатаPsychedelic: она што е во културата
Најдобри јапонски рок бендовиНајдобри јапонски рок бендови
» » Сети се на познатите рок-бендови на 80-тите години