obrechye.ru

Како да се привлече риба и аквариум - две мастер класи

Ако детето порасне во семејство, порано или подоцна родителите ќе се соочат со такво прашање: "Како да нацртам риба?" И не секогаш возрасните сами го знаат одговорот на тоа. Затоа, овој напис дава инструкции чекор по чекор објаснување за тоа како да се подготви риба, и како да се прикаже на аквариум, без да се биде уметник.

како да се привлече рибаСмешни риби во дизајнот на живеалиштето

Познавање на што, како да се привлече риба, може да биде корисно и за регистрација на детска соба, на пример, за цртање смешни слики на позадина. Украсување со слики на морските жители на тоалетот или директно на внатрешната површина на бањата, исто така, ќе ја направи оваа просторија привлечна и уникатна. И можете да направите необичен светилка, налепница на неа сече од филмот морски ѕвезди и делфини, риба и алги. Некои игледувачи можат да вршат таписерии и теписи. Користејќи смешни смешни риби како херои на нивните дела, тие ќе можат да создадат единствена единствена ѕидна подлога или покривка на креветот или троседот.

Мастер класа за цртање риба

нацрта риба1. По внимателно разгледување на сликата прикачена на статијата, треба да ги следите неговите инструкции. Од риба е најлесно да се подготви, почнувајќи со овална или круг, прво мора да се подготви молив беше круг (или овална), го погоди низ линија на мал агол на паралелно со авионот. Нацртајте со едноставен молив со тенки испрекинати линии, со бришејќи го раката.

2. Вториот чекор ќе биде дизајнот на контурата на телото на рибата: треба да направите испакнатини во задниот дел од неа, да го продолжите "муцката", да ја исцртате устата и да направите опашка.

3. Третиот чекор е преглед на горниот перка. Исто така се формираат жаби и предни долни перки.

4. Сега може да се стави на слика око риба, ленти во опашката и перки.

5. Гума треба да ги отстрани сите помошни линии, а главниот круг со молив со притисок.

6. Боја на рибата може да биде бои и маркери, како и обоени моливи.

Тоа е толку лесно и едноставно што може да нацртате кул светла риба!

Мастер класа цртање круг аквариум

Ако некој се грижи за тоа како да привлече аквариум со риба, тогаш тој треба да ја користи оваа господарска класа. Исто така треба да се подготви со молив со попарен линии - без притисок, па лесно може да се отстранат сите помошни гума цртички.

како да се привлече резервоар за риба1. Започнете со процесот на цртање следи од прегледот на овалната.

2. Потоа, почетниот уметник го красат врвот на аквариумот - капацитетот на грлото.

3. Овој чекор вклучува регистрација на површината и дебелина на стакло - паралелно по должината на ѕидот на резервоарот се одржа дел од обемот кои не се затворени на дното во близина на дното и на врвот линија е составен малку конкавна.

4. Уметникот, потпирајќи се на својата имагинација, прикажува песок и алги.

5. Гума е отстранета помошни линии, посветла нагласи главната.

6. Кога ја сликате сликата, треба да се забележи дека во средината на прикажаниот објект треба да има отсјај, така што во овој момент бојата е помалку заситена или целосно отсутна.

7. Ако сакате, рибата може да се постави во аквариумот или желки, школки или полжави. За тоа, како да се привлече риба, можете да научите од претходната мастер класа.

Сега, вие само треба да се исуши цртање, ставете го во една рамка и закачете ги на ѕид - нека се радува секој дава добро расположение и ги красат соба.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Аквариумски риби од трње: принцеза на подводното царствоАквариумски риби од трње: принцеза на подводното царство
Смешни и убави риба петли. Бета содржина домаСмешни и убави риба петли. Бета содржина дома
Диск: содржина и хранењеДиск: содржина и хранење
Кои се најпрефинетите аквариумски риби?Кои се најпрефинетите аквариумски риби?
Услови за чување на живописни аквариумски рибиУслови за чување на живописни аквариумски риби
Како да се привлече риба? Неколку опцииКако да се привлече риба? Неколку опции
Сон толкување: постои риба во сонСон толкување: постои риба во сон
Светот на аквариум риба: риба ножСветот на аквариум риба: риба нож
Риба за мал аквариум: како да се избереРиба за мал аквариум: како да се избере
Неверојатни меч носители: Аквариум риба за почетнициНеверојатни меч носители: Аквариум риба за почетници
» » Како да се привлече риба и аквариум - две мастер класи