obrechye.ru

Како да направите француски маникир со матрицата?

Можеби сега нема човек кој не знае што е француски нокти. Тоа се нарекува јакна или бела лента, и стана класика низ целиот свет. Дури и ученички сакаат да научат како да научат да прават француски маникир.

Секоја компанија која произведува козметика за нокти, има линија на класичен француски маникир:

 • розова транспарентен лак, наречен магла;
 • бел густа лак, кој црта насмевка.
Различни шаблони за насмевка

За погодност за нанесување на бели ленти, се произведуваат помошни матрици од различни форми. Тие се круг, агол или лак. Во круг матрици, може да се извади средината и да го користите за да се подготви дупка во нокти за месечината - една од сорти на јакна. И има многу такви сорти.

Потеклото на францускиот маникир

Францускиот нокти го освои фер сексот, се појави само. Основачот на компанијата "Орли" Џеф Пинк го измислил овој дизајн, така што во рамки на актерката Холивуд не ги напишал ноктите, менувајќи ги облеката. Подоцна неговата фирма стана препознатлива во производството на козметика за изведбата на францускиот маникир, кој на почетокот на своето постоење ги претставуваше сите видови нијанси на бела и телеско-розева боја.

Но, со текот на времето, нил-индустријата трчаше напред со скокови и граници, мастеринг на високотехнолошко хемиско производство. Имаше зголемување на ноктите - првиот акрилик, кој дојде од стоматолошките канцеларии. Следен - гел. Белата врв стана класика во овие техники. Сега во нилските училишта мора да научат како да го прават францускиот маникир

Stencil Staging

Џеф Пинк се спротивстави на воведувањето на гел-лаки во неговиот асортиман долго време, уверувајќи се дека ги расипуваат ноктите. Впрочем, Орли ја поставува својата компанија како цел за зачувување на здравјето на ноктите. Но, кога беше докажана безбедноста на квалитетни компоненти на овој слој, тој сè уште го прошири производот каталог со владетел на гел-лакови.

Француски со лак

Како да се направи француски лак за нокти? Накусо, овој дизајн се состои од магла и насмевка, за која се користат матрици. Но, дали е лесно да се постигне покриеност без претходна обука? Многумина прават грешки во процесот на примена на насмевка:

 • не чекајте целосно сушење на маглата;
 • користете силно пигментиран (камуфлирачки) лак наместо магла;
 • Немојте веднаш да ја извадите матрицата од ноктите;
 • обидете се да ја поправите линијата на насмевка.

Постојат некои суптилностите за тоа како да направите француски маникир. Ако не чекате лакот да се исуши, тогаш матрицата е залепена и ќе се отстрани со дел од облогата. Ќе мораме да повториме сè. Кога се користи дебела магла наместо транспарентна магла, ќе биде потребно да се исуши доволно долго - високо пигментирани лакови, кои вклучуваат камуфлажа и акти, бараат долго сушење. Покрај тоа, многу е тешко да се применат во еден слој - тие ленти. И два или три слоја се исуши многу долго, а на слободниот раб се формира премногу дебелина.

По лепењето на шаблонот се нанесува бела лента и брзо се отстранува додека бојата не се исуши. Потоа тој ја израмнува линијата за насмевка и само тогаш влегува. Ако чекате да се исуши, а потоа обидете се да ги отстраните матриците - лак, кој паднал врз хартијата, ќе го повлече целото покритие зад него, формиран е грдо избалансиран раб. Патем, тоа ќе излезе, дури и ако само на горниот слој на бел лак му го дадете филмот. Значи, треба многу брзо да го отстраните матрицата.

Не обидувајте се да го исправите растреперен раб на насмевка!

Како да се избегнат грешките

Детално разгледајте ги сите грешки за да знаете како да го направите францускиот јазик Маникир со ленти. Прво на сите, за да се примени слој на ноктите треба да се обезмастени. Тенкиот слој на површината, т.н. излив на нокти, го спречува лепењето на лакот на кератинот на ноктите. Со цел да се отстрани оваа бариера, ноктите се третираат со дехидратор. Ова е специјална течност базирана на алкохол.

Бојата на јоргованот ја заменува камуфлажата

Откако ќе ја стават основата. Тоа е специјален состав базиран на лак кој сигурно ги штити природните нокти од надворешни влијанија, пигментацијата, пополнувајќи ги сите неправилности на ноктите. Обично базниот слој се суши за неколку секунди. Не треба да се нанесува на дебел слој, сепак не го дава посакуваниот ефект. Ако сакате да имате проѕирни клинци - можете да ги покриете со врвот. Но, базата мора да се користи. По основата, нанесете магла и исушете го. Тоа ќе потрае околу десет минути, ако лакот е малку задебелен - дваесет. Силно задебелен лак најдобро е да не се користи или разредува со специјална течност.

Во прашањето како да се направи францускиот маникир, многу се сведува на примена на бела лента. Треба да се обиде да се примени во едно движење, без да ги кине четките од ноктите. Инаку границата ќе биде видлива. Кога четката стои на лак, облогата ќе биде погуста. Поради оваа причина, не се ставајте во две фази: прво од едната страна на ноктот до средината, потоа од другата страна и усогласување на линиите. Со овој метод, ќе има бела точка во центарот на слободниот раб.

Како да направите гел лак за француски маникир

Со доаѓањето на гел лакови, процесот на изработка на јакна станува многу полесно. Сега не треба да чекате долго за да се исуши премазот, лесно може да се преслика, ако нешто не му се допадне и, што е најважно, можно е да се користи маскирна! Овие се густи бои кои го имитираат природниот нокти. Доколку има проблеми со нерамномерноста на ноктите, белите точки, онхиолизата и другите проблеми, маскирането сигурно ќе ги маскира.

Модерен јакна

По нанесувањето и сушењето на камуфлажата, отстранете го дисперзивниот слој, поставете шаблони и изведете бела лента. Веднаш извадете ги матриците и исушете го премазот. Ако сакате да имате елегантна насмевка, се отвораат врвовите од белата лента портокалова стап пред да ја испратите вашата рака во светилка. Ако линијата за насмевка е малку оштетена по отстранувањето на шаблоните, може да се коригира со четка натопена со алкохол или дехидратор.

Правете француски маникир себе

Најдобар начин да се изврши јакна е гел-лак. Сега тоа не предизвикува потешкотии да купите сè што е потребно за да го направите тоа сами. Во прилог на вообичаените алатки за нокти ќе бидат потребни следните алатки и материјали:

 • ламба за полимеризација на гел-лак;
 • портокалови стапови;
 • меур 240 песок;
 • дехидратор;
 • прашок без киселина;
 • гумена основа за гел-лак;
 • обоен гел-лак за магла;
 • бел или обоен гел-лак за насмевка;
 • тврд врв за гел-лак.
Фази за изведување на јакна со гел-лак

Француски гел-лак: 5 чекори

Како правилно да се направи француски маникир: слика на основните операции со опис.

 1. Примена на основата и сушење во ламба 30 секунди.
 2. Примена на магла и сушење 30 секунди.
 3. Стврднување.
 4. Примена и сушење на белиот врв. Тука шаблоните не беа отстранети веднаш по апликацијата. Ако се држат до ноктите, тие можат да се отстранат со алкохол. Најдобро е да се нацрта насмевка, а не гел-лак, туку гел-боја.
 5. Примена и сушење на горниот слој.

А насмевка може да биде обоена

Модните трендови влијаат врз бојата на јакната. Може да бидат традиционални розови нокти со црвени, сини, тиркизни или сребрени насмевки. Можете да направите насмевка со гел-лак "мачка на око", тогаш првиот слој е направен во црно. Сега во мода kamifubuki, и насмевка може да биде многу весела.

Боја на јакна

Интересно витражни гелови, огледало или бисер мелење, печат - сето ова може да формира слободен раб на ноктите. За да ја набљудувате границата, нанесете матрици. Некои може да нацртаат насмевка рамномерно и рачно, но кога треба да користите обоена прашина, бујон или други лабави дизајни, не можете без нив. Технологијата е една, па има толку многу француски дизајни.

Некои дизајни на јакна

Сега постојат интересни импрегнации на дисперзивниот слој. Овие се различни огледални прав. Тие многу успешно ја имитираат површината на огледалото. Можете да изберете не само класичен сребрен слој, но исто така и бронза, бакар, а исто така и доста егзотични бои: виолетова, малина и зелена боја. Ефектот на таков маникир, како од вметната фолија. Но, за разлика од ефтината верзија со фолија, ова е траен дизајн кој нема да претставува изненадувања во форма на одреди.

Друга верзија на насмевката, особено релевантна во Годината на кучето, е кадифените врвови на ноктите. Попрскувањето во форма на ситно сецкани волна ја зема бојата на врвот на ноктите. Да се ​​допре и да се погледне - парчиња животински кожи. Дури и Гринпис ќе се допадне, бидејќи сите материјали се синтетички.

Т.н. "обратна јакна", насмевка во зоната на кутикулите, исто така изгледа интересно.

Јакна со јакна

Уште контраст мат и сјајна насмевка, ombre хоризонтална и вертикална, скршено стакло. Чадот во 2018 година е направен со обична и бела боја. До белиот магла златни, црни чоколадни насмевки се нудат со имитација на скапоцени камења, метали, синџири.

Заклучок

Француски - брилијантен изум. Таа брзо стана класика, бидејќи ја копира самата природа. Да, кај здрави природни нокти, овој вид е брилијантен бледо розов невен, долг, со паралелни странични гребени. Слободниот раб е навистина бел, а не бојата на слонова коска. Самиот кератин е таков шајка. Овие нокти тешко се скратуваат: тие се многу дебели и силни, па тие се сечат. Употребата на читач на книги може да предизвика пукнатина. За жал, поради животната средина, единиците имаат такви нокти.

Но, постојат материјали и упатства за тоа како да направите француски маникир со матрица. Затоа, визуелно вештачките нокти нема да се разликуваат од природните. Дали сте направиле своја јакна уште? Пробајте го тоа, и ќе успеете.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да направите назад јакна?Како да направите назад јакна?
Жолта јакна - необичен класикаЖолта јакна - необичен класика
Стилски нокти на долги ноктиСтилски нокти на долги нокти
Како да направите француски маникир во домашни услови едноставно и лесноКако да направите француски маникир во домашни услови едноставно и лесно
Стилски бело и црно францускоСтилски бело и црно француско
Идејата за јакна: како да се најде и како да се направи тоа?Идејата за јакна: како да се најде и како да се направи тоа?
Зелена јакна на ноктите: интересни идеи, опции и препоракиЗелена јакна на ноктите: интересни идеи, опции и препораки
Направете маникир едноставно едноставно! Француски нокти на кратки ноктиНаправете маникир едноставно едноставно! Француски нокти на кратки нокти
Маникир со матрици: опис на технологијата, интересни идеи и повратни информации. Матрици за…Маникир со матрици: опис на технологијата, интересни идеи и повратни информации. Матрици за…
Маникир со лакови: идеиМаникир со лакови: идеи
» » Како да направите француски маникир со матрицата?