obrechye.ru

Стил е целина

Стил - ова е она што одредува личност или ера, посебни карактеристики на кое било време или терен. Стилот може да биде индивидуален или општ, може да ги карактеризира уметноста и литературата, внатрешноста на куќата.

Денес ние ќе се обидеме да разбереме што е стилот на Прованса и Романески стил. Зошто нив? Едноставно - овие насоки денес стануваат сè попопуларни. Покрај тоа, тие се неверојатно различни едни од други.

Стилот на Прованса е поврзан со истоимениот дел од Франција, ограничен од Алпите на исток, реката на реката - на запад, и брегот на Средоземното Море - на југ. Карактеристики на овој стил се дефинира природата на регионот, дал светот како големи уметници како Ван Гог, Пикасо, Огист Реноар, Пол Сезан, Френсис Скот Фицџералд, Жан Кокто, Анри Матис.стил на Прованса е

Овој агол на земјата е неверојатно атрактивен, со зборови можете да опишете само мал дел од својот шарм. Спокојството, нејасната негативност и светлината, возвишените чувства - сето ова се однесува на Прованса. Бескрајни лозја и ливади зачинета се прошарани со карпи, покриени со чемпрес и борови дрвја, а старата калдрма улиците за стотици години се чуваат на вкус и исклучителна убавина на француски провинции. Огромните цветни полиња го даваат воздухот од страна на великодушното јужно сонце посебно зачин и зашеметена арома. Овде е, бајка! Мир, спокојство, природност, правилноста и близината на природата, во комбинација со силни врски со својата историја и традиција - дека, што е стил Прованса. Ова се лесни, исполнети со сонце и едноставни тонови, кои, сепак, не држат благодат.

Главните карактеристики на стилот (без разлика дали тоа да биде слика или внатрешна декорација) - природни бои и материјали, оригиналноста и леснотија, тивка шарм на хармонијата на природата и целосно исклучување на било кој вид е претрупан, светлината отпечаток од антиката. Буквално одморање на душата прави провансалски стил. Ова е токму случајот кога сакате само да се релаксирате и да се предадете на невиден смисла на смиреност и внатрешен мир.стил е

Романескна архитектура, напротив, се карактеризира со пропорционалност, јасност, исправност на линиите и единство на елементи. Романескниот стил е стил што се појави по заминувањето во антиката на антиката; после падот на Римската империја. Нејзината главна карактеристика е длабоката теологија, како и општоста - овој стил се смета за севропски, во него не постојат индивидуални карактеристики на некоја посебна култура.

Сите видови на ексцеси и благодат, вродени во бестежинската Прованса, не се однесува на романескниот стил. Главната работа е формата, но и практичноста. Романтичен стил - тоа се масивни ѕидови и тесни прозорци (квадратни, кружни, во форма на шарче), ролетни направени од платно, монотонија. Романски стил е

Декор на ѕидовите е најчесто барелеф. Тепихот е чест елемент на внатрешната декорација, на светлината му е посветено посебно внимание. Важно, но немајќи независна вредност, беше скулптура - еден вид декорација на зградата.

Овој стил е трагедија на чувства, конфузија на слики и голема возбуда, побожност и воздржаност.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Балкон во Прованса стил: карактеристики, интересни идеи и дизајнБалкон во Прованса стил: карактеристики, интересни идеи и дизајн
Лустери во стилот на Прованса - елеганција и исклучителен декорЛустери во стилот на Прованса - елеганција и исклучителен декор
Исклучителна внатрешност на дневната соба во стилот на ПровансаИсклучителна внатрешност на дневната соба во стилот на Прованса
Изберете мебел во стилот на ПровансаИзберете мебел во стилот на Прованса
Стил Прованса во внатрешноста на спалната соба - модерен решениеСтил Прованса во внатрешноста на спалната соба - модерен решение
Ентериери на селските куќи во стилот на Прованса - софистицираност и едноставност во позадина на…Ентериери на селските куќи во стилот на Прованса - софистицираност и едноставност во позадина на…
Ентериери на спални во стилот на Прованса - француски шармЕнтериери на спални во стилот на Прованса - француски шарм
Романтична свадба во стилот на ПровансаРомантична свадба во стилот на Прованса
Земја стил во слики: Прованса и француска земјаЗемја стил во слики: Прованса и француска земја
Провен стил во облека: ода за едноставна романса (фото)Провен стил во облека: ода за едноставна романса (фото)
» » Стил е целина