obrechye.ru

Како да се ослободите од траги по мозолчиња брзо и ефикасно

Акни и мозолчиња на лицето имаат тенденција да се појавуваат секогаш неочекувано. Но, за жал, процесот на нивното исчезнување не се разликува со иста брзина. Пустуларните ерупции и акни оставаат зад себе на најдобрите места на кафена нијанса, а во најлошото - сериозни цикатриси на кожата. Како да се ослободите од траги по акните и дамки на лицето?како да се ослободите од траги по акните

Борба против траги од акни во домот

И покрај сите видови на услуги за козметологија, најприфатлива опција за нега на кожата е домашните лекови. Тоа е затоа што посета на салон бара одредено време, кое со динамичната слика на современиот живот станува неприфатлив луксуз. Во меѓувреме, вниманието кон кожата не треба да се прикажува од време на време, туку постојано. Затоа, препорачливо е да се запознаете со некои средства што може да се подготват дома.

Тајната на козметичката глина

Неверојатно ефективен ефект е обезбеден со бела глина. Оваа прашкаста маса мора да се разреди со вода, да се додаде мала количина сок од лимон во смесата и да се примени на дамките. По една четвртина од час, маската треба да се измие. Внимание! Агентот треба да се применува само на проблематичните области.

Етерични маслакако да се ослободите од дамки на лицето

Ако не знаете како да се ослободите од трагите по мозокот брзо и ефикасно, тогаш вреди да се обидат лечените масла што може да се купат во аптеката. Етерични масла од рузмарин и чајното дрво треба да се врши наизменично директно на црвено траги од акни неколку пати на ден. Маслото од розмари исто така може да се користи во комбинација со глина. За да го направите ова, се мешаат 5 капки од овој агент со 4 лажички глина. Маската е дозволено да стои 20 минути. Користете го лекот додека не се појави видлив резултат. Исто така, козметолозите советуваат да ги избришат секој пар часови дамки на лицето лаванда масло. Ако малку сок од лимон се пие во шише со неговата содржина, тогаш може да се реши уште едно подеднакво акутно прашање, како да се ослободите од старите места на телото. Со цел да се избегнат проблеми во форма на алергиска реакција, неопходно е прво да се обиде на есенцијално масло на внатрешноста на рачниот зглоб.

Маска на свежи домати

Многу често во врска со тоа како да се ослободите од траги по акните, помагаат свежо овошје и зеленчук. Особено, месото на доматот, разредено со скроб, работи прекрасно. Таквата чорба треба да се нанесе на лицето околу 5 минути. Измијте ја маската со топла вода. Резултатот ќе биде видлив по неколку дена.

Белење на маскикако да се ослободите од пигментните точки на телото

Средствата со расчистувачки ефект овозможуваат да се ослободат од дамки на лицето и да се избели кожата. Неверојатен ефект ја има следната мешавина: лажичка мед и иста количина цимет. Производот се нанесува на темни дамки на лицето и се мие со топла вода штом поминат 20 минути.

Облечете ги местата по акните по неколку дена што можете Краставица сок. И тоа може да се користи и свежо и во форма на коцки, претходно замрзнати во замрзнувачот. Ако ви е гајле како да се ослободите од траги по акните што е можно побрзо, тогаш овој лек е за вас.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се ослободите од мозолчиња од акниКако да се ослободите од мозолчиња од акни
Како да се отстранат траги од акни: некои корисни советиКако да се отстранат траги од акни: некои корисни совети
Како да се ослободите од мозолчиња од акниКако да се ослободите од мозолчиња од акни
Најдобрите маски против акните во домотНајдобрите маски против акните во домот
Ефикасен третман на акниЕфикасен третман на акни
Да се ​​ослободите од мозолчиња дома? Лесно е!Да се ​​ослободите од мозолчиња дома? Лесно е!
Причините за акни на лицето и како да се ослободат од нивПричините за акни на лицето и како да се ослободат од нив
Лекови `Metrogil` од акни. Осврти, цена, описЛекови `Metrogil` од акни. Осврти, цена, опис
Како да се ослободите од дамки по акни домаКако да се ослободите од дамки по акни дома
Отпечатоци од акни: како да се ослободите.Отпечатоци од акни: како да се ослободите.
» » Како да се ослободите од траги по мозолчиња брзо и ефикасно