obrechye.ru

Како да се подготви глуварче. Чекор по чекор цртежи со прибелешки

Глуварче - прекрасен цвет на полето, што може да се види не само во селата, туку и во урбаните дворови и плоштади. Дизајнерите дури специјално сеат глуварче од семето на тревниците за да создадат слика од природен пејзаж на ливади.

Глуварче е широко се користи во народната медицина за лекување на болести на желудникот и цревата. Листовите и стеблата на цветот наоѓаат примена во козметологијата. Во националните кујни на некои нации може да се сретнат дури и рецепти за салата, џем од глуварчињата.

Детален опис на глуварче како ботанички видови од неа корисни својства може да се најде во било кој лек водич.

како да се подготви глуварче

Ние исто така сме заинтересирани за прашањето како да нацртам глуварче.

Како да ги научите децата да го привлечат овој симпатичен цвет? Ова прашање го поставуваат наставници од градинка и наставници од помлади часови. Овие поединечни цртежи со детални објаснувања послужи како ефикасна визуелна помош, и да разговараат за тоа како нерешено глуварче обичен молив и бои.

Секој цртеж започнува со изгледот. Наведете заеднички светлосни линии каде што го ставате цветот. Обично сликата се вклопува во средината на листот. Потоа, користејќи ги сликите од глуварче кое покажува чекор по чекор процес на цртање, само следете ги нашите инструкции.

Покажуваме како да го нацртаме глуварчето во мај, расцутено со жолто жолто. Затоа, ние посветуваме големо внимание на ливчињата.

опис на глуварче

Прво нацртајте цветна глава. Треба да се извлече не од компас, како во оваа слика-цртање, туку со рака. Обележете ја матичната линија од цветната глава и идентификувајте ги местата каде што ги ставате листовите.

Слики на глуварче

Сега да почнеме да цртаме ливчиња. Тие растат надвор од центарот. Важно е да се дистрибуираат ливчињата за да може да се види движењето. Тие се малку потенки во основата и малку проширени кон горниот крај.

направи главата на мекиот цвет

Направи шеф на цветот "меки". На рабовите исцртуваат уште ливчиња, чии врвови се криеле под ливчињата насликани претходно. Значи, главата на цвеќето добива волумен.

Сега исцртајте ги лисјата

Сега исцртајте ги лисјата. Прво извлекуваме издолжени по тенки линии, а потоа ги обработуваме: додаваме свиоци, ги изостриме советите, правиме вени.

Цртежот е подготвен. Ја обојува во две бои

Цртежот е подготвен. Ја обојуваме во две бои: жолта глава, а ние го правиме стеблото и оставаме зелено. Можете да ја користите бојата моливи, акварел или гуаче.

Како да се подготви глуварче со едноставен молив? Во овој случај, сликата на избледениот глуварче изгледа спектакуларно, кога од лесен удар на ветерот неговите семиња ги носат мали паљушници. Пред да започнете да цртате, остри го моливчето, така што линијата е светлина, летање како глуварче.

Ефикасно изгледа слика на избледен глуварче

Како и во претходниот случај, ние цртаме кошница во облик на круг. Но, наместо ливчиња, ги претставуваме achenes (поточно име за семето на овој цвет). Прво, цртајте тенки нишки-стебла, а потоа ги насликаме т.н. гребени.

Нацртајте неколку одделно летачки чадори-achenes. Цртежот е подготвен.

Слики од глуварче

Можете да ја отсликате глуварчето на неутрална позадина, против синото небо, планините, цветниот пролетен тревник.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Глуварче од хартија чекор по чекор: слика, господар класаГлуварче од хартија чекор по чекор: слика, господар класа
Корен од глуварче во онкологија: начин на аплицирање и лекување на ракКорен од глуварче во онкологија: начин на аплицирање и лекување на рак
Нутритивни и лековити својства на цвеќиња од глуварчеНутритивни и лековити својства на цвеќиња од глуварче
Сакате да знаете како да се ослободите од глуварчињата на страницата?Сакате да знаете како да се ослободите од глуварчињата на страницата?
Како да се подготви лек од глуварчињата. Овен од глуварчеКако да се подготви лек од глуварчињата. Овен од глуварче
Кога да се соберат корените на глуварче? Лековити билкиКога да се соберат корените на глуварче? Лековити билки
Глуварчињата се корисни цвеќиња. Рецепт: глуварче сирупГлуварчињата се корисни цвеќиња. Рецепт: глуварче сируп
Стилски тетоважа `Глуварчи`Стилски тетоважа `Глуварчи`
Корен од глуварче: лековити својства, контраиндикации и рецептиКорен од глуварче: лековити својства, контраиндикации и рецепти
Мед од глуварчињатаМед од глуварчињата
» » Како да се подготви глуварче. Чекор по чекор цртежи со прибелешки