obrechye.ru

Како да се отстрани косата дома

Главната причина зошто жените боја на косата дома е прилично висока цена на фризерските услуги во салони од висока класа и релативно ниска квалификација на персонал каде што бојата на косата е ефтина. Покрај тоа, како што статистиките покажуваат, козметичкиот пазар е преплавен со фалсификати, и оваа судбина не беше избегната со бои за коса. Можете да добиете сенка или дури и тон што е радикално различен од оној на кутијата.

како да се мие косата дома

Ако неуспешни експерименти со боја не сте пронашле на ноќта за време на викендот, а recoloured треба итно, може да се обидете да се кандидира во салон и му нареди на корекција на вашиот "експерименти". Мајстори, најверојатно, ќе предложи постапка на мариноване - професионалец измијте ја бојата. Нејзината суштина лежи во фактот дека под влијание на доволно силни хемикалии скали на косата отворена, боја пигменти се избелени и косата се враќа во релативно својата природна боја. Постапката може да биде површна кога тоа е потребно да се усогласат на тон или длабоки, со користење на оксидирачки агенси, супериорен во однос на моќта на таква алатка, како смена за коса "Loreal". Тие се користат ако боењето било извршено повеќе од еднаш или многу лошо.

отстранувач на коса loreal

Забележете дека салонските процедури, покрај одредена цена, се доволно ризични. Затоа, речиси секоја жена барем еднаш во животот е заинтересирана за тоа како да се направи миење на косата дома. Постојат неколку рецепти. Можете да ги преземат камилица, приготвува на температура за 10 минути во емајл или стакло сад (други видови на садови може да влијае на боја) и намачкајте со супа коса, не го миете. Едно време, специјалниот резултат нема да биде видлив, па постапката мора да се повтори во рок од една недела. Овој метод не е погоден за темна боја тонови, но има убав дополнителен ефект: камилица добра третира косата.

Како да се измие косата дома, што ќе има минимален ефект врз косата? За да го направите ова, земи или чист јогурт, или мешавина од тоа со вода и се применуваат на косата за половина до два часа. Елементите на млечна киселина содржани во пијалокот ефикасно комуницираат со боењето пигменти, исто така, косата ќе добие дополнителен сјај и еластичност. Уште еден, помоќен природен оксиданс - сок од лимон, не се препорачува за употреба, бидејќи ја суши косата сериозно.

бојата е исклучена

Како да се отстрани косата дома ако се суви? Во овој случај, маслените смеси од маслиново, репа, ленено масло се добро помогнати, во кои се додава мала количина пиво. Маската на косата се одржува 2-4 часа. Оваа дрога често се користи за да се поправат премногу светли нијанси на Хена или басма.

Појасната коса бара посебен третман. На сува порозна кадрици може да влијае на се што ви се допаѓа, вклучувајќи вода во базенот. Од нејзините русокоси може да станат сирени со коса со зеленикава боја. Како да се мие косата дома за овој непријатен настан? Ќе се мие со чаша зовриена вода, во која пет таблети од аспирин се раствораат. Резултатот е фиксиран со маска од сок од домати, чии црвени пигменти делуваат спротивно на зелената нијанса.

Оние кои се привлечени од раширената коса се мијат денес Estel Color Off, ние го пријавуваме тоа, според експертите, не секогаш го дава посакуваниот резултат. И некој беше задоволен со ефектот, и некој мисли дека ги потрошил парите залудно. Корисниците обрнуваат внимание на силен мирис, кој можеби не одговара на алергиски болни. Исто така, постојат различни мислења за квалитетот на косата по постапката - некои не се влошија, други имаат драстично исушени кадрици.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Бојата `Редкен` е прекрасна приказна за успехБојата `Редкен` е прекрасна приказна за успех
Боја на косата Олија - висока технологија на чувар на убавинаБоја на косата Олија - висока технологија на чувар на убавина
Како да се измие црната боја од косата? Начини и препоракиКако да се измие црната боја од косата? Начини и препораки
Како правилно да ги боите врвовите на косата дома?Како правилно да ги боите врвовите на косата дома?
Тонирање на косата дома: како да го постигнете саканиот резултатТонирање на косата дома: како да го постигнете саканиот резултат
Бои на тониките за коса - од светло-кафеава до нежниБои на тониките за коса - од светло-кафеава до нежни
Како да се измие бојата на косата: мариноване и народни лековиКако да се измие бојата на косата: мариноване и народни лекови
Застаклување на косаЗастаклување на коса
Козметика. Технологија на бронзирање.Козметика. Технологија на бронзирање.
Хена за коса. Убава боја и здрав изгледХена за коса. Убава боја и здрав изглед
» » Како да се отстрани косата дома