obrechye.ru

Косата паѓа многу силно: што да правам, можни причини и особености на третманот

Луксузната коса е украс не само за жените, туку и за мажите. Затоа, многу луѓе, кои се соочуваат со проблемот на чистење на косата, почнуваат да паничат. За да го решите проблемот, треба да разберете што предизвикува оваа состојба. Постојат многу причини зошто косата паѓа. Што да се направи и како да се третира оваа состојба ќе се дискутира во детали подоцна.

Знаци на проблемот

Губење на косата е природен процес кој се јавува секојдневно. Значи телото е обновено, што е сосема нормално. Во просек, здраво лице има 50-100 влакна на ден. Меѓутоа, во некои случаи овој процес е катастрофален. Во овој случај, лицето забележува дека неговата коса почнува да се откажува од многу. Што да направите во оваа ситуација?

Зошто косата паѓа?

Прво на сите, потребно е да се разбере кои промени во телото доведоа до такви проблеми. Можеби причина е развојот на одредени болести. Постојат и надворешни фактори кои можат да влијаат на овој процес. Исто така е неопходно да се разбере дали таквата загуба на коса е норма или дали е патологија. За таа цел се спроведува едноставен тест.

Прво нема потреба да ја миете главата два или три дена. После тоа земете лист од бела хартија. Главата е навалена напред, чешлајќи ја косата од задниот дел на главата до челото. Следно, треба да ги повлечете насоките со просечен напор. Во текот на оваа постапка, неколку влакна остануваат во рацете. Тие се ставаат на хартија. Тогаш постапката се повторува, но во друг дел од главата. Ова дејство мора да се изврши околу 3 пати.

Следно, треба да се пресмета количината на коса која беше оставена на хартијата. Нормално, овој индикатор не треба да биде повеќе од 15 парчиња. Дали косата падне? Што треба да направам? Одговорот може да го даде трихолог.

Карактеристики на структурата

Пред да размислите зошто косата паѓа, разгледува лекари и што треба да направите во слична ситуација, треба да ги разберете карактеристиките на кожата на главата. Ова е посебен систем кој функционира како единствен кохерентен механизам. Ако нешто тргне наопаку во еден систем, се појавува со различни проблеми.

Силно се откаже од косата

Косата е додаток на скалпот. Таа нема нерви, мускули и крвни садови. Сепак, тој е жива материја. Неговиот дел, кој се наоѓа над површината на кожата, се нарекува стеблото. Целата површина на косата, која е скриена во епителот, се нарекува корен. На крајот е сијалица. Од него, стеблото расте. Сијалицата содржи влакнести папили. Има крвни садови кои го хранат коренот. Околу сијалицата има уште една школка. Ова е торба за коса. Тоа се нарекува фоликул. Ги отвора каналите, кои доаѓаат од лојните жлезди.

Папката вклучува 3 слоја. Внатрешната компонента на косата е медулата. Ова е мозочната супстанција на прачката. Таа обезбедува коса со својство како што е топлинска спроводливост. Вториот слој се наоѓа над медулата. Тоа се нарекува кортекс. Тоа изнесува 80% од косата. Се состои од испреплетени кератински влакна. Кортетот содржи пигменти кои даваат бои на кадрици.

Површински надворешен слој - кутикула. Се состои од кератински плочи. Овој слој ги штити внатрешните слоеви од негативни надворешни влијанија. Ако кутикулата не е оштетена, косата се појавува сјајна и еластична.

Постојат многу објаснувања зошто косата почна да паѓа. Што да се стори во овој случај, експертот ќе може да советува по испитувањето и спроведувањето на потребните анализи.

Причини за алопеција кај жени

Многу често, жените губат коса. Што да направите во овој случај? Прво треба да ја пронајдете причината за алопеција (ќелавост). Најчесто тоа е предизвикано од хормонална инсуфициенција. Ако постојат болести на ендокриниот систем, ова може да се манифестира со изобилство губење на косата. Оваа состојба може да се појави за време на бременост и лактација, со менопауза или абортус. Земањето на контрацептивни лекови исто така може да предизвика таква непријатност.

Косата паѓа во жени

Ако количината на естроген (женски хормон) падне или се зголемува андрогинот (машкиот хормон), губењето на косата може да започне. Сепак, не само хормоналните промени и неуспеси може да предизвикаат сличен феномен. Причината може да биде неухранетост. Честите диети ги осиромашуваат ресурсите на телото. Како резултат на тоа, исхраната на светилки и фоликули е нарушена. Поради ова, тие умираат, поминуваат во период на хибернација. Тие ќе се разбудат кога храната за нивниот развој ќе биде доволна.

Исто така постојат и други причини зошто жените ја губат косата. Што да направите во секоја специфична ситуација, може да се каже само специјалист. Ќе биде потребно да се елиминира основната причина, која влијаеше на интензивната губење на косата.

Надворешните фактори, исто така, влијаат на здравјето на кадрици. Стресот, лошата екологија може да влијае на изгледот на фризурата. Не отфрлајте и наследни фактори.

Причини за губење на косата кај мажите

Многу почесто е можно да се забележи ситуација кога косата паѓа на човекот. Што да направите во овој случај? Причините за ваквите последици се сосема природни причини. Еден од нив е генетскиот фактор и наследноста. Во овој случај, ако во пол на еден човек многу претставници на посилниот секс страдаат од губење на косата, ова е веројатно да се случи со него.

Косата опаѓа кај мажите

Хормоните на човечкото тело во голема мера влијаат на процесите на раст на косата. Ако жените во доминантна естроген во крвта, тогаш структурата на косата е зајакната. Тие стануваат се еластични, поубави. Андрогените, напротив, ја ослабуваат косата. Ова е природен процес за машкото тело. Со зголемување на нивото на овој хормон, ќелавоста е неизбежна. Ќелавост почнува со задниот дел на главата или на челото. Многумина во овој случај го бараат одговорот на прашањето: "Што треба да направам?". Косата опаѓа по 40 години поради природни физиолошки причини. Затоа, подобро е да се ревидира вашиот пристап кон изборот на фризура.

Сепак, се смета за патологија ако интензивна губење на косата се забележува кај мажите во прилично мала возраст. Ова укажува на сериозни хормонални нарушувања. Ќе биде потребно да го положи испитувањето. Исто така се смета неприродно ако косата паѓа на задниот дел од главата или храмовите. Во овие места, ефектот на андрогенот е отсутен. Ако во оваа област почнува да се следи интензивна губење на косата, треба да се подложите на анкета. Ова може да биде последица на сериозни абнормалности во телото.

Исто така, процесот на губење на косата ги зголемува лошите навики, алкохолизмот. Константен стрес, слаба исхрана, која не дозволува да го наслабнете телото со корисни материи, исто така води кон ќелавост. Надворешните влијанија треба да се минимизираат за да се одржи прекрасна фризура.

Причини за алопеција кај деца

Некои родители прашуваат зошто детето паѓа косата. Што да направите во овој случај? Ова е честа ситуација, која мора да се реши навремено. Децата можат да спречат интензивна губење на косата и да се врати косата може да биде целосно. Сепак, треба веднаш да ја поставите вистинската дијагноза и да поминете низ третман.

Косата опаѓа кај децата

Една од причините зошто косата на бебето е формирана на главата е рингворм. Ова е една од најчестите причини за овој феномен. Ова е габична инфекција. Тоа влијае на фоликулите и прачките. Во исто време, мала или широка област се формира на главата, на која нема коса.

Исто така кај деца, алопеција ареата може да се забележи. Во овој случај, на главата се појавува круг или овална зона без коса. Во овој случај, прачките остануваат здрави. На кожата нема траги од пилинг (како и со депривација). Бара компетентен третман.

Губењето на косата може да биде предизвикано од механички или термички ефект на косата. Долгиот престој на детето на сонце без шафер може да доведе до уништување на структурата на косата. Во овој случај, тие се распаѓаат, напуштаат без корен. Исто така, може да предизвика губење на косата, чести ткаење на крути плетенки или кошули, врзување на снопови. Косата треба да се смири, да прави масажа на главата пред спиење.

Други причини

Што ако мојата коса падне? Неопходно е да се намали влијанието на негативните фактори. Постојат и други причини кои можат да предизвикаат губење на косата. Овие фактори може да вклучуваат изобилство загуба на крв, пренесени инфекции во акутна форма. Исто така, во некои случаи постои силна загуба на коса по продолжена висока температура. Операциите или сериозните повреди можат исто така да предизвикаат губење на косата.

Косата многу се испушта

Во сите овие случаи, телото ја троши својата енергија за обновување и закрепнување. Затоа, сите ресурси одат за да ги исполнат овие витални цели. Исхрана на сијалиците за коса значително се намалува, што доведува до губење на косата. Урамнотежена исхрана, додавањето на потребните витамини и минерали му помага на телото да закрепне побрзо. Во овој случај, процесот на губење на косата веднаш запира.

Кој е одговорот на прашањето: "Косата паѓа: што да правам?". Осврти trihologov велат дека таквиот непријатен феномен може да предизвика долг прием на одредени лекови, хроничен недостаток на железо и цинк.

Постојат голем број на болести кои влијаат на состојбата на косата. Тоа се хроничен хепатитис, ревматоиден артритис, лупус еритематозус, псоријаза, онколошки болести и хипертироидизам.

Во некои случаи, причина за кршливост и губење на косата е несоодветна грижа. Често мавтајќи, употребата на топла фен за коса, стил, боење доведе до уништување на структурата на прачки. Исто така, несоодветни шампони, производи за стајлинг може да доведат до такви проблеми. Треба да го преиспитаме нашиот пристап кон грижата за кадрици.

Курс на третман

Прво, треба да се свртиме кон трихологот ако косата падне и паѓа. Што да се стори, ќе помогне да се решат резултатите од тестовите и испитувањето. За да го направите ова, треба да направите трихограм. Со помош на специјална опрема, специјалист ќе ја разгледа структурата на прачки и корени. Тој исто така ќе може да го процени степенот на губење на косата.

После тоа, треба да се подложат на биохемиски тест на крвта. Ова ќе овозможи да се процени количината на липиди, протеини, јаглени хидрати во телото, како и особеностите на нивниот метаболизам. Исто така, се врши и крвен тест за да се утврди минералниот, витамин и амино киселинскиот статус. Анализата на влакната исто така се изведува за да се утврди нивниот состав.

Што да направите со губење на косата?

Само по извршување на наведените процедури, лекарот може да ја стави точната дијагноза и да назначи соодветен третман. Во некои случаи, потребно е само да се отстранат негативните фактори кои влијаеле врз телото, како и да ја подобрат исхраната. После тоа, цевките почнуваат да се обновуваат.

Сепак, сложениот третман почесто се бара. Тоа вклучува употреба на специјални лекови, како што се "Proscar". За локална примена, се користат кремови и мелени. Тие се направени врз основа на миноксидил. Исто така, светилките кои се во хибернација се под влијание на ласер. Оваа постапка може да се спроведе и дома и во клиниката.

Во комбинација со горенаведените лекови, се користи масажа на глава, се користат специјални шампони, маски, балони. Освен основниот третман, може да се користат и народни рецепти.

Медицински производи

Постојат голем број на лекови и методи кои се користат кога косата паѓа. Што да се направи и како да се земе, лекарот што ќе присуствува ќе одговори. Лековите се пропишани за да се елиминира основната причина што предизвика алопеција. Ако има хормонална инсуфициенција, третманот ќе биде насочен кон негово потиснување. Ако има други хронични болести, треба да ги фрлите сите сили на третман на такви заболувања.

Често, на пациентите со вакви проблеми им се доделуваат посебни минерални комплекси. Тие треба да содржат минерали (железо, цинк) и витамини (А, ПП, Б, Е) потребни за раст и зајакнување на косата. Исто така се пропишани специјални лековити мелени, масти. Таблетите може да се препишат како лекови како "Селензин", "Пантовигар", "Ревалид" и слични лекови. Тие вклучуваат специјални витамини и минерални комплекси насочени специјално на стимулирање на раст и обнова на косата.

Други мерки за спречување на алопеција

Постојат различни причини зошто косата паѓа. Што да направите во секој случај, само експерти ќе можат да одговорат. Поефикасни од шампоните, балмите и кремите се техники на физиотерапија. Тие ви овозможуваат да работите на фоликулите, враќајќи го нивното природно функционирање. Мезотерапијата исто така може да се користи. Во некои случаи, единственото можно решение може да биде вештачка трансплантација на коса.

Домашни рецепти

Во комбинација со главниот третман, може да се користат и народни рецепти. Често се користат ако косата силно паѓа. Што да правам дома? Лекарот исто така ќе може да одговори на ова прашање, бидејќи ќе биде неопходно да се избере соодветен рецепт.

Еден од најчестите методи во борбата против алопеција се маски врз основа на масло од брејк. Може да се купи во аптека. Ако сакате, тинктурата на корените на ловецот може да се подготви независно. Материјалот треба да се бере на есен, во овој момент коренот е богат со супстанции потребни за негување на косата. Тоа се истури со вода и се загрева на водена бања за 15 минути. Потоа производот треба да се излади и остави еден ден во темно ладно место. По ова мелем се исплакнува со скалпот, со што се создаваат движења за масажа.

Исто така, од насипно масло се прават коса обвива. Неопходно е да се фаќа во коренот на средства, а потоа се врзуваат на памучна крпа и го стави на главата волнена шамија или капа. Во 20-30 минути треба да се мијат темелно ја косата со шампон и се применуваат на мелем насоки. Постапката се изведува 1-2 пати неделно.

Можете да ја измиете главата со вода внесена на кора од портокал. За да го направите ова, треба да го исчистите едно овошје. Нејзината кора е инсистирана во топла вода за 3 часа. Потоа измијте ја главата со течност.

Откако ги разгледаа главните причини зошто косата паѓа и што треба да сторат во таква ситуација, можно е да се преземат мерки за отстранување на таквите неволји. Точната дијагноза и навременото лекување значително ги зголемуваат шансите за успех.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Колку влакна на главата на една личност, и како тие растат?Колку влакна на главата на една личност, и како тие растат?
Зошто косата паѓа од купчиња? Што да направите со оваа катастрофа?Зошто косата паѓа од купчиња? Што да направите со оваа катастрофа?
Третман на сплит краеви на косата дома: рецепти на народната медицинаТретман на сплит краеви на косата дома: рецепти на народната медицина
Што да направите ако вашата коса е исфрленаШто да направите ако вашата коса е исфрлена
Зошто предвреме седната коса?Зошто предвреме седната коса?
Неговата коса падна: што да правам прво?Неговата коса падна: што да правам прво?
Актуелно прашање: "Како да се третира косата паѓа?"Актуелно прашање: "Како да се третира косата паѓа?"
Силно се посетува косата: што да правам?Силно се посетува косата: што да правам?
Што да правам кога косата паѓа со сијалицата?Што да правам кога косата паѓа со сијалицата?
Палтото на мачката паѓа: можни причиниПалтото на мачката паѓа: можни причини
» » Косата паѓа многу силно: што да правам, можни причини и особености на третманот