obrechye.ru

Која боја е подобро да ја обоиш косата? Видови модерни средства

Брилијантната убава коса е радост на секоја жена, но денес многумина од нив ја користат бојата на косата. Ова се должи на фактот дека неговата боја, онаа што ја даде природата, поради некоја причина не одговара. Но, сите знаеме дека процедурата за боење значително ја оштетува структурата на косата. За да им помогне на прекрасните дами да разберат каква боја е подобро да ја обои нивната коса, ние ќе ги разгледаме детално различните видови на бои.

која боја е подобра за да ја обои косата

Постојат неколку видови на бои: сенка, постојана, полу-постојана, полустабилна и природна.

Нијанса значи дека не навлезат длабоко во косата, но само да го сликам надвор. Оваа боја ќе трае не повеќе од три или четири миење на главата.

Постојан мастило извалкан со хидроген пероксид и амонијак, кои целосно го уништи "мајчин" пигмент. Бојата трае долго време, но на штета на косата, е огромна. Да се ​​вратат по неуспешното сликање понекогаш е многу тешко.

Помалку трауматично semipermanent бои за коса, бидејќи тие не содржат водород пероксид и амонијакот се користи во местото на амониум соли. Отпорност на боја нешто помалку трајни и појаснување е невозможно, поради отсуство на водород пероксид, но исто така и да предизвика оштетување на косата може да биде не толку многу, што е исто така важно.

Полу-отпорни бои за коса апсолутно безопасни, но не се наслика седа коса или ја осветли нема да работи. Овие средства се измијат речиси веднаш. Но, можете да ја смените бојата неограничен број пати без да му наштетите на косата.

мешави бои на косата

На природни бои е Хена и Басма. Тие дозволуваат не само да ја обојат косата, туку и да ги третираат! Косата станува сјајна и убава. Покрај тоа, Хена помага во борбата против првутот и себорејата. Хена е сушени и смачкани лисја на алкан, а басмата е направена од индиго. Боите кои можат да се добијат со мешање на хна и басма се нијанси од светло-кафеава до темна костен. Се разбира, резултатот целосно ќе зависи од пигментот на косата.

Најпопуларните брендови на бои за коса се Естел, Лонда, Игора, Вела и Матрикс. Значи, сега знаејќи ги видовите и брендовите на средствата, за да одговорите на прашањето за тоа која боја е подобра за да ја обои вашата коса, станува полесно.

марки на коса бои

Секоја жена сака да добие посебна, уникатна боја при сликањето. За да создаде уникатен тон, многу фризери прибегнуваат кон постапка како мешање на бои за коса. Најчесто, бојата е едноставно додадена со миксони. Ова е пигмент чија задача е да ја зајакне или поправи бојата. На пример, сивиот и пурпурниот микрофон, може да даде осветленост на жолтите нијанси. Зелената ќе ги отстрани црвените од црвените цвеќиња, а црвеното ќе заштеди зелена сенка. Златен општи mikston е универзална, таа може да се додаде на речиси сите бои од црвен бледо. Во секој случај, на свој центар до несакани мешање на бои, така да не случајно стане Малвина, па каде е подобро да се сврти на професионалец.

А сепак, каква боја е подобро да ја обоиш твојата коса? Најдобар е оној кој најдобро одговара на вашите потреби, тоа е, прво треба јасно да се дефинира она што цели се извршуваат: привремен трансформација или сива покриеност? За прв олицетворение е подобро прилагоден semipermanent боја или нијансирање агент за вториот - исклучително силни бои.

Која боја е подобро да ја обоиш косата, зависи од тебе. Бидете убави!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Тонирање на косата домаТонирање на косата дома
Дали е безбедно домашно разјаснување? Водород пероксид за разјаснување. Добрите и лошите страниДали е безбедно домашно разјаснување? Водород пероксид за разјаснување. Добрите и лошите страни
Најдобра боја на коса. Осврти на добрите и лошите страниНајдобра боја на коса. Осврти на добрите и лошите страни
Професионална боја на коса без амонијак - вистинскиот пристап кон чести сликаПрофесионална боја на коса без амонијак - вистинскиот пристап кон чести слика
Боја за коса. За руса коса на опции многуБоја за коса. За руса коса на опции многу
Бои на тониките за коса - од светло-кафеава до нежниБои на тониките за коса - од светло-кафеава до нежни
Палетата на бои на коса `Гарние` - одличен начин за промена на сликатаПалетата на бои на коса `Гарние` - одличен начин за промена на сликата
Хена за коса. Убава боја и здрав изгледХена за коса. Убава боја и здрав изглед
Тоник за коса - што е тоа и како да го користите?Тоник за коса - што е тоа и како да го користите?
Сите тајни на боење. Боење на лесна коса: боење карактеристикиСите тајни на боење. Боење на лесна коса: боење карактеристики
» » Која боја е подобро да ја обоиш косата? Видови модерни средства