obrechye.ru

Како да ги намалите веѓите дома?

Веѓите играат важна улога во создавањето на сликата. Тие не само што можат да го красат лицето на лицето, туку и драматично го менуваат изгледот. Сплочен на мостот на носот не се многу убави и може да го расипе изгледот на било кој, дури и најрафиниран човек! Покрај тоа, обрасната веѓите може да додадете неколку години, кои апсолутно не ви се потребни. Затоа треба да посветите доволно време за да се грижите за нив. Во прилог на нијансирање и кубење, фризурата на веѓите ги прави добро негувани и уредни. Тогаш вашата слика ќе изгледа комплетно. Како да ги исечете веѓите и да им дадете вистинска форма? Ајде да се обидеме да го сфатиме заедно.

како да ги пресечете веѓитеКако да ги намалите веѓите и кои алатки се потребни за ова?

- прво, ќе ви треба мали ножички за ножеви. Најдобро е да се користат рамни, бидејќи алатките со свиткани совети се незгодно да се користат, додека со користење на рамни ножици е можно да се даде на челуста симетрична форма;

- темни сенки;

- молив за веѓите, приближен со сенка на нивната природна боја;

да ги пресечеш веѓите

- специјален восок;

- тенки пинцети.

Како да ги намалите веѓите - чекор по чекор инструкции

1. Со цел правилно и прецизно да ги пресечете, не ви требаат никакви специфични знаења или вештини. Главната работа е да се потсетиме на основното правило: прво претпазливост! Впрочем, еден погрешен мозочен удар - и може да се збогувате со прекрасни веѓи. Првиот чекор е да се одреди кој дел од областа сакате да ги отстраните вишокот или предолгите влакна. Треба да се напомене дека "работното" место треба да биде доволно осветлено. Најмногу е препорачливо да ги исечете рабовите на дневна светлина, а потоа ќе можете да ги видите сите недостатоци.

2. Сега треба да продолжите директно на дизајнот на веѓите. Изберете форма која е идеална за вашето лице. Не прави веѓите премногу тесни или премногу широк. Нивната линија треба да почне поблиску до внатрешниот агол на окото, и завршува во многу екстремната точка на јагот.

фризура на веѓите

3. Откако веѓите се извадени и им се дава потребната форма, време е да се оди на фризурата. Чешајте ги влакната во правец од врвот надолу со специјална четка. Исечете ги испакнатините и долгите влакна. Исечете ги малку, а потоа повторно ги чешите и исечете ги. Главната работа - не брзајте и не претерувајте. Го стори истото со втората веѓа.

4. Сега направете ги истите манипулации, но само чешлате на влакната нагоре.

5. Сега можете да продолжите до последната фаза - нијансирање. Да се ​​насликаат исчезнатите влакна може да биде најчестиот молив и да ги направат повеќе експресивни, доволно е да се стави на нив мал број на сенки кои одговараат на тонот на веѓите. Ширење на восок над влакната за нивниот раст и зајакнување.

Неколку зборови во заклучок

Сега знаете како да ги намалите веѓите, дајте им посакуван облик, а сепак уреден и негуван изглед. Следејќи ги деталните чекори опишани во овој прирачник, ќе креирате сопствени веѓи со свои раце, без прибегнување кон специјалисти!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како правилно да се привлече веѓите?Како правилно да се привлече веѓите?
Како да обој веѓите денес и што?Како да обој веѓите денес и што?
Штралер за веѓи: добрите и лошите страниШтралер за веѓи: добрите и лошите страни
Како да се направи убаво веѓите дома: водич за акцијаКако да се направи убаво веѓите дома: водич за акција
Како правилно да ги извлекувате веѓитеКако правилно да ги извлекувате веѓите
Зошто луѓето имаат потреба од веѓите? Нивните функции и причини за загубаЗошто луѓето имаат потреба од веѓите? Нивните функции и причини за загуба
Како да ги извадите веѓите дома?Како да ги извадите веѓите дома?
Рициново масло за веѓи, примена во козметологијата ...Рициново масло за веѓи, примена во козметологијата ...
Бојата на веѓата е одличен начин да се трансформира секоја женаБојата на веѓата е одличен начин да се трансформира секоја жена
Направете совршени веѓиНаправете совршени веѓи
» » Како да ги намалите веѓите дома?