obrechye.ru

Која боја ја осветлува косата и ја осветлува сивата коса?

Вистинската жена сака да изгледа различно секој ден и затоа постојано ја менува не само нејзината коса, туку и нејзината боја на косата. Нејзиното внимание е претставено со огромен избор на средства за боење и бои. Но, што да преферираш? Во статијата ќе го најдете одговорот на прашањето која боја ја осветлува косата и ја обојува сивата коса.

Видови бои за косаАко сакате осветли косата, тогаш најдобриот начин за вас е да одите во салонот и да му верувате на професионалецот. Можете да го направите тоа дома, но важно е да ја одредите бојата, која ќе ги осветлите.

Видови бои за коса

1. Тонирани балсами. Тие не им наштетуваат на косата, им даваат сјај и ја зајакнуваат структурата. Со нивна помош можете да експериментирате колку што сакате. За разлика од крем бои, кои се држат до косата за 1-2 месеци, тие се мијат по неколку процедури за перење.

Која боја добро ја осветлува косата и бои сива коса2. Боја за разјаснување со компоненти на растенијата. Совршено одговара на тенки и Сплит коса, има најнежен ефект врз нив и осветлува 2 тона.

3. Белење на бои. Ако не знаете која боја ја осветлува косата, обидете се со белење. Тоа целосно или делумно го отстранува пигментот на косата, односно ги дисколира. Се користи за целосна промена на бојата.

Многу жени бараат најнежни средства за боење на сивата коса. Басма и Хена се природни производи кои не ги уништуваат структура на косата. Сепак, тие брзо се мијат и не можат целосно да ја обојат сивата коса. Сива коса е коса која е без природен пигмент. Само бои кои содржат 6 или 9 проценти оксиданс и амонијак може да го насликаат.

Ако барате одговор на прашањето за која боја ја осветлува косата, не ја расипува и го гори, тогаш луѓето ќе ви помогнат. Земете го багремот мед и нанесете го на косата. Покријте ги со лесна марамка и натопете ја маската за 10 часа.

Фирми на бои за косаФирми на бои за коса

1. "Палета". Оваа крема боја трае најмалку еден месец и трајно ја задржува својата боја. Таа густо и рамномерно ја обои сивата коса. Неговиот недостаток е тоа што ја прави косата кршлива, пресушувајќи ги.

2. "Еки-боја Роуан". По боење, косата е сјајна, нивната боја е заситена и упорна. Бојата не предизвикува горење, целосно ја насликува сивата коса. Единствениот недостаток е силен мирис.

3. Каарал. Нејзиниот продуцент е Италија. Ова е професионална боја. Таа трае до два месеци и совршено ја обојува сивата коса. Бојадисани влакна и богата боја. Таа нема никакви недостатоци.

4. "Предност" од "Лореал". Коса по боење - добро негувани и сјајни. Таа трае повеќе од еден месец и убаво ја обои сивата коса. Нејзиниот единствен недостаток е остар мирис.

Треба да се запамети тоа за се грижи за обоени коса потребно е по шампонирање да се нанесе мелем на косата, така што тие се полесни за чешел и не се скршат. Еднаш неделно треба да направите различни маски.

Мислам дека го нашол одговорот на прашањето: "Која боја ја осветлува косата добро?". Изборот е ваш. Ви посакуваме среќа и убавина!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Величествена боја на коса Loreal за домашна употребаВеличествена боја на коса Loreal за домашна употреба
Привремени бои за коса. Нивните видови и видовиПривремени бои за коса. Нивните видови и видови
Како да се измие црната боја од косата? Начини и препоракиКако да се измие црната боја од косата? Начини и препораки
Како правилно да ги боите врвовите на косата дома?Како правилно да ги боите врвовите на косата дома?
Честите чести осветлување е сега безбедно!Честите чести осветлување е сега безбедно!
Боја за коса. За руса коса на опции многуБоја за коса. За руса коса на опции многу
Палетата на бои на коса `Гарние` - одличен начин за промена на сликатаПалетата на бои на коса `Гарние` - одличен начин за промена на сликата
Бои "Cies" - палети и боиБои "Cies" - палети и бои
Застаклување на косаЗастаклување на коса
Тоник за коса - што е тоа и како да го користите?Тоник за коса - што е тоа и како да го користите?
» » Која боја ја осветлува косата и ја осветлува сивата коса?