obrechye.ru

Сесилија Ахерн, `Птица-лира`: Коментари на читателите

Една млада ирска писателка во 2002 година го објави нејзиниот дебитантски роман "П. Јас те сакам. " Книгата брзо замина на врвот на листата на бестселери и траеше шест месеци. Истата година, романот беше преведен на други јазици, а името на авторот стана познато низ целиот свет. Книгите на Сесилија Аерн ги очекуваат милиони читатели од различни земји. И таа ги оправда своите надежи. Како што вели авторот: "Имав среќа во мојата кариера. Веќе 15 години, напишав 15 книги - книга една година. " Во оваа статија ќе најдете краток преглед на еден од најновите романи на Сесилија Аерн - "Птица-лира" и осврти за книгата.

Што пишува Сесилија

Тоа е едвај трогателна приказна, која писателот ѝ рекла на читателите во романот "П. С. те сакам ", остави некој рамнодушен. Многумина, заедно со хероината Холи, држејќи го здивот, ги читаат писма од нејзиниот сопруг со едноставни, се чини, совети. Но, тие чекор по чекор, ја вратија Холи во живот. Како што вели авторот, таа напиша книга кога таа имаше тешко време во нејзиниот живот. Таа зеде пенкало и хартија за да ги излеа нејзините чувства и почна да пишува. Историјата на П. С. те сакам "е роден од тага, страв и губење на себе.

"Го ставив моето срце во приказната за една жена што страда од тага и болка. Жените, чиј живот достигна критична точка, но таа се бореше и бараше излез од оваа ситуација. Приказната за Холи ми помогна да го пронајдам мојот сопствен пат - пишувам за луѓе кои паднале во дух и се чувствуваат немоќни. Мојата работа е да ги подржувам со моите романи во овој тежок период. Сакам да ја мешам темнината со светлина, тага со хумор, но секогаш држи рамнотежа и ги инспирирам другите со надеж со своите приказни ".

лира птица

Како што пишува

Денес Сесилија Аерн е еден од најпопуларните претставници на сентименталната литература. Кој е успехот? Не помалку важно е, се разбира, продуктивноста на овој автор - за 1-2 книги годишно. Покрај работите во жанрот на романтичен роман, Сесилија пишува раскази и сега, патем, работи на компилација на РОАР од 30 приказни околу 30 жени. Книгата е закажана за ослободување на есента 2018 година. Уште еден одлучувачки фактор за нејзиниот успех е темата што таа ја избра за нејзините дела - што може да биде допирање на приказните за голема љубов?

Сесилија успеа да го почувствува читателот. Таа пишува искрено и едноставно, како што многу жени мислат и сонуваат. И прецизно ги пренесува емоциите на хероите и ги покажува нивните животи, што создава чувство дека тие се вистински луѓе. Едноставно е невозможно да остане рамнодушен кон нивната судбина. Авторот го прави читателот да верува во најдобрите, не се сомневам себеси и неговите сили и, без оглед на тоа што се случува, никогаш не се откажуваш. Еден од најновите книги Сесилија Ахерн "птица-лира", објавен во 2016 година, романтични, сензуална и малку магија, беше ист како својот деби-роман, топло примена од страна на читателите.

За што е романот?

рецензии книга птица лира

Читателите ја сакаат и ја ценат креативноста на Сесилија за фактот дека со нејзините книги се одмараат и забораваат на секојдневните грижи. Од нејзините приказни очекуваат нешто ново и интересно. Во романот "Птица-лира" писателот им кажал за една девојка со необични способности. Лаура живееше во изолација, и светот воопшто не ја знае. Еден ден таа е пречекана од група телевизиски мажи кои дошле до ирскиот пејзаж. И сè се менува брзо - нови луѓе, настани, шоу бизниси и љубов. Дали е подготвена за промени? И дали им треба?

Хероината на романот

Лаура е 26-годишна девојка која пораснала со нејзината мајка и баба. Тие самите ја научија и ја образоваа, криејќи се од очите на другите. По нивната смрт во последните 10 години, девојчето живее во мала куќа на периферијата на шумата и не контактира со луѓе. Таа има невообичаена способност да имитира вештачки и природни звуци. Лаура, главниот лик на романот, репродуцира со неверојатна точност сите звуци што ги слуша. Како птица-лира, способна да го имитира пеењето на други пернат и човечки говор, бучавата на ветерот и завиване на сирените. Звучи девојката ги изразува своите чувства и чувства.

Учесници на филмската екипа

  • Директорот Бо - активна и енергична млада жена, може да направи неколку работи во исто време, може да зборува на никого. Таа успеа да ја убеди Лаура да учествува во престрелките.
  • Сочовек Соломон е Дечко. Тој се сретна со Лора во шумата, му веруваше на девојката, и тие влегоа во афера. Соломон од големо семејство има тројца браќа (Кормак, Рори и Донал) и сестра Кара.
  • Оператор Рејчел.

Како започна сето тоа

романтична птица лира

Таа започнува книгата "Птица-лира" со воведување на филмската екипа која патува на ирската срцето, каде што пред три години тие снимен браќата земјоделците Том и Џо документарен филм, собрани бројни награди. Еден од браќата умира од срцев удар. ТВ гледачите кои ги следеа своите животи во текот на годината, одат да се збогуваат со Том, изразат сочувство до Џо и да дознаат што ќе стори сега. На крајот на краиштата, една осумдесетгодишна возраст нема да биде лесно да се справи со економијата.

Џо ги води до неговата локација, каде што имаше куќа за лилјаци, кои Том ги хранат. Таму најдоа стара напуштена куќа во која, како што се испостави, тие живееле. Ова беше целосно изненадување за Џо. Наскоро ја видоа и љубовницата на куќата - Лора. Се испостави дека девојката изненадувачки веродостојни и прецизно ги имитира сите звуци, како птица-лира. Нејзините емоции и чувства, таа исто така изразува звуци. По разговорот со неа, дознале дека нејзината мајка пред 26 години помагала на фармата на фармата. Наскоро Лаура е родена. Нејзиниот татко бил Том.

Никој не знаеше за бременоста на нејзината мајка, освен нејзината баба. Неколку години подоцна, мајката на Лаура починала од рак. Девојката немаше време да се регистрира, и никој не слушна ништо за ова дете. Пред нејзината смрт Баба на Лаура побара од Том да се грижи за неа. Тој сама го посетува девојчето во куќа со заговор на Џо. Но, мојот брат не рече ништо. На понудата на телевизиската екипа да оди во Даблин и да учествува во снимањето, Лора реагира со одбивање. Преземање на предност на фактот дека тие беа сами, исплашени Лора Бо осаменост, бидејќи за разлика од Том со неа во последните неколку години, никој не одеше и убедување на девојката да одам со нив.

книга за птици од бреза

Промени

Оставајќи ги своите родни места, Лаура е потопен во сосема поинаков живот. Снимање, фотоснимки, разни емисии. Една девојка со редок подарок почна да препознава на улиците. Тука авторот на книгата "Птица-лира" игра интересна тема - мешање во личниот живот на учесниците во реалноста. Каде е линијата што сте ја преминале, повеќе не припаѓате на себе? Додека учесникот на бран на успех, со тоа носи, да се обезбеди својот живот. Кога интересот исчезнува, веќе се наоѓа во дворот. Не секој е даден на тестот. Искуството за учество на авторот во телевизиските програми, исто така, влијае - таа открива во книгата приказна за шоу-бизнисот.

птица лира осврти на читателите за романот

А што е со Лора? Девојчето го откри непознатиот свет. Не знаејќи за реалноста на современиот живот, таа им верува на сите. Лора се сретнува на нејзиниот пат многу луѓе кои сакаат да заработат пари за нејзиниот талент. Таа го губи својот глас и не може да ги имитира звуците. Долго време е во четири ѕида. Пријателите ѝ помагаат да ја надмине депресијата и, без да стане победник на една од емисиите, Лора разбира дека она што го сонува - таа е бесплатна. Девојката се враќа дома. Пристапи кон неговиот чичко Џо и му помага да воспостави поддршка. Џо се колеба, гледајќи во Лаура, тогаш тие се преземаат да работат заедно.

Сесилија Аерн Бир птица

Многумина пишуваат во нивните одговори за "птичјиот лира" дека пред да го прочитаат романот тие не слушнале ништо и не знаат за неверојатната птица. Lyrebrebird - неспоредлив музичар и уметник, тој постои, всушност, живее во Австралија и е запишан во Црвената книга. Австралијците имаат многу убави легенди за оваа прекрасна и ретка птица. Сесилија Ахерн, како и секогаш, го фасцинира својот текст и те прави да ги почувствувате сите природни звуци што ја имитираат главната хероина од романот.

Срцата на многу читатели беа принудени да ги победат приказни на Лаура за детството, детали за нивниот затскриен живот. Историјата ве тера да размислувате и да размислувате за љубовта и за човештвото. Ahern напишана "птица-лира" е топла, и тоа е лесно да се прочита. Проникнувачкиот и магичен стил на авторот ги доловува од првите линии, а сега веќе сте задоволни со главниот лик и копнеете за тоа.

И покрај комерцијалниот успех и сензација, романот на писателот доби негативни критики. Незадоволните читатели главно се жалат дека "премногу Даблин и малку Ирска" - би сакал повеќе описи на природата, шумата, слободата.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Pratchett Тери. Редоследот на читање "Рамен свет" - дискусии и мислењаPratchett Тери. Редоследот на читање "Рамен свет" - дискусии и мислења
Какви книги пишува Вера Чиркова?Какви книги пишува Вера Чиркова?
Кистяева Марина: Биографија и креативностКистяева Марина: Биографија и креативност
Ирина Мелникова - биографија и креативностИрина Мелникова - биографија и креативност
Мартин Луган Агнес: Биографија и креативностМартин Луган Агнес: Биографија и креативност
Изабел Аленде: биографија, книгиИзабел Аленде: биографија, книги
Чижова Елена: кратка биографија, опис на книгиЧижова Елена: кратка биографија, опис на книги
Михаил Бабкин: Библиографија, Коментари на читателитеМихаил Бабкин: Библиографија, Коментари на читателите
Џонатан Троппер: биографија, книги, прегледи на читателитеЏонатан Троппер: биографија, книги, прегледи на читателите
Артем Каменисти и неговиот роман "Граничната река"Артем Каменисти и неговиот роман "Граничната река"
» » Сесилија Ахерн, `Птица-лира`: Коментари на читателите