obrechye.ru

Магдонос за лицето совршено се вклопува!

И дали знаевте дека магдоносот може и е корисен не само за јадење, туку и за употреба како козметички производ? Многу луѓе знаат дека вообичаениот Ogorodnaya магдонос - магацин на витамини и минерали во листата, која се Ц, ПП, К Таа исто така вклучува каротин, витамини Б, ретинол, никотинска киселина. Тоа може да ги отстрани токсините и токсините од телото, бидејќи содржи биофлавоноиди. Сокот од магдонос не е помалку богат со макро- и микроелементи. Магдонос за лицето исто така е одлично вклопување, бидејќи има својство на белење и регенерација на кожата.

магдонос за лицеАјде да погледнеме во лицето на магдонос. Во листата на такви е можно да се забележи компресија за очите. За готвење ви требаат 50 грама магдонос за да се вари во половина литар вода околу петнаесет минути. После тоа, треба да се излади супа и, се разбира, вирус. Намотајте ги дисковите натопени во оваа алатка околу неколку минути на затворени очни капаци. Повторете ја постапката три до четири пати.

Магдонос, за лицето кое се користи во форма на инфузија, исто така, ви овозможува да се ослободите од пеги и пожолтена боја на кожата. За да го направите ова, потребно е ситно да исечете мал куп зеленило, истурете го со врела вода и нека се вари за неколку часа. Избришете го лицето неколку пати во текот на денот.

Лосион од магдонос за лицеСо овој рецепт може да се подготви лосион магдонос за лице со чувствителна кожа: измешајте кршен магдонос, ливчиња од роза, суви лисја од мудрец за 1 лажица. л., Истурете ја хербалната мешавина со чаша врела вода, а потоа инсистирајте на околу два часа. Избришете го лицето со затегнат лосион, по можност неколку пати (два до три) дневно.

Дома, исто така можете да направите одлично лицето за белење магдонос. Да го направите ова, се подготви следните лосион: измешајте две лажици сок Роуан, магдонос и лимон, додадете на истиот четириесет милилитри вотка. Избришете го ова лице на ден или два или три пати.

лицето за белење

Несомнено погоден магдонос за лицето со флакцидна кожа, склони кон брчки. Следниот лосион ќе ви помогне да го одржувате во одлична состојба. За да го направите ова, се исецка магдонос и се меша со цвеќиња на вар. Истурете две чаши вода (топла) една лажица билни смеса. Избришете ја кожата секое утро и вечер со филтриран раствор.

Магдонос за лицето совршено може да се користи како маска. Со навлажнувачки ефект за сува и нормална кожа следново е погодно: земете ситно сецкан магдонос и урда на една лажица, додадете малку млеко и измешајте за да добиете хомогена маса. Потоа маскирајте го лицето и по една четвртина од еден час измијте го со ладна вода.

Исто така, треба да обрнете внимание на условите за складирање лосиони направени со свои раце. Во споредба со професионалната козметика, тие се значително различни и бараат исклучително кул температура, која само може да обезбеди фрижидер. Подолго ги одржуваат нивните корисни својства се оние лосиони кои се направени врз основа на алкохол - околу две недели. Сетрите и инфузиите се чуваат не повеќе од една недела.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се отстрани тен од лицето на начините на луѓетоКако да се отстрани тен од лицето на начините на луѓето
Корисни својства на магдонос и контраиндикацииКорисни својства на магдонос и контраиндикации
Магдонос. Што е здраво за зеленилото?Магдонос. Што е здраво за зеленилото?
Фабрика магдонос. Победа и штетаФабрика магдонос. Победа и штета
Магдонос за зима: методи на бербаМагдонос за зима: методи на берба
Дали магдоносот е ефикасен за губење на тежината?Дали магдоносот е ефикасен за губење на тежината?
Рецепти на шпагети со ракчињаРецепти на шпагети со ракчиња
Како да се готви цвекло - тајните на вешти водителкаКако да се готви цвекло - тајните на вешти водителка
Како да се готви магдонос за зима: сите начиниКако да се готви магдонос за зима: сите начини
За зимата ги задржуваме паттинитеЗа зимата ги задржуваме паттините
» » Магдонос за лицето совршено се вклопува!