obrechye.ru

Како да направите привремена тетоважа себе

Желбата да се промени личноста во крвта. Ние секогаш сакаме нешто ново, и во животот и во изгледот. Многумина се подготвени да го променат својот имиџ, но не сите од нас се радикално различни. Затоа, прашањето како да се направи привремена тетоважа, е што е можно повеќе релевантно, особено денес, кога овој начин на украсување е на врвот на популарноста.како да се направи привремена тетоважа

Историјата на цртање на кожата се брои многу векови. Етимологијата на зборот "тату" има корени на полинезискиот јазик. И првото спомнување на оваа уметничка форма е во патниот дневник на Џејмс Кук - записот е датиран во 1773 година. Но, во Европа, многумина се украсуваа на овој начин и порано, само посебно име за цртежите не беше.

Каде можам да добијам тетоважа?

Ако сакате да го ставите на телото на која било слика или прекрасна фраза со цел да се восхитувате на целиот ваш живот, тогаш, се разбира, треба да ја посетите специјален салон. Сепак, не брзајте: Дознајте повратни информации од претходните клиенти, да дознаете дали мајсторот на тетоважа има лиценца, видете дали е чист во собата. Ако сè е во ред, можете да почнете да се менувате.

Во ист случај, ако сте подготвени за такви светли промени само за одреден краток период, навистина можете да го направите без помош на специјалист, бидејќи можете сами да направите привремена тетоважа. Тоа не е толку тешко како што изгледа, главната работа е да се следат правилата напишани подолу.

Како може да се направи привремена тетоважа дома?

Многу луѓе знаат дека Хена е потребна за овој процес. Сепак, не сите се свесни дека ова не треба да биде боја на коса, туку посебен прав. Се продава во специјализирани продавници.

Од овој прав треба да добиеме паста, која ќе се примени на кожата. За ова ни треба:како да направите привремена тетоважа дома

  • 4 суп.л-патки. кани лажици;
  • силен црн чај (врела вода);
  • неколку капки маслиново масло;
  • сок од лимон.

Значи, сите компоненти мора да се мешаат. Доследноста треба да биде како кисела павлака. Тогаш можете да направите различни работи. За луѓе кои немаат вештини за цртање, ќе биде подобро да се користи матрицата, бидејќи е прилично тешко да се направи привремена тетоважа со Хена.

Важна точка, која игра важна улога во крајниот резултат, е одмастување на кожата пред примена на тетоважата. Ова може да се направи како едноставен сапун кој не содржи навлажнувачки состојки и алкохол.

Значи, ставете ја шарата на кожата. Пожелно е да се поправи некако, така што цртежот е уреден, на пример, со леплива лента. Сега можете да нанесете паста од Хена. Не жалам, слојот треба да биде околу 5 мм во дебелина: само така тетоважата ќе излезе светла. каде што можете да направите тетоважаСледно, внимателно отстранете ја шаблонот и оставете да ја исушите маргарита за 2-3 часа. На крајот од ова време, Хена мора да се изгребе или да се исчисти со сува сунѓер, но не со вода. Подобро е да не се навлажни тетоважата најмалку два дена - Хена ќе биде подобра.

Ако рабовите на сликата се нерамни, можете да го користите шприцот, во кој прво морате да ја бирате пастата на хена и контурите на патеката. Шприцот е корисен за оние кои можат да се извлечат: во овој случај, можете да направите без матрица.

Сега знаете како направи привремена тетоважа. Не плашете се да експериментирате!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Дали е болно да се направи тетоважа? Ајде да го најдеме одговоротДали е болно да се направи тетоважа? Ајде да го најдеме одговорот
Патот на самоизразување: тетоважа на подлактицатаПатот на самоизразување: тетоважа на подлактицата
Колку тетоважи од хна се чуваат и од каде доаѓа оваа техника на цртање на фигурата?Колку тетоважи од хна се чуваат и од каде доаѓа оваа техника на цртање на фигурата?
Колку долго трае привремената тетоважа? Нивните типови и еден од методите на применаКолку долго трае привремената тетоважа? Нивните типови и еден од методите на примена
Што значи тетоважа со мечка?Што значи тетоважа со мечка?
Тетоважа - шема со скриена магијаТетоважа - шема со скриена магија
Штета на тетоважата. Колку години можам да направам тетоважа?Штета на тетоважата. Колку години можам да направам тетоважа?
Што значи тетоважата "Shark"?Што значи тетоважата "Shark"?
Што изгледа? Blackwark` (тетоважа)?Што изгледа? Blackwark` (тетоважа)?
Тетоважа со ангел: значењето на тетоважата. Тетоважа со ангелски крилјаТетоважа со ангел: значењето на тетоважата. Тетоважа со ангелски крилја
» » Како да направите привремена тетоважа себе