obrechye.ru

Како да направите шминка "мачка на очите": чекор по чекор слика

Шминка "окото на мачката" ги прави очите поекреативни и привлечни. Но, за да биде ефективна, треба да ги знаете суптилностите на оваа техника. Покрај тоа, за да создадете совршени стрели, ќе ви требаат вештини во нивниот цртеж. Познавањето на основите на создавање на "мачка" шминка, можете да создадете слика на мистериозна дама.

Основните правила на оваа техника

Шминка "мачка око" беше познат уште во древниот Египет. Египќаните сметале дека мачките се свети животни, па затоа не е изненадувачки што жените се обидувале да бидат како овие благодатни суштества. Основата на оваа техника е создавање на продолжена форма на очите, така што нивните агли се малку покачени.

За да го постигнете саканиот ефект, треба да ги исцртате точните стрели и внимателно да ги затемните сенките. Стрелките треба да бидат прикажани многу внимателно, така што нема јаз помеѓу линијата на раст на трепките и контурата. Оваа техника е погодна за сите девојки и жени, само треба да ја изберете соодветната дебелина и боја на стрелките.

празник шминка мачка око

Која боја прават стрели

Во составот на окото на мачката, јасна контура игра голема улога и бојата на eyeliner е правилно исти. Класичните нијанси се црни, кафеави или сиви. Особено тие се погодни за жени над 30 години, но младите дами можат да експериментираат со различни нијанси.

Бојата на стрелките треба да биде избрана според бојата на очите:

 • кафена очи жолта, зелена и палета на ладни нијанси;
 • сопствениците на зелени очи треба да имаат во козметичка кеса podvodku слива, јоргована или праска нијанси;
 • девојките со сини или сиви очи ќе се приближат со молив од златни или беж нијанси, сини.

Исто така важно е бојата на кожата: колку е посветла, толку повеќе светло ќе бидат истакнати стрелките. Затоа, девојките со многу лесна нијанса на дермисот посебно треба да внимаваат на точноста на стрелецот. Неговиот врв треба да биде потенка и пократка од повеќе светлина во собата. Ако одлучите да користите црн eyeliner, внимателно да ја користите, инаку шминката ќе изгледа агресивна, а не спектакуларна.

шминка за очи на мачката

Како да ја изберете вистинската палета на шминка

Се разбира, главната улога во оваа техника се игра со стрели. Но, ефективноста на шминката ќе зависи од тоа колку е соодветно избраната сенка на нијанси. Палетата треба да биде избрана во зависност од бојата на ирисот.

"Мачка" шминка за кафени очи е подобро направена во корали, сини и сини нијанси. Во овој случај, колку е помала бојата на ирисот, толку е пожната палетата.

Девојките со зелени очи се погодни за кафеава, јоргована и бронза. Ефикасно ќе изгледа шминка на мачката, егзекутирана од црни сенки. Но, тие треба да бидат уредни со зелена и сива нијанса на бои.

Сино-очи е идеален за ладна палета - слива, лаванда и сива боја. Шминка, извршена во портокалови и светло-кафеави нијанси, ќе изгледа оригинално.

како правилно да се исцртаат стрелките

Што ви треба

Со цел да се изврши шминката "окото на мачката", ќе ви треба следново:

 • задолжителни козметички средства - eyeliner, молив или лагер;
 • ако само учат како да привлече убави стрели, користете сенка наместо eyeliner;
 • шминка база;
 • тон средства;
 • прав;
 • руменило;
 • Индиско мастило.

Ако одлучите да цртате стрели со молив, подобро е да го користите со мека структура. Се разбира, линиите направени со течни eyeliner се неумерени и поефикасни, но треба да имате вештина за цртање стрели, а облогите и маркерите подобро ќе им останат на професионалци.

чекор по чекор шминка

Како да направите шминка за мачки: инструкции

Сето тоа зависи од тоа колку внимателно можете да го исцртате точниот преглед. Подолу, ќе бидат дадени инструкции за создавање на шминка "мачка на око" со чекор-по-чекор фотографија.

 1. Секоја шминка треба да започне со подготовка на лицето на кожата - тоа е неговото чистење и навлажнувачки. Потоа можете да нанесете основа и прав.
 2. Нанесете сенка на светлината на целиот горен очен капак.
 3. Во темна боја, нацртајте стрелка од надворешниот раб на окото до линијата на веѓата.
 4. Движете го подвижниот мев со најтемната сенка што го нагласува врвот на стрелката.
 5. Со мека четка, внимателно засенчувајте ги сенките за да направите мазни транзиции. Под веѓата, нанеси светла нијанса - така што ќе го направите изгледот поотворен.
 6. Со молив (eyeliner), нацртајте контура на горниот очен капак и нагласете ги сенките во темна боја.
 7. Боја на трепките со маскара.

Сенките треба да користат една скала за да добиете мистериозен и експресивен изглед. Оваа инструкција ќе ви помогне правилно и убаво да направите шминка "мачка".

шминка за очи на мачката

Дали треба да ги насликам усните?

Многу луѓе се прашуваат: кога прават шминка во стилот на "мачка на око", вреди да се направи акцент на усните? Главната внимание во оваа техника е дадена на создавање на атрактивен изглед, затоа користете сенки и дополнување на светла заситена боја.

Ако светло ги собереш усните, тоа нема да изгледа спектакуларно, туку вулгарно и лудо. Но, ако мислите дека без кармин или сјај не може да се направи, тогаш изберете средства за светлосни нијанси.

Како да се привлече стрелките правилно

Подолу е чекор-по-чекор слика на шминка "мачка око": како да се создаде убава стрели.

 1. За да започнете со тоа, треба ментално да ја наброите линијата што едвај може да ја забележите со сенки од темна боја или прав.
 2. Тивко подигнување на надворешниот раб на окото, нанесете баласт во горната насока.
 3. Ако сакате да нацртате поширока линија, прво создадете тенка контура, постепено додавајќи нови слоеви.
како да се цртаат стрелите

Ако сакате шминката да изгледа природно, тогаш не го земајте врвот на стрелата повеќе од 0,5 см. Подобро е да користите водоотпорен молив, така што шминката не се шири и изгледа уредно. Можете да нацртате линија од надворешната страна на долното очен капак - изгледот ќе биде подраматичен и длабок. Прегледот, подготвен со помош на eyeliner, е појасен и посветен.

Цртеж стрели со молив е многу лесно: на кратко растојание, ставете мали точки, а потоа поврзете ги со потези. Вртете го окото од надворешниот агол на окото кон храмот. Ако не сте сигурни дека можете да ги нацртате истите стрели, користете ја матрицата.

Корисни совети

И покрај леснотијата на имплементација, не сите од нив веднаш да ја направат правилно оваа техника. Шминка уметници знаат некои нијанси кои ќе ви помогнат да направите идеална шминка.

 1. Ако имате тесни очи, тогаш не можете да нацртате премногу тенка контура. Ако имаат кружна форма, крајот на стрелката би требало значително да се протега надвор од надворешниот агол на окото.
 2. Кога цртате стрели, не треба да ги затворите очите. Тогаш тие ќе бидат исти за вас под прав агол.
 3. Сенките се применуваат на eyeliner, во спротивно тие може да се рушат и сенката на исцртаната контура ќе се смени.
 4. Донеси мукоза на долниот очен капак треба kayalom.

Следејќи ги овие препораки, можете да создадете вистински изглед на мачка кој ги фасцинира другите.

За дневната опција, можете да изберете и не толку заситени нијанси. На пример, да не биде во сиво-црна скала, туку во златно-кафеава боја. За вечерната шминка, можете да користите сенки со искри. Тоа ќе биде интересна комбинација на сјајни сенки и обични eyeliner.

Можете да направите и дуплирајте стрелките - ова е кога нејзиниот врв е извлечен во две различни нијанси. Тоа ќе изгледа необично и празнично. Храбри модни жени можат да експериментираат со нијанси, заменувајќи го црниот, кафеавиот или сивиот eyeliner со посветла.

шминка за очи на мачка со искри

Можете исто така да експериментирате со боите на молив и сенки во горните и долните очни капаци. Главната работа е што избраните нијанси се вклопуваат во вас и го нагласуваат достоинството на очите. И, се разбира, стрелите треба внимателно да се извршуваат, бидејќи оваа шминка се фокусира на очите.

Не е неопходно да се мисли дека оваа техника е погодна само за одреден тип изглед. Квалитетната козметика, правилно избраната палета ќе ви помогне да направите вашата шминка совршена. И во зависност од видот на стрелачот, можете да создадете слика на игрив писе или граблив тигрица.

Ова е одлична техника за да привлечете внимание кон вашите очи и да ја покажете целата своја убавина. И стекнатите вештини во цртање стрели ќе ви даде можност да експериментирате со нивната форма, која ќе ви овозможи да се направи оваа шминка поинтересна.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Стрелки за проширување на очите: препораки на стилистСтрелки за проширување на очите: препораки на стилист
Шминка за шминка: класична и вечер верзијаШминка за шминка: класична и вечер верзија
Како фиока цртаат стрелките. Совети и триковиКако фиока цртаат стрелките. Совети и трикови
Шминка за кафените очи `Smoky Ice`: палетата на бои и фазите на создавањеШминка за кафените очи `Smoky Ice`: палетата на бои и фазите на создавање
Моден елемент на шминката: видови на стрелците пред очитеМоден елемент на шминката: видови на стрелците пред очите
Како убаво да цртате стрели на очите: совети и триковиКако убаво да цртате стрели на очите: совети и трикови
Како да се направи мачка шминка за Ноќта на вештерките? Шминка мачки за децаКако да се направи мачка шминка за Ноќта на вештерките? Шминка мачки за деца
Арапски шминка: открие тајната на ориенталното искушениеАрапски шминка: открие тајната на ориенталното искушение
Шминка необична: стилови, идеи. Лекции за шминкаШминка необична: стилови, идеи. Лекции за шминка
Како да направите ориентална шминка: Чекор по чекор инструкција со сликаКако да направите ориентална шминка: Чекор по чекор инструкција со слика
» » Како да направите шминка "мачка на очите": чекор по чекор слика