obrechye.ru

Дали знаете колку пати неделно треба да ја измиете косата?

Секоја девојка е заинтересирана за прашањето колку пати неделно треба да ја измиете косата. Но, не постои недвосмислен одговор на тоа. Дури и кај фризери и лекари постојат различни мислења. Важно е да се знаат основните правила за да се избере оптималното решение за себе. Колку пати неделно треба да ја измирам косата

Нема јасни правила за тоа колку пати неделно треба да ја измиете косата. Фреквенцијата на перење е индивидуална, и тоа зависи од многу фактори. Затоа, не се потпирај се на советот на пријател - важно е да го слушате вашето тело. Прво треба да се разгледа видот на косата и вид на активност.

На пример, мрсна коса се мие секој ден. Поради зголемената работа на лојните жлезди, нечистотијата и правот се држат побрзо до главата, насоките се држат заедно и изгледаат неуредно, често се појавува првут. Последниот проблем ќе помогне во борбата против добри коси шампони. Важно е да го изберете оној кој можете да го користите секој ден. Можете да пробате малку трик: користете топла вода за миење на косата, идеално, ако е малку повисока од телесната температура. Добар ефект го обезбедуваат маски, особено сенф. За неа, треба да земете две лажици козметичка глина, иста количина на јаболков оцет и додадете половина лажица сенф во прав. Можете исто така да го користите arnica тинктура. Како резултат на решението треба да се примени на косата и да се остави половина час.Добри шампони за коса

Колку пати неделно треба да ја измијам косата ако мојата коса е сува? Тие се одликува со недостаток на брилијантност, безживотност, често sekutsya, капка и збунети, тие се тешко да чешел. Коса во овој случај треба да се мие еднаш неделно. Факт е дека тие немаат кожен себум, а шампоните само ќе ги отстранат остатоците, што е малку веројатно дека ќе имаат позитивен ефект врз состојбата на косата. Можете да ја измиете главата со топла вода - ова е добар стимул за лојните жлезди. Важно е да користите козметички масла - така косата ќе се навлажни, тоа ќе им даде цврстина и сјај. Можете да ја исплакнете главата со лушпа од камилица или коприва. Најдобро е да се воздржите од натрупување со фен за коса или хемикалии - ова само ќе ја влоши состојбата на косата.

Вид на активност, исто така, влијае колку пати неделно треба да ја измиете главата. Ако вежбате, целото тело ќе се пот и, соодветно, косата брзо ќе се контаминира. Истото се случува ако вашата работа е поврзана со градежни работи или патишта, каде што има многу прашина. Во овој случај, под влијание на животната средина, косата ќе се валка побрзо. Чистотата, исто така, зависи од тоа каде да се живее. Во градот екологијата е полоша, постојат издувни гасови и патот нечистотија - сето ова негативно влијае на фризура.

Колку пати неделно ми треба миење на косата?Со цел да се утврди колку пати неделно треба да ја измиете главата, треба да го слушате вашето тело. Може да се обидете да ја намалите количината на себум. За да го направите ова, треба да ја миете главата колку што е можно ретко. Тоа е доволно еднаш во три дена, дури и ако косата изгледа валкана следниот ден. Ова може да се цитира во нормално производство масти. Експертите, исто така, не советуваат да го злоупотребуваат фен за коса. Најдобро од сè, косата се исуши природно и, што е најважно, тоа не им наштети. Можете да ги користите козметичките масла и маски. Ова ќе помогне да се донесе фризурата во ред.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Првут предизвикуваПрвут предизвикува
Како да се излечи акни во косата на главата?Како да се излечи акни во косата на главата?
Од корисно јајце за косаОд корисно јајце за коса
Мрсна коса што да правам?Мрсна коса што да правам?
Friederm Tar - шампон за мрсна и проблемна косаFriederm Tar - шампон за мрсна и проблемна коса
Глава масажа за раст на косата - терапевтско и ресторативно дејствоГлава масажа за раст на косата - терапевтско и ресторативно дејство
Народни лекови за првутНародни лекови за првут
Што ако имате суви совети за коса?Што ако имате суви совети за коса?
Зајакнување на маски за коса ќе ја направи вашата коса неодолива.Зајакнување на маски за коса ќе ја направи вашата коса неодолива.
Море сол за коса. Како да аплицирам?Море сол за коса. Како да аплицирам?
» » Дали знаете колку пати неделно треба да ја измиете косата?