obrechye.ru

Сакам долга коса: што да правам?

Атрактивните кадрици, долгата коса, брановите што течеа на грб, отсекогаш биле цел на многу жени и предмет на интерес на мажите. Сега, кога дамите ги менуваат фризулите почесто од нивните чанти, многу е тешко да се расте косата со нормална должина. Често може да се слушне: сакам долга коса, што да правам ако растат само 1-1,5 сантиметри месечно. Постојат неколку женски трикови и рецепти што ги користат нашите прабабари, за да можат да помогнат растат коса.

Колку можам да ја развијам косата?

Постојат неколку причини дека косата полека расте. Првиот од нив е ограничување на природниот процес на раст и клеточна поделба, односно обновување на косата. Вториот е здравјето на самата коса. Ако тие сериозно се делат, оштетат, исфрлат, немаат хранливи материи, тогаш тие ќе растат многу бавно. Во овој поглед, многу е важно да се грижи за здравјето на вашата коса. Ако често мислите: "Сакам долга коса, што треба да направам?", Потоа треба да ја дадете вашата коса екстра исхрана и да го намалите товарот на нив. Да се ​​врати структура на косата и светилки, треба да користите масла, и како средство за стимулирање на растот - комплекс на витамини. Витамини најдобро се добиваат не од таблети и прав, туку од нивните природни носачи: ореви, грав, овошје и зеленчук, житарици и друго.

Кај луѓето постои мислење дека за забрзување на растот на косата редовно треба да се намалат целите. Овој метод може да ги спаси само од пресекот, но тоа не влијае на стапката на раст.

Сакам долга коса, што да правам?

Прво на сите, за да се забрза растот, мора да се дозволи да се случи. За да се забрза растот треба да се ограничи употребата на фен за коса, користете ресторативна шампони и балсами, не користете тесни гумени ленти и Боби иглички да се избегне создавање на дополнителен товар на фоликулите на косата. Како експеримент, можете да користите маски за коса и специјални "акцелератори за раст", кои може да се купат во аптеки или продавници. Но, експертите не препорачуваат користење на алатки за чување, вреди да се даде предност на маски направени според националните рецепти. Така да не им наштети на вашата коса.

Сакам долга коса: што да правам, како да им помогнам да растат?

Нашите предци кои живееја во селата и не беа свесни дека постојат фризери, најдобро се знаеше, како да растат коса. Потоа, колку што девојката била подолга и погуста од плетенката, толку е полесно да се најде младоженецот. Луѓето сега можат да помогнат во таков тежок бизнис.

Првиот метод вклучува употреба на жив квасец. Неопходно е да ги разредете во топла вода, додадете малку шеќер и оставете половина час. Ферментиран квасец треба да се нанесува на косата како маска и да се чува 20 минути. Оваа алатка не треба да се користи почесто неколку пати месечно.

Како втор метод, можете да понудите маска за јајца. Неопходно е да се измеша еден жолчка од јајце со една лажица сончогледово масло. Оваа маса треба да се нанесуваат во скалпот, а потоа да ја остави за половина час. Оваа маска може да се користи неделно.

Се разбира, ова се само две популарни методи, и има многу повеќе. Сепак, дури и ако користите една од нив, комбинирајќи ја со витаминска терапија, резултатот нема да биде принуден да чека.

Ако не можете да почекате да добиете итен резултат, секогаш можете да ја користите оваа постапка, како коса екстензии. Тука многу луѓе се загрижени за важното прашање: колку можете да носите коса екстензии? Во просек, косата по оваа постапка може да се носи за 4-6 месеци. Тука сè зависи од степенот на раст на косата, од грижата за нив и од технологијата на градење.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Ние ќе ви кажам како да навивам косата со пеглањеНие ќе ви кажам како да навивам косата со пеглање
Свадба фризури за долга косаСвадба фризури за долга коса
Совети: Како да расте косата домаСовети: Како да расте косата дома
Инструкции: како да се прават кадрици на долга коса?Инструкции: како да се прават кадрици на долга коса?
Како брзо да растат коса дома: совети и триковиКако брзо да растат коса дома: совети и трикови
Фризура на брза рака за долга коса. Неколку едноставни начиниФризура на брза рака за долга коса. Неколку едноставни начини
Кој е сонот што нè чека, за што сонува долга коса?Кој е сонот што нè чека, за што сонува долга коса?
Како да растат коса: Убавина тајнитеКако да растат коса: Убавина тајните
Витамини за маски за коса. Се што е потребно е главата на косатаВитамини за маски за коса. Се што е потребно е главата на косата
Серум за косаСерум за коса
» » Сакам долга коса: што да правам?