obrechye.ru

Чанти и модринки под очите како да се исчисти? Алатки, совети, препораки

Рано се крева, зафатен работен ден, долго седи на компјутер или документи ... Тогаш сите знаци на замор брзо се појавуваат на лицето, особено во областа околу очите. Понекогаш причина за темни кругови може да биде повреда на внатрешните органи.

вреќи и модринки под очите како да се исчисти

Ако резултатите од испитувањето на телото ги отстраниле сите сомнежи за болеста, тогаш овој проблем може да се реши со едноставни и достапни методи кои ќе помогнат во намалување на вреќите и модринки под очите. Како да се отстранат таквите вообичаени знаци на замор?

Чај Компресирај

Подготовка на утрински чај, можете да оставите мала количина за постапката. Неопходно е да се дозволи инфузијата да се излади, да ги впие памучна рампа и се стави на темна област под очите. Благодарение на подготовката на чајот, кожата станува сјајна и станува поздрава. Слична компресија за очите е исто така подготвена од зелен чај, хербален лушпа или сок од краставици. Постапката трае само 15 минути. По компресија се препорачува да се води во кружни движења во областа на окото парче мраз. Може да се замрзнат прочистена вода или хербална лушпа. По утринските процедури, можете да почнете со примена на козметика.

облога на очите

Билни компреси

Во вечерните часови, особено се забележливи вреќи и модринки под очите. Како да ги отстраните, а исто така и да ги отстраните тензиите што се акумулирале во текот на целиот ден? Најлесен начин е да се применат разладени краставички, да легнете и да се релаксирате колку што е можно повеќе. Сокот нежно ги осветлува темните дамки под очите, а студот ќе го олесни отокот и напнатоста. Пред да заспие, може да се подготви мудрец супа - за чаша врела вода 2 лажички билки, инсистираат на половина час и се прелива половина. Остатокот од топлина, вториот - да се излади. Намалете два памучни вати во секоја течност и наизменично применувајте пријатна и студена компресија на очите. По постапката, нанесете го навлажнувачки гел или крем.

Индустриски средства. Како да изберете

На полиците можете да најдете голем број на средства кои ветуваат дека ќе ги ублажат знаците на замор околу очите. Се разбира, подобро е да се користат природни инфузии и маски, варени дома. Но понекогаш не постои таква можност. На пример, на пат или на патување. Во таков случај, подобро е да се складира подготвеното козметички средства од продавница или аптека. Што треба да барам при изборот?

Средства од кеси под очите треба да имаат најприроден состав. Па, ако содржи инфузија или екстракт од нане. Има одличен ефект на ладење, ќе помогне во намалувањето на мускулната тензија и смирува кожата.

средства од кеси под очите

Течностите и гели базирани на кофеин станаа многу популарни. Оваа компонента дејствува веднаш, тонира добро и го отстранува отокот. На продажба има козметички тоници и емулзии, кои содржат сок од краставица. Со нивна помош, можете брзо да ги намалите кесите и модринки под очите. Како да се отстрани отокот на овој начин? Тоа е многу едноставно. А мала количина на производот треба да се лади на удобно температура, тие оплоден памук и се примени на проблемот област. Држете околу една четвртина од еден час. Оваа постапка помага да се намали отокот поради изложеност да се излади, краставица сок, како дел од освежувачки и нежно избелува темна кожа и навлажнувачки состојки е заситен со влага.

Коцки за мраз

На народни лекови, често се користат коцки за мраз со брусница. Оваа мала Бери - рекордер за содржината на витамини, повеќето од нив се аскорбински и антиоксиданти. Тие се главното средство за борба против првите знаци на одумирање и стареење на кожата, на кои тендерската површина околу очите е повеќе изложена. Замрзнати бобинки или нивниот сок е одличен природен лек за торби под очите.

Дома, лесно и лесно е да се подготват различни маски кои ќе помогнат да се намали појавата на модринки и оток. Сите потребни компоненти секогаш може да се најдат во кујната.

кеси под третман на очите

Маска на компири

На пример, одлична маска од модринки под очите се добива од суров рендан компир. Потребната количина е 1 лажичка, на која се додава колку ситно сечкана зелка. За да се даде саканата конзистентност, подобро е да се додаде козметичка глина. Смесата треба да се примени на проблематичната област и да се чува 5-7 минути. Извадете ја маската со ладна вода. Пополнете ја постапката со бришење на кожата со мраз.

Маска од магдонос

Друг едноставен и ефективен производ кој може да го отстрани отокот под очите е свеж магдонос. Мора да биде смачкана, или уште подобро - мелење во малтер. Ќе бидат потребни околу 2 лажички чорба. Потоа треба да се соберат зелените (заедно со сокот што е наменет) и подеднакво да ја дистрибуирате газата на две мали парчиња. Свиткајте го импрегнирано ткиво неколку пати и ставете отечена површина. Држете за 10-15 минути, а потоа тријте ја кожата со мраз и нанесете крем.темни дамки под очите

Уште една добра маска

Маската на мед, тиква и краставица ќе помогне во елиминирањето на кесите и модринки под очите. Како да ги отстраните со такви едноставни производи? Треба да го мешате зеленчукот со еднаква конзистентност. Медот треба да се загрее во водена бања во топла и течна состојба. Промешајте ги сите состојки и нанесете ги на кеси под очите. Оваа постапка најдобро се прави пред спиење. Времето на експозиција е 15 минути.

Помош гимнастика

Причината за изгледот на кесите под очите е често раздвојување на мускулите како резултат на промени поврзани со возраста или карактеристики на изразување на лицето. Во овој случај, се препорачува да се направи гимнастика за лицето, што е одлична алтернатива на пластичната хирургија. Некои корисни вежби:

 1. Прстите на прстите треба да го поправат внатрешниот и надворешниот агол на окото, лесно притискајте, завртете ги очите. Точноста на движењето може да се утврди со појавата на пријатна напнатост на зоната под долниот очен капак.
 2. Прстите се ставаат под линијата на раст на трепките подолу и ја чувствуваат коската на лицето. Лесно е да се притисне на кожата, да ги држи очите додека не се појави напнатоста.

Комплексот треба да се изведува секој ден, почнувајќи од 3 до 5 пати и достигнувајќи 10. По завршувањето на салата, лесно прислушување на движењата на прстите ја масираат проблематичната област. Веднаш станува јасно како се менува циркулацијата на обучените мускули. Ова е најсоодветно време за примена на производи за нега, бидејќи тие веднаш ќе се апсорбираат.темни дамки под очите

Корисни препораки

Дами кои имаат редовни отоци по спиење, се препорачува да се придржуваат на следниве правила:

 • Количината на потрошена течност, почнувајќи од попладневните часови, треба постепено да се намалува;
 • Ограничете кисели краставички и маринади, бидејќи тие ја задржуваат влагата во телото;
 • намалување на шеќерот во исхраната, тоа може да биде причина за жед;
 • маски за кожата околу очите може да се примени не повеќе од 2 пати неделно;
 • облоги може да се прават секојдневно или по потреба;
 • козметиката за окото мора нужно да биде избрана поединечно, треба да има светлост конзистентност, бидејќи кожата во овие области е многу тенка и нежна;
 • по консултација со доктор, можете да пробате специјална лимфна дренажна масажа на лицето, која ја вршат само професионални козметолози;
 • Температурата во просторијата за време на спиењето треба да биде што е можно поудобно;
 • просторијата мора често да се вентилира;
 • Неопходно е да се земе за навика да поминат редовни обуки во текот на кои излишно влага се распределува во форма на пот.маска од модринки под очите

Заклучок

Се случува, дури и почитувањето на сите козметички препораки за борба против овој проблем не спасува, а кесите под очите сè уште остануваат очигледни и забележливи. Третманот во овој случај може да назначи само лекар.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Причините за појавата на темни кругови под очитеПричините за појавата на темни кругови под очите
Како да се отстранат модринки под очите од влијанието: докажани методиКако да се отстранат модринки под очите од влијанието: докажани методи
Постојат модринки под очите. Причини кај децаПостојат модринки под очите. Причини кај деца
Имаше модринки под очите на детето? Причините вреди да се бараат со лекарИмаше модринки под очите на детето? Причините вреди да се бараат со лекар
Како да ги исчистите модринки под очите? Ние ги проучуваме ефективните методиКако да ги исчистите модринки под очите? Ние ги проучуваме ефективните методи
Модринки под очите како да ги отстраните: корисни советиМодринки под очите како да ги отстраните: корисни совети
Кругови под очите. Причина за појаваКругови под очите. Причина за појава
Чанти под очите: како да се исчистиЧанти под очите: како да се исчисти
Причината за модринки под очитеПричината за модринки под очите
Темни кругови под очитеТемни кругови под очите
» » Чанти и модринки под очите како да се исчисти? Алатки, совети, препораки