obrechye.ru

Како да го избелите лицето дома?

Кога го поставуваат прашањето "Како да го избелите лицето на куќата?", Главната задача треба да не е да му наштети истовремено.

Пристапот кон белење на лицето треба да се направи индивидуално и со голема грижа. И секоја избрана алатка прво треба да се тестира за реакција во мала област. Но, дури и со негативна реакција, користете го нужно строго според упатствата.

Фармаколошките и козметичките компании да се справат со прашањето како да го избелат лицето, создаваат и нудат фондови базирани често на бизмут и жива. И колку е поголема содржината на овие компоненти во нив, толку поефективен ќе биде резултатот. Но, треба да запомните дека компонентите може да бидат многу токсични и да предизвикаат алергии. Во овој случај, хидрохинонските препарати ќе помогнат да се реши проблемот како брзо да се избели лицето, во најкус можен рок, но истовремено со нивната висока ефикасност и степен на белење, тие се најтоксични агенси. Во прилог на алергии, во случај на неправилно белење, исто така може да се добие хиперпигментација и губење на вашата природна боја на кожата. Затоа, тие можат да се користат под надзор на дерматолог.

Честа состојка во производите за белеење дома се исто така различни киселини. По нивната примена, се разбира, проблемот со "како да се избели лицето" брзо се решава, а исто така има и пилинг на мртви клетки на кожата. Но, дома, киселинските средства за белење често предизвикуваат сериозна иритација.

Тогаш, како да се избегнува лицето на куќата ефективно и без негативни последици? Постојат докажани средства за помош и избелите кожата лице, направи боја дури и, освен пигментни точки, давајќи на кожата добро негувани и убави изглед.

1. Сок од грејпфрут. Многу ефикасно белење дома за да се произведе со помош на сок од грејпфрут. За да го направите ова, треба да го избришете лицето со оспорувања од грејпфрут, откако ќе го отстраните филмот од овие лобули, или да го избришете со свежи замрзнати сокови од овој цитрус. По постапката, се мие.

2. Замрзнат ориз супа: земе лажица ориз и се прелива вода во мала количина, запалени. Повремено, даде ориз да зоврие. Лушпа деформација преку cheesecloth, и кога се лади, се стави во фрижидер. Ова козметички мраз врз основа на отпадоци од ориз за употреба пред спиење. Чувајте го мразот не повеќе од 3 дена. Помага од бели дамки.

3. Да го избелите лицето и да се ослободите пигментни точки треба да се подготви лосион на магдонос и сок од лимон. Истурете ги лисјата од магдонос со вода што врие и оставете да остане некое време. Кул и вирус, а потоа се меша дел од супа од магдонос во еднакви делови со сок од лимон. Истурете го добиениот лосион во шише и користете го за бришење после миење - наутро и навечер. Со ваква алатка треба да биде многу внимателна за да не ја надминете кожата, а потоа користете moisturizers.

4. Како да го избелите лицето со пеги? Многу едноставно, следните рецепти ќе дојдат на спасувањето:

  • класичен - свежо рендан краставица: решетки краставица, додадете неколку гранчиња пире, по можност сочни, магдонос. Тенкиот слој на маска на лицето 30 минути.
  • Газа лента влажни во кисело млеко, се притисне малку и го стави на лицето за околу 20 минути. Маски се прави наутро и навечер. По маската, не се мие, туку само се навлажни со памук. По околу една недела, првите резултати се видливи.
  • мешавина од 3 проценти хидроген пероксид или лимон. Избришете ја или малку размачкајте ја кожата две или три минути, за да не се нагризувате, а потоа направете маска со кисела павлака. Методот е соодветен ако кожата не е ронлива и не е сува.

5. Маска од магдонос. Вари истури сецкан магдонос, нека пијалак, разладена супа избрише два пати на ден лице.

6. Мед-лимонска маска. Земете две лажици мед (не-захаросани), се мешаат со исцеден сок од лимон. Да импрегнираат такви мешавини со газа, да се наметнат на лицето. Времетраење - една четвртина од еден час. Нанесете 3 пати на секои 5 минути, применувајте ги два пати или трипати неделно.

7. Маска на лимон. Измешајте сок од лимон со жолчки, лажичка шеќер и две кафени лажички вода. Промешајте добро додека не се излади и претходно се исчисти на кожата. Оставете на половина час, исплакнете темелно со вода без средства за перење и нанесете навлажнувачки крем. Направете маска на секои 2 дена, само 7 постапки.

8. Краставица маска. Решетки свежо краставица, додадете павлака или крем. Добиената смеса се нанесува на претходно исчистената кожа за 20 минути. Измијте ги без детергенти. Користете ја маската може да биде дневно, 10 дена. Не можете да зачувате маска, мора да направите нова за секое време.

Сите горенаведени маски се мијат со топла вода. И со сува кожа после нив, се користи крем или хранлива крема.

Причините за белење лице може да биде многу. И пеги, и на различни места, како и последиците zagarahellip- Некои дамки може да се отстрани успешно со методите опишани погоре, без потреба за скапи салон третмани.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да ги избелите ноктите дома: неколку совети за белешкаКако да ги избелите ноктите дома: неколку совети за белешка
Како да се измие лицето од изгореници? Совети и ефективни рецептиКако да се измие лицето од изгореници? Совети и ефективни рецепти
Како да го избелите лицето дома: рецепти за ефективни маскиКако да го избелите лицето дома: рецепти за ефективни маски
Како да белите нокти: едноставни начини за домаКако да белите нокти: едноставни начини за дома
Како да ја избелите кожата на лицето дома (професионални и народни лекови)Како да ја избелите кожата на лицето дома (професионални и народни лекови)
Холивудска насмевка, или Како да ги избелите забите домаХоливудска насмевка, или Како да ги избелите забите дома
Избегнувајте заби без штета на емајлотИзбегнувајте заби без штета на емајлот
Одбегнувајте ги забите дома: практични советиОдбегнувајте ги забите дома: практични совети
Што заби бележи дома и колку е ефективен?Што заби бележи дома и колку е ефективен?
Како да ги избелите tulles дома: докажани методиКако да ги избелите tulles дома: докажани методи
» » Како да го избелите лицето дома?