obrechye.ru

Како да се осветли косата без штета дома. Народни лекови

Треба да се забележи одеднаш, што да ја осветли косата со помош на народни лекови, ако тие се светло-кафеава или светло-црвеникава. Потемни нијанси на коса може да се разјасни за сино, но потребните средства нема да ги обезбедат неопходните резултати. За темни и костенови влакна се потребни професионални бои.

Најдобри состојки за осветлување

како да ја осветлите косата без штета

Како да ја осветлите косата без штета? Постојат одредени производи кои се користат во народната медицина за да го олеснат не само на кожата, туку и на косата.

Значи, како можеш да ја осветлиш косата со супа од камилица. Две лажици истурете вода што врие и врие во водена бања десет минути. Инфузија се лади, филтрира и потоа гасне по миењето на косата.

Втората вообичаена состојка за појаснување е лимон. Изведете ја оваа постапка внимателно, инаку косата ќе се исуши и изгори. Сок од лимон секогаш се меша во еднакви пропорции со вода. Ова решение мора да се исплакне после секое перење на косата, кое не само што ќе ги осветли, туку и ќе им даде шик сјај. Но поради сушните својства на лимонот, прекумерната употреба на овој производ е контраиндицирана, бидејќи е можно да се олесни косата без штета, но со извесен степен на претпазливост и познавање на мерката.

Осветли коса

Осветлување на косата со кефир и мед

Но, како да ја олеснат косата без штета, така што тие, исто така, може да бидат обновени малку? За ова, маски за кефир се сосема соодветни. Прво, природни состојки лесно ќе им наштетат на косата. Второ, кефирот значително го забрзува нивниот раст и помага да се врати оштетената структура. За да го направите ова, земи 50 гр кефир за маска база, додадете пилешко јајце, сок од половина лимон и неколку лажици коњак. Измешајте ги сите состојки со миксер додека не се изедначи, нанесете по целата должина на косата, оставете ја смесата осум часа (барем). Одозгора се стави на целофанска капа и крпа, а по осум часа маската се мие со топла вода, а на косата се применува мелем за исхрана. Таквиот метод дефинитивно ќе ја зајакне косата, давајќи им можност да го добие посакуваното појаснување без значителна штета. Се користи околу два пати неделно.

Како може осветли косата без штета? Не верувајте, но мед дејствува на косата, како и на пероксид, но не само што не ја исуши, туку и ја храни.како можам да ја осветлам мојата коса

И кој не знае за корисни својства на мед? Постапката е како што следува: прво, измијте ја косата со нормален шампон со лажичка сода. Потоа, на нив се применува мед, треба да пешачите најмалку осум часа под полиетилен и пешкир. Нанесете, како маска на кефир, не повеќе од двапати неделно.

Осветлување со народни лекови

Осветлување на народни лекови за коса - прилично евтини метод и, како по правило, корисни за коса. Тоа беше популарно дури и во времето кога немаше хемиски средства на повидок.

Можете да комбинирате начини на појаснување, поточно состојки, но само во разумни граници. Така, на пример, на горенаведената камилица, можете да додадете коприви или Корен корен. Маска со лимон може да се направи со додавање на камилица, календула, оцет, мед, алкохол и караница. Има многу опции, главната работа е во тоа што не треба да се бара во обид да се олесни одеднаш и за пет тони. Таквите методи само ќе ја оштетат косата!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Светлина руса коса: негаСветлина руса коса: нега
Осветлување на косата: осврти, начини, последициОсветлување на косата: осврти, начини, последици
Осветлување на коса фолк лековиОсветлување на коса фолк лекови
Дали е безбедно домашно разјаснување? Водород пероксид за разјаснување. Добрите и лошите страниДали е безбедно домашно разјаснување? Водород пероксид за разјаснување. Добрите и лошите страни
Како да се измие црната боја од косата? Начини и препоракиКако да се измие црната боја од косата? Начини и препораки
Како брзо да се исуши косата без фен за коса? Некои советиКако брзо да се исуши косата без фен за коса? Некои совети
Кромид лушпи во народната медицинаКромид лушпи во народната медицина
Боја за коса. За руса коса на опции многуБоја за коса. За руса коса на опции многу
Како да ја осветлите темната косаКако да ја осветлите темната коса
Како да се олесни косата домаКако да се олесни косата дома
» » Како да се осветли косата без штета дома. Народни лекови