obrechye.ru

Како да направите стрели пред твоите очи?

Ако сакате да направите вашата шминка поизразена и да ги потенцирате очите, тогаш треба да научите како правилно да направите стрели пред вашите очи. Благодарение на мастеринг на техниката на цртање стрели, можете да направите вашата слика попривлечна и да ги очите вашите саканата форма. За да научите како да направите стрели пред вашите очи, дефинитивно ќе ви требаат специјални алатки. Овие можат да бидат моливи, eyeliner или сенки. Во продавниците за козметика ќе најдете голем број на такви производи, така што само ќе треба да одберете каков вид на eyeliner ви одговара.

Значи, како да ги направите стрелките пред твоите очи? Очила може да биде од следниве типови:

Опција број 1: молив за шминка за очи.

Молив е најзгодно уред за eyeliner. Постојат многу различни моливи. Тие можат да бидат бисери и мат. Најважниот услов за ајлајнер е тоа што треба да се вклопи добро и лесно да расте. Затоа, молив треба да биде доста мека и цврста. Значи, како правиш стрели со молив? Треба да почнете од горниот очен капак, постепено цртајќи ја стрелката од внатрешната база на окото кон надворешната. Можете исто така да нанесувате мали конци, а потоа да ги поврзете со една рамна линија. И само тогаш нацртајте ја стрелката во долниот очен капак.

Опција број 2: крем лагер.

Крем eyeliner најчесто се користи од професионални шминка уметници. Овие торбички обично се продаваат во мали тегли, па за нивна примена ќе ви треба посебна четка. На минус на овој podvodki се состои во фактот дека тоа не трае долго, иако лесно паѓа на очен капак. Затоа, препорачливо е да се нанесе крем за ајлајнер на веќе засенчениот очен капак.

Опција број 3: течни podvodka.

Течни eyeliner, исто така е популарен како молив за очи шминка, нејзината палета на бои е разновидна, згора на тоа, овој вид на лагер ќе биде долг престој на очните капаци. Многу корисна кога четка во оваа лагер е направен во форма на пенкало како и на стрелките на очите со негова помош многу полесно. Често ова eyeliner создава сјајни ефект, но ако сакате да се постигне транспарентноста, едноставно може да се стави на врвот од таблата со крстосување. Се препорачува неколку пати да се впие очниот капак пред да се нанесе лајкот за да се избегне затегнување на кожата.

Опција број 4: сенки.

Со овој метод на примена на шминка, можете да создадете поприродна слика. Шминка уметници препорачуваат изборот печени сенка. Примена на сенки ви треба замачкана четка. Благодарение на овој метод на апликација, можно е да се направат било какви стрелки.

Уште неколку совети за тоа како да направите стрели пред вашите очи:

- Стрелките може да се направат со користење на различни техники. Можете да нанесувате eyeliner, и од средината на окото, и од нејзиниот внатрешен агол. Постои и техника за примена на точките долж контурата на окото. По овие точки се точно поврзани. Така можете да изберете опција за цртање стрели, кои ќе бидат попогодни за вас.

- Покрај тоа, цртајте стрели, потпирајќи се на било која површина, бидејќи линијата треба да биде совршено рамномерна.

- Нацртајте линија што е можно поблиску до трепките, ова ќе им даде максимален волумен.

- Запомнете дека црна боја ги олеснува твоите очи. Затоа, ако имате мали очи, линијата на стрелката треба да биде потенка. Или би било подобро да го смениме црниот eyeliner на златен или сребрен молив. Тоа ќе го направи вашиот очи повеќе и повеќе експресивен.

- Не е препорачливо да користите тенок eyeliner ако имате заоблени облик очи. Подобро е да се избере молив и да се извлечат пошироки линии.

- Ако имате затворени очи, стартувајте ја линијата од средината на окото. Со далеку поставени очи, исцртувајте линија од внатрешната база на окото.

Ако ги следите овие препораки, тогаш несомнено вашата шминка секогаш ќе изгледа одлично.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да нацрташ стрела пред твоите очи? Учење како да направите совршена шминка за очиКако да нацрташ стрела пред твоите очи? Учење како да направите совршена шминка за очи
Шминка за шминка: класична и вечер верзијаШминка за шминка: класична и вечер верзија
Како фиока цртаат стрелките. Совети и триковиКако фиока цртаат стрелките. Совети и трикови
Моден елемент на шминката: видови на стрелците пред очитеМоден елемент на шминката: видови на стрелците пред очите
Како убаво да цртате стрели на очите: совети и триковиКако убаво да цртате стрели на очите: совети и трикови
Како да се направи шаблонот за стрелките на очите?Како да се направи шаблонот за стрелките на очите?
Стрелки на очите - совети и триковиСтрелки на очите - совети и трикови
Изберете го десното моливчеИзберете го десното моливче
Како да ги донесете очите: елегантна сликаКако да ги донесете очите: елегантна слика
Како да цртате стрели пред око да креирате атрактивна сликаКако да цртате стрели пред око да креирате атрактивна слика
» » Како да направите стрели пред твоите очи?