obrechye.ru

Бурки на прстите: причини и третман

Грмушки на прстите се мали, испукани парчиња кожа во близина на ноктите, што го нарушуваат изгледот на рацете, а исто така може да доведе до многу непријатности. Тие се држат до различни предмети, ги спречуваат да ги прават вообичаените нешта. Веројатно, секоја личност се соочи со таков проблем како грчеви на прстите.

Причината зошто тие се појавуваат е губење на еластичноста на кожата во близина на ноктите. Бурки на прститеОва може да се должи на недостаток на витамини во телото, поврзани со промената на сезоната или после болеста. Оние што сакаат да ги гризат ноктите постојано имаат таков проблем.

Исто така, браздите на прстите се појавуваат по продолжен контакт со детергенти (за време на општо чистење, перење големи количини садови или други). Во случај тие да се болни и болно, вреди да се бара проблем во хранопроводникот.

Отстранување бруси на прстите потребно е да се занимавате само дома. Прелиминарна е неопходно да се држат прстите во топла вода, тоа ќе помогне да се омекне и пареа кожата на рацете. Отстранете ги борите подобро со специјални пинцети или ножеви. Тие треба да бидат многу остри и прицврстени на површината на прстот. Не ја одложувате кожата, инаку неколку нови болни белешки на кожата може да се појават на ова место. Од истата причина, препорачливо е да се откаже од употребата на ножици. По постапката за отстранување, треба да користите масло или крем.Борови на прстите причина

Доколку грбот на прстите се појави во текот на работниот ден, подобро е да ги држите со леплив малтер и да ги обработувате куќите. Отворената рана треба да се третира со хидроген пероксид, зеленок или јод, кој ја дезинфицира воспалена површина на кожата.

За да се ослободите од бруси, неопходно е прво да се утврди причината зошто тие се појавуваат. Исто така е неопходно да ја промените вашата исхрана: да се откажете од штетната храна, претпочитајќи зеленчук и овошје, бидејќи содржат многу витамини.

За да не се соочиме со таков проблем во иднина, неопходно е редовно да се грижиме за нив:

- секој ден треба да користите крем кој ја храни и ја омекнува кожата;

- сапун треба да се користи навлажнувачки (може да биде течност) или бебе - нема да ја надмине површината на рацете;

- за време на чистење или миење треба да се облече гумени ракавици, Бидејќи тие се способни да ја заштитат кожата од изложеност детергенти, а исто така ги штити веќе постоечките борови на прстите од понатамошно воспаление и појава на болни сензации -на прстите

- измијте ги рацете сува со пешкир за да не остане вишок на влага;

- во текот на денот вреди да се пие многу течност, бидејќи нејзиниот недостаток води до напукнување на кожата во близина на ноктите;

- како превенција потребно е да се направи рачни бањи со додавање на маслиново масло или есенцијално масло, исто така, може да се наполни морска сол;

- два пати месечно треба да направите маникир.

Под услов брутите да се појавуваат многу често, подобро е да се јавите во салонот за убавина. Ако е вообичаено да направите маникир дома, тогаш вреди да се откажеш значи за отстранување на кутикулата (тие предизвикуваат значително оштетување на кожата) и од брзо сушење лакови, што исто така може да предизвика бруси.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Прсти на раце пукнатината: причини и третманПрсти на раце пукнатината: причини и третман
Артритис на прстите: третман, причини, симптомиАртритис на прстите: третман, причини, симптоми
Зошто има прст на прстот, и како да се ослободи од него?Зошто има прст на прстот, и како да се ослободи од него?
Прстот од левата рака умира: што може да биде причината?Прстот од левата рака умира: што може да биде причината?
Зошто зглобот на прстот боли?Зошто зглобот на прстот боли?
Зошто има бели дамки на ноктите: најверојатни причиниЗошто има бели дамки на ноктите: најверојатни причини
Детали за тоа зошто ноктите се претворат во жолта бојаДетали за тоа зошто ноктите се претворат во жолта боја
Фрактури на прстите: причини, симптоми и третманиФрактури на прстите: причини, симптоми и третмани
Зошто прстите на прстите на рацете вкочанети: причините и превенцијатаЗошто прстите на прстите на рацете вкочанети: причините и превенцијата
Зошто кожата се олупи на прстите и прстите?Зошто кожата се олупи на прстите и прстите?
» » Бурки на прстите: причини и третман