obrechye.ru

Како да се направи француски маникир дома гел-лак?

Како да го направите тоа француски маникир дома? За ова, не треба да имате какви било специфични вештини. Доволно е само да може да се користат гел-лакови и да се разберат принципите на маникир. За брзо пополнување на вашата рака, можете да направите убави нокти не само за себе, туку и за вашите девојки. Принципот на работа и сите суптилностите за создавање на француски маникир бараат подолу.

Потребни материјали

Пред да научите како да направите француски маникир дома, треба да ги купите сите потребни материјали за работа. Што ќе биде тоа? Прво, алатки за маникир. Секачи, туркачи или портокалова стап и датотека за нокти. Многу девојки денес претпочитаат стакло. Тие тврдат дека тоа не им штети на ноктите како железо. Всушност, ова е полувистина. Ако ги внесете ноктите во една насока со метална датотека, нема да им наштетите. Исто така, ќе ви биде потребен балон за работа. Всушност, ова се сите алатки кои се потребни за маникир.

И што ќе биде потребно за да се создаде дизајн? База или камуфлажа. Која е разликата? Многу фирми имаат транспарентни бази, но маскирна има беж или розева боја. Ако не сакате да го нанесете лакот во два слоја, изберете боја. Ако можете лесно да го нанесете прво основата, а потоа уште два слоја беж-гел-лак, тогаш користете го овој метод. Дали е потребен буквар? Не, тоа не е. Основата дава добра спојка и сè уште нема потреба да се дополнува. За работа, исто така, треба тенка четка, бел гел-лак или боја, ленти за францускиот маникир. За да го поправите резултатот следи финишот, така што исто така треба да се купи.

Ние правиме маникир

како да се направи француски маникир дома на кратки нокти

Пред да работите, треба да ги парите вашите раце. Истурете во сад со топла вода, додадете неколку лажички морска сол и неколку капки масло. Сега треба да се држите за раце во оваа течност најмалку три минути. Како да направите француски нокти дома? Откако ќе ги отстраните од чиниите и избришете ги рацете, ќе треба да ги користите ножевите за да ја отстраните грубата кожа на страничните ролки на прстите. Сега работиме на површината со кутикулата. Прво, тоа мора да се отстрани со пиштол или портокалова стапче, а потоа отстранети со помош на клипер. Ако прстите имаат burrs, тогаш тие треба да се отстранат. За да се обезбеди дополнителна грижа за рацете, нанесите масло од хранливи материи во кутикулата и почекајте да апсорбира. Кога ноктите се сушат, треба да се обликуваат. Денес, мек квадрат и овална се во мода. Триаголната и квадратната форма ја изгубиле нивната важност.

Подготовка на ноктите

Пред да почнете да ги покривате ноктите со лак, тие треба да се исечат. Малку девојки кои се прашуваат за тоа како да прават француски маникир дома, оваа тајна на вештина е позната. И тогаш овие дами се `уште се прашуваат зошто гел-лак брзо снема или остава парчиња. Факт е дека сјајниот слој, кој е на ноктот, го попречува спојувањето. И ако сакате вашата нокти да трае 2 недели, а не два дена, не го занемарувајте овој чекор. И запомнете: треба да поднесете бас, а не датотека. Ваша задача е да не се осакат ноктите, туку едноставно отстранете од нив тенок горниот слој.

Кога првата фаза е подготвена, потребно е да се продолжи во втората фаза. Се нарекува одмастување. Знаете дека пред да нанесете боја на површината, мора да биде обезмастена. Така и работите со ноктите. Ова е исто така неопходно за да може приклучокот да биде потрајни.

Ние ја поставуваме основата

Како да се направи француски маникир дома гел-лак? Која е разликата од работата со класичен лак? Факт е дека шелак, како и гел слој е исто така наречен, "печени" во ултравиолетова светлина. Ова му помага да се прицврсти на ноктите и да остане до две недели. Но, пред да ги покриете ноктите со боја, треба да ја ставите основата. Како што веќе беше споменато погоре, може да биде од два типа: транспарентен и обоен. За францускиот маникир полесно е да се користи бојата, која исто така се нарекува камуфлажа. Истовремено ја усогласува ноктевата плоча и ја дава бојата. Ако имате течна основа, треба да ја направите во два слоја. Ако облогата е густа, доволно за да го надоместите ноктот еднаш.

Цртање смешковци со матрицата

како да се направи француски маникир дома гел лак налепници

Како да се направи француски маникир дома гел-лак? Ги направивте сите подготвителни фази, ги исекоа и обезмастете ноктите, а исто така ја поставивте основата. Сега е време да се привлече смешковци. Во секоја продавница која продава производи за маникир, постојат специјални налепници-ленти. Тие, исто така, може да се наречат матрици за францускиот маникир, кои, во суштина, се. Како да ги користите? Тоа е многу едноставно. На подготвените нокти се поставени налепници. Тие се залепени така што слободниот дел од шајката, кој ќе биде обоен бел, е ист на сите прсти. Обидете се да ги поставите лентите точно, така што ноктите немаат изгореници. За да го направите ова, ставете го центарот на матрицата во центарот на ноктите.

Како да се направи француски маникир дома гел-лак? Налепници кои имаат свое место, оставете сами. Земеме бел гел лак и боиме над врвовите на ноктите. Слојот треба да биде тенок, но не плашете се да одите на налепницата. Исчистете го резултатот во ламбата. Сега треба да ги олупите налепниците со помош на пинцети.

Цртање смешковци со рака

како да направите француски нокти дома без ленти на кратки нокти Фото

Како да направите француски нокти дома без ленти? Ако немате матрици, не се обесхрабрувајте. Белите насмевки може да се извлечат рачно. Тоа е само малку потешко и малку подолго. Процесот треба да изгледа вака. Подготовките на ноктите ги подготвувате според шемата дадена погоре. Сега земете бела гел-боја или гел-лак и тенка четка. На палетата, излијте неколку капки лакиран лак од шишето. Сега со тенка четка треба да нацртате лента. Прво ја нацртате границата на насмевката, и само пополнете го добиениот нацрт. Најдобро е да се спроведе работата постојано. Треба да почнете со малиот прст и да се движите кон големиот прст.

Како да направите француски нокти дома без матрицата? Ако вашите насмевки не се доволно мазни, можете да ги избришете со уништувач и да пробате повторно. Главната работа - да го исчистите лакот брзо, така што заедно со нелепливата боја не отстранувајте дел од маскирната.

Карактеристики на нокти на кратки нокти

како да направите француски маникир дома гел гел

Секој тип на работа има свои карактеристики. Како да направите француски нокти дома без ленти на кратки нокти? За да го направите ова, ќе ви треба парична казна четка. Со нејзината помош треба да се привлече смешковци. Но, во овој случај, бесмислено е да се примени првата контура, а потоа да се пополни. Можете веднаш да нацртате лента од вистинската големина. Зошто? Да, бидејќи без матрицата ќе биде тешко да се нанесе рамномерно и да се осигура дека гел-бојата не оди никаде. Затоа, треба да работите брзо и прецизно. Препорачливо е да се нацрта насмевка со едно умерено движење од десно кон лево.

Како да направите француски нокти дома без ленти на кратки нокти? Сликата на резултатот е претставена погоре. Треба да се води во процесот на работа. Не прави премногу бели ленти. Ова визуелно ќе ги намали ноктите. Подобро е да се ограничи на умерено тенка лента од 2-3 мм.

Цртање дизајн

како да се направи француски маникир

Како да направиме француски маникир дома на кратки нокти, ние се распаднавме погоре. Но, многу поинтересно е да работиме со долги невеста. Тие можат да се применат на интересни слики. Денес, разни зеленчукови мотиви и монохроматски геометриски шеми се во мода. Како да ги направите и во која фаза започнувате да цртате? Пред сè, неопходно е да се одлучи дали ќе има насмевка на ноктите на кои планирате да ја примените сликата. Ако е така, прво треба да нацртате бела линија со лента или да ја исцртате рачно. Но, имајте на ум дека тоа може да се меша со читањето на дизајнот во некои случаи. Па бидете внимателни.

Ако планирате да го постигнете целиот шајка со шема, треба да ја отфрлите лентата. Откако ќе се дизајнира дизајнот, можно е да се помине на сликата. Земете тенка четка и соодветен гел-лак. Неколку капки бои треба да се нанесат со четка во палетата. Сега оди на цртежот. Прво, нацртајте големи модели, а потоа и мали детали. Ако избирате комплексен цртеж, прво треба да направите скица, и само внимателно повлечете ја сликата. Означете ги главните делови, обликувајте ги, а потоа поврзете ги елементите со линии.

Лепете ги лизгачите

Како да се направи француски маникир дома лак лак користење ленти, ние ги разгледа. И сега да разгледаме уште еден начин за украсување на ноктите. Лизгачите се ознаки. Тие треба да се исечат во обликот на ноктите, да се држат во водата за 15-20 секунди, да се отстранат од подлогата и да се ставаат на подготвениот лак. Но, постојат неколку нијанси. Лизгачот треба да се залепени на ноктот на кој се прави финишот. Зошто? Сликата е тешко да се постави успешно одеднаш, и за да може лесно да се помести сликата, можеби ќе ви треба течна подлога. Откако ќе го инсталирате лизгачот, треба да се пече во ултравиолетова лампа, тогаш треба да го исечете задникот на ноктите. Ова мора да се направи ако вашата слика е голема.

Заврши

како да се направи француски маникир дома гел лак налепници

За да зачувате маникир за две недели, треба да го поправите со врвот. Овој слој може да биде од два типа: мат и сјаен. Според тоа, ако сакате вашата маникир да блесне - искористете сјајна завршница. Ако преферирате благороден мат кадифе, користете соодветен врв. Но, неопходно е да се разбере разликата помеѓу двата премази. Ако сјајниот финиш може да се нанесе во еден тенок слој, тогаш мат треба да ги наслика ноктите два пати. Зошто? Така што во процесот на носење на насловната не се олупи и преку неа сјајната маскирна не свети низ.

И мат и сјајни врвови доаѓаат во две сорти: со леплив слој и без неа. На добрите и лошите страни на другиот. Ако направите маникюр со триење или едноставно не сакате да го измиете горниот слој со обезмастено, ставете го врвот без леплив слој. Ако планирате да се закачите на ноктите на кристали и бујон, ќе ви треба завршница со леплив слој. Исто така, на леплив слој треба да се истури акрилен прав и други модерни прскалки за маникир.

Леплива паста

како да направите француски маникир дома лак лак користење ленти

Францускиот нокти често е украсен со сјајни кристали. Тие најдобро можат да го надополнат аскетскиот дизајн. Но, не сите девојки се залепуваат на кристали, за да не се прилепуваат и да не паѓаат во процесот на носење. За да се избегне ова, треба да се почитуваат следните чекори. Направи нокти, покријте ги ноктите со финиш и исушете го. Сега треба да ги проширите точките со тенка четка во тенка четка, а потоа поставете ги кристалите на неа. Ова треба да се направи со мали камчиња. Но, ако кристалите се големи, тие треба да се исушат еден по еден. Зошто? Факт е дека под нивната тежина можат да одат, и да ги вратат на нивното првобитно место ќе биде проблематично.

Ако Вие ги дистрибуирате кристали не е цртеж, туку и на целата површина на ноктите, а потоа ќе мора прво да се држи една голема песочна да се откажат од печат, а потоа во интервали да се дистрибуира во ред декор. По ова, тенка четка треба да ја пополни јазот со врвот и да се исуши повторно. Ако дизајнот е мат, секогаш треба да работите на последниот слој со мат финиш.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Европски маникир - што е тоа? Одговорот е едноставен!Европски маникир - што е тоа? Одговорот е едноставен!
Најновите идеи за маникир домаНајновите идеи за маникир дома
Идејата за маникир: дома можете да направите многу!Идејата за маникир: дома можете да направите многу!
Како да направите вода маникир дома: наставаКако да направите вода маникир дома: настава
Кратка инструкција: како да направите маникир дома на кратки ноктиКратка инструкција: како да направите маникир дома на кратки нокти
Интересна идеја за нокти домаИнтересна идеја за нокти дома
Ние избираме машини за маникирНие избираме машини за маникир
Маникир дома.Маникир дома.
Невообичаен лак за нокти - маркерНевообичаен лак за нокти - маркер
Добро негувани раце и нокти. Како да направите француски нокти домаДобро негувани раце и нокти. Како да направите француски нокти дома
» » Како да се направи француски маникир дома гел-лак?