obrechye.ru

Како да се привлече со акварел моливи?

Сигурно многумина сонуваа да станат уметници! Што навистина неверојатно професија, седиш вака во вечерните часови во дворот започнати од пролетта брезите на платно, тивко, а не во брзање. Или не, подобро е во пустината, под жешкото сонце, без вода, храна и човечност, само уметник, штанд, четки и црвен топол песок. Па, не, предалеку од реалноста. Многу е полесно да се замислите на брегот на морето, па дури и да дозволите езерата, брановите мирно да се распрснуваат околу брегот, пената нежно ги покрива нозете, прстите во бојата, светло платно со кошула и природа. Или во шумата? Мечките се искачи на круни далеку кукавица брои години - сето ова и многу повеќе е на вонредни животот на сликарот.

Да ги разгледаме во оваа статија главните точки и техники на цртање со акварел моливи, кои заземаат важно место во животот на секој уметник и едноставно уметник.

Акварел моливи кох во ноќ

Прво познаник

Кубизмот, авангардизмот, реализмот, минимализмот - тоа е само измислено во целата историја на постоењето на пренесување на животот на хартија! И сето тоа започнало со карпести слики, само да размислуваме, развој, промени, технологија. Во наше време, се разбира, ние не сликаме антилопи на карпите, но сето тоа започнува не помалку едноставно. На масата во сосема нов албум, светла црвен молив ја пишуваме познатата "Мамо, тато, јас". Потоа боја, акварел, гуача, акрилик, сите видови маркери, боички и трупови.

Понекогаш уметниците од почеток го посетуваат прашањето "што ако гвашот е ист сјаен како акрилик?" Или "зошто не може светлиот, заситени маркери да бидат засенчени како восок креда?". И господарите на технологијата во уметноста ги слушнаа овие тажен жаргон. Што и да кажете, и сите генијални е едноставно! Излезе дека има невообичаени моливи - акварели!

Акварел моливи

Неверојатно е, но неодамна беше измислена следната технологија: притисната акварела едноставно се става во внатрешноста на шуплината дрвена палка, која сме навикнати да ги држиме во рацете уште од детството. И тоа е тоа! Замислете, вие имате во ваши раце инструмент кој може да обои десетици автори, без многу напор, па дури и без посебно образование. Ајде да ја разгледаме оваа технологија подетално во пракса.

Техника на цртање

Што е ова чудо мултифункционално? Во специјализирани продавници, почетниците ќе бидат сигурни дека ќе ви помогнат да ги соберете сет од сите големини по многу разумна цена, морам да кажам дека колекциите постојат за секој буџет. Исто така, вербално запознаени со инструкциите за употреба, патем, постојат и многу опции за цртање, но повеќе за ова подоцна.

Првото нешто што го фаќа окото кога го распакувате заштитното кутија е осветленоста на овој материјал. Чувствувате како да не држите во свои раце моливи, туку скапи маркери, способни да го поплавите целиот лист на албумот при првиот допир. Водени боички со молив се пријатни на допир, тие се интересни за мирис, но како што цртаат, ова е посебен разговор.

Работа со моливи

Основни методи

Прво на сите, морам да кажам дека постојат најмалку три начини да се наслика со акварел моливи. Треба да започнете со едноставен цртеж, како и секогаш. Осветленоста ќе биде малку повеќе од вообичаено, мирисот малку поизразен, моливи ќе ве зачуди со нивната единствена примена, мекост и способност да се намести тон на тон.

Подобро е да се користи хартија погуста од вообичаено, бидејќи понатаму се очекува од чуда. Ние веќе мораше да се спомене, но сепак, основата на кој било акварел молив е компресирана акварел, а како и да е, секој акварел лесно се мие со мала количина вода. Ова е токму она што треба да го направите кога ќе нанесете вода на завршениот цртеж со молив.

Цртеж на цвеќе со акварел

Одлична опција за првиот цртеж ќе служат како обични цвеќиња, со цел да ја ценат целата јасност и разновидност на бои на акварел моливи. Може да земете жолто молив и да нацртате контура која е лесна за следење, потоа да ја промените бојата на побогата и да нацртате иста линија, но малку повеќе. Следно, едноставно играјте со осветленоста и бојата на палетата и малку ја менувате контурите, движејќи се подалеку и понатаму, зголемувајќи го својот цвет.

Кога целата работна парче е подготвена, не мора да мрдате чекајќи работата да се исуши, или да се обидете премногу напорно, извлекувајќи ги контурите и контурите на цртежот. Можете лесно да ја преземете втората последна етапа. Подгответе вода и средна четка. Исто така обрнете посебно внимание на весникот. Во овој случај, подобро е да се прибегне кон варијанта на прилично густа материја.

Акварел Цвет

Цртање со акварел моливи

Што се случи? Разбори цртеж или ремек-дело? Секој почетен уметник ќе има срце во градите за момент, но ова е прва работа со аквилорни моливи за многумина.

Треба само да го допрете цртежот со малку влажна четка, како боите ќе сјаат дури и посветла, контурите ќе бидат малку заматени, а ливчињата на прекрасниот цвет ќе почнат да се спојат во една шарена слика од себе. И тоа не е само избраната тема на делото. Можете да нацртате нешто што ви се допаѓа, бидејќи акварел работи чуда. Боите нежно лежат на хартијата, малку ја импрегнираат.

Акварел моливи ќе направи неизбришлив впечаток за вас. Откако ќе имате можност да создадете акварел, од сега па натаму ќе ви биде омилена техника на цртање!

Брендирани акварел моливи

Моливи Koh-I-Noor

Да преминеме на темата на прекрасните моливи на Кох-Јас-Ноор.

Многу продавачи нудат млади уметници боички, фломастери, маркери, четки направени од природни материјали, но знаеме дека ништо не се споредува со магија молив.

Но, ако твоите очи случајно го фатат натписот "Акварел моливи Koh-I-Noor" на шанкот, тука е! Не ги пуштајте од рацете. Веќе сте ги нашле вашите омилени акварели со моливи. Откако ќе се обидете да работите со овој бренд, колку ќе бидете прекрасни и немате лимит. Ќе сакате да ги купите за себе, пријателите, роднините - секој кој е вклучен во креативни активности на хартија.

Боја на различни моливи

Што е Монделуз?

Но, има уште еден апликант кој го заслужува вниманието на новодојдените. Акварел моливи Mondeluz. Се `уште е поинтересно тука, прво, метално пенкало за моливи, дури и не сакате да ја исфрлите таквата кутија. Бројот на бои и нивната сатурација може да изгледа многу светла и привлечна, но најважно - во комплетот има четка.

Монделуз во собата се восхитува со својата погодност, концизност и полнење. Ова е вистински сет на уметникот, можете да го однесете било каде, да го ставите во торбата и, штом ќе дојде инспирацијата, и се знае дека времето не избира, отворете кутија со моливи и креирајте!

Како да се привлече акварел?

Значи, ајде да ги сумираме, како да ги користиме ново-монтираните моливи? Постојат неколку начини:

  • Допрете ја четката од оловото, и бојата ќе тече во влакната.
  • Нацртајте како најобични обоени моливи, но со помал притисок и триење поради мека текстура, што значи со големо задоволство.
  • Но, во најнеочекуваниот момент, можете да го изненадите вашиот партнер во сликањето на класа на сликарство, пријател кој се подготвува за подарок или да се задоволи себеси: да се одржи влажна четка на обоена површина и веднаш да ја трансформира вашата слика.

Мора да се каже, најважно - е тоа што може да се вклопуваат хармонично во неговата работа и разредена боја потези, и чисти линии на акварел молив отколку да се направи на сите кои гледаат на вашата креација, траен впечаток и ќе остане во сеќавањето како на повеќето единствен и незаборавен уметник!

Како да се користи акварел?

Акварел моливи. Осврти

Еве како да ги оцените овие моливци уметници:

  • Нежност и мазност на тркалачки линии. Навистина, гледајќи ја работата што ја вршеше овој материјал, не секогаш разбирате дали е молив или вистински акварел. Бројките се живи, се движат, исполнети со динамика, а не без чувства.
  • По обидот да го совладате техниката на сликање со водени бои моливи, ќе забележите дека се справат со дури и дете што ќе му овозможи да се донесе во светот на неверојатни слики отелотворени очите на детството, со иста светли бои, а понекогаш се чини дека мириси и вкусови.

Училиштето за историја на уметност им препорачува на сите да го купат овој производ и веднаш да почнат да ги применуваат најлудите идеи! Но, дури и без да бидат професионални критичари, може да се разбере дека работата што е направена во оваа техника е охрабрувачка!

Одделно можете да забележите дека акварелските моливи се знаат! Не е важно кој модел сакате - Mondeluz или Koh-I-Noor. Во секој случај, ќе направите за себе недвосмислен заклучок: никогаш нема да сакате да се дели со акварел моливи!

Моливи светла, пријатна на допир, се стави во уредни тенки, мали метални молив случај, во случај на Mondeluz, кои едноставно не се случи со нив. Покрај тоа, сетот вклучува четка која ќе ги задоволи оние кои при купувањето не сосема разбираат дека купуваат не само моливи, а можеби и не го подготви сето она што е потребно. Вреди да се потсетиме, исто така, дека е подобро да се користи хартија погуста од просекот, па дури и повеќето од цртежите може да се пренесат на позадина ролни, но тоа е она што некој го сака.

Истото важи и за моливи на Кох-Јас-Ноор. Оние кои се среќни сопственици на овој бренд се апсолутно воодушевени. Овие моливи многу добро се изостри, да даде реална шема на бои, и да ги грабне за многу долго време. И што е најважно - молив се намалува поретко!

Техника

Уште еднаш на примената техника. Најдобро од сè, работа со акварел моливи, постапете на следниот начин: отворете го прозорецот, ги молив во рака, да привлече што сакате, боја или остави само контурите - тоа е вашиот избор, да се четка страна, намачкајте го со вода, а не нагло и не премногу притискање, тоа едноставно не е потребно да се одржи подготвена шема. Како резултат на тоа, ќе имаат нежни, едвај дифузни шема на бои, како и во овој акварел сликарство. Сува моделот треба, како и другите други едноставно го одложи за време на страна.

Од денот на купувањето на акварел моливи нема да се делите со нив за една минута. Украсете подарок пакет, напишете картичка на пријатели или роднини, им помогнете на вашиот брат да направи домашна работа или само да поминете време во тишина, уживајќи во поглед од прозорецот - во сите овие моливи се незаменливи.

Заклучок

Оваа статија презентираше информации за новина во светот на уметноста, која ги задоволува и децата и возрасните. Лесно е да се совлада техниката на примена на сликата на хартија со акварел моливи, за да се разберат видовите и брендовите од светот на акварел. Тие особено помагаат да го привлечат детето да црта и да го открие својот креативен потенцијал. Експериментирајте со оваа техника на цртање, развивање, создавање!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Цртање лекција: како да се привлече ШпицЦртање лекција: како да се привлече Шпиц
Како да привлече Алиса во земјата на чудата со децаКако да привлече Алиса во земјата на чудата со деца
Како да се привлече река: совети за почетници уметнициКако да се привлече река: совети за почетници уметници
Сакате да знаете како да ги насликате есенските бои?Сакате да знаете како да ги насликате есенските бои?
Како да се привлече пролет по етапи?Како да се привлече пролет по етапи?
Како да се привлече пејзаж во бои во фази: за почетници и искусни уметнициКако да се привлече пејзаж во бои во фази: за почетници и искусни уметници
Акварел е разурната душаАкварел е разурната душа
Моливи Kores - совршен тандем на цена и квалитетМоливи Kores - совршен тандем на цена и квалитет
Како да се привлече еден стол со чекори?Како да се привлече еден стол со чекори?
Уметност: како да се нацрта кошница со овошјеУметност: како да се нацрта кошница со овошје
» » Како да се привлече со акварел моливи?