obrechye.ru

Како да се ослободите од акните лесно?

На возраст од 12-13 многу тинејџери се соочуваат со проблеми поврзани со кожата. Поради активирање на хормони на лицето (а понекогаш дури и на градите и грбот) има исип. Често младите луѓе не знаат како да се ослободат од акните. По гледањето реклами на телевизија, тие брзаат да купуваат скапи средства, но обично даваат краткорочен резултат.Како да се ослободите од акните

Како да се ослободите од акни и акни?

Ако одлучите да ја започнете борбата со осип на кожата со помош на специјални лекови, запомнете дека тие се зависност. Ова значи дека супстанциите содржани во тоник, гел чистење или крем, веќе не може да делува на кожата, како ефикасно како во почетокот на апликација. Како резултат на тоа, мозолчиња со акни повторно се чувствуваат, и често тие стануваат дури и повеќе отколку што беа. Затоа, подобро е да купите два средства за секој заменик, менувајќи се на секои 2-3 недели.

Сепак, не е неопходно да потрошите многу пари за рекламираните производи, така како да се ослободите од акните во домот исто така е можно.

Пред да зборуваме за рецепти, треба да се фокусира на фактот дека главниот услов во извршување на кожата без акни треба да биде навремено дозвола. Ако се врати дома попладне и нема да оди никаде на друго место, не заборавајте да ја отстраните вашата шминка. Покрај тоа, вреди да се напомене дека со силни исипи од темели и прав, подобро и целосно да се одбие.

Ако потрошите цел ден дома без шминка, чистење на кожата во вечерните часови се уште треба, па како да се ослободи од акни мозолчиња, без отстранување од лицето на лојните екскреција, тоа е невозможно.

Рецепт # 1

Добро анти-акни лек е маска-чистење, која се состои од следниве компоненти:како да се ослободите од акните во домот

  • 2 таблети аспирин;
  • 1 лажичка мед;
  • 1 капка маслиново масло.

Аспиринот треба да се сруши во мали трошки, на пример, со користење на обична лажица. Додајте мед средна течност и капка масло, добро се меша. Нанесете маса за чистење на кожата. Изведете лесни кружни движења, особено во оние места каде што има пилинг. Но, ненадејните акни треба да се избегнуваат - само треба да се стави многу на нив.

Оставете 10-15 минути, потоа исплакнете со вода и, ако сакате, нанесете навлажнувачки крем. Се применува еднаш на секои 7 дена.

Како да се ослободите од јагули на носот: рецепт број 2

Дома, исто така можете да подготвите маска-филм. Потребни се следните компоненти:

  • Активиран јаглерод (2 парчиња);
  • млеко (1 суп.л-патки);
  • желатин (2 кафени лажички).

како да се ослободите од црните глави на носотНамалете го јагленот, додајте млеко. Добро се меша. По ова, потребно е да се прелива потребната количина на желатин, повторно почнувајќи да се меша додека не се добие хомогена маса. Ставете го во микробранова печка за 10 секунди.

Пред да ја направите оваа маска, треба да добиете лице (додадете камилица во водата). Можете да го примените производот не само на носот, туку и на брадата, челото, образите. Треба да го направите ова со четка. По 15 минути масата ќе се претвори во филм. Подигнувањето на работ, неопходно е да се отстрани од лицето.

После тоа, избришете ја кожата тинктура на календула, а потоа се примени лесен крем. Се применува еднаш на секои 14 дена.

Сега знаете како да се ослободите од акните. Бидете убави!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Информации за оние кои не знаат како да се ослободат од мозолчиња на папатаИнформации за оние кои не знаат како да се ослободат од мозолчиња на папата
Ефикасен третман на акниЕфикасен третман на акни
Како да се отстранат акните на грбот?Како да се отстранат акните на грбот?
Акни. Што е тоа, и како да се ослободи од овој проблем?Акни. Што е тоа, и како да се ослободи од овој проблем?
Да се ​​ослободите од мозолчиња дома? Лесно е!Да се ​​ослободите од мозолчиња дома? Лесно е!
Акни на главата под коса: причините за изгледот и карактеристиките на третманотАкни на главата под коса: причините за изгледот и карактеристиките на третманот
Причините за акни на лицето и како да се ослободат од нивПричините за акни на лицето и како да се ослободат од нив
Американски анти-акни лек Проактивен: осврти, состав и карактеристикиАмерикански анти-акни лек Проактивен: осврти, состав и карактеристики
Лекови `Metrogil` од акни. Осврти, цена, описЛекови `Metrogil` од акни. Осврти, цена, опис
Како да се ослободите од дамки по акни домаКако да се ослободите од дамки по акни дома
» » Како да се ослободите од акните лесно?