obrechye.ru

Како да го избелите лицето дома: рецепти за ефективни маски

Кожата на лицето често се засенува со пигментациони точки, црвенило, траги и лузни од акни, акни. Во принцип, таква личност има негувана, нездрава и малку естетска појава. И без оглед на тоа како ќе ги прикријат овие дефекти со тонски бази или креми, тие сеуште ќе "пробијат" низ слојот за шминка. Овие проблеми се ефикасни, но во исто време салонските процедури се борат. A како да го избелите лицето дома, да добиете ефект и да заштедите пари? Многу корисни во ова прашање се само-направени маски од достапни и обични состојки.

како да го избелите лицето домаКако може белилото дома? Внимавајте на мерките на претпазливост

Кога ги подготвувате и користите таквите маски, запомнете дека е подобро да ги наметнете (и повеќе корисно) ноќе. Впрочем, тие ја избледуваат кожата, која станува многу подложна на ултравиолетово зрачење. Но, ако треба да останете под сонцето, тогаш заштитете го лицето со посебен крем.

Како да го избелите лицето? Дома, маски се користат за ова. Еве неколку рецепти.

Маска со мед и лимон

Како што знаете, лимон совршено ја осветлува кожата. Измешајте сок од лимон со 100 гр мед (по можност капсули), нанесете биомаса. Држете го за 20 минути, а потоа исплакнете со ладна вода.

Маска сирење-мед

Варено сирење е исто така прекрасно белило. Тој, исто така, ја навлажнува и ја храни оштетената кожа. Комбинирајте во еднакви делови свежи масти урда со мед, размахване во крем маса и се стави на кожата. Чувајте ја маската во подложна положба така што неговите делови не паѓаат. Држете го за 20 минути, а потоа избришете го лицето со шприц натопено во млеко.

Како да го избелите лицето дома на други начини? Можете да направите маска со лак. Ќе морам да страдам и да мирисам. Но ефектот е загарантиран по таква маска! Измешајте го сокот од кромид и мед во еднакви размери. Добиената маса се нанесува на салфетка и се става на кожата околу 20 минути. Исплакнете го со топла вода.

Дневни белење лосион

ефективни белење на лицето маскиНе само што маските ќе дојдат на спасување. Подгответе тоник што ја осветлува кожата. Измешајте го оцет, вода и сок од лимон. Избришете го лицето и лицето наутро и навечер.

Ефикасно маски за белење за лицето

Овесна маска

Измешајте 2 лажици овесни прав со шлаг протеини. Аплицирајте за 20 минути. Измијте како обично.

Тинктура за бришење на лицето

Магдонос е одлична состојка за белење. Исечете ги листовите од магдонос, истурете ги со вода што врие, се лади и тријте ја кожата 2 пати на ден.

избели го лицето дома

Сенф маска

Растворете го прашокот на сува сенф во топла вода. Готовиот раствор се нанесува на локалните пигментирани делови на кожата. Изведете тест за алергиска реакција пред апликација.

Белење маска сирење

Измешајте една лажица маст урда со еден жолчка. Нанесете на чиста и обезмастена кожа околу 20 минути. Чувајте ја маската на каучот така што нејзините делови не паѓаат. Измијте како обично.

Беленото лице дома може да биде коњско ротквица. Подгответе мешавина од рен (2 лажици), јогурт (1 лажица) и овесна каша (1 лажица брашно). Нанесете тежина 15 минути. Чувајте го во склоност, инаку нема да остави многу на нејзиното лице.

Крем од рибизла

Комбинирајте и промешајте рибизла и мед, задржете ја маската 30 минути. Потоа избришете го лицето со лосион сок од лимон со вода.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да го избелите лицето дома?Како да го избелите лицето дома?
Совети и трикови за тоа како да се ослободите од црвени дамки од акнитеСовети и трикови за тоа како да се ослободите од црвени дамки од акните
Како да ги избелите ноктите дома: неколку совети за белешкаКако да ги избелите ноктите дома: неколку совети за белешка
Како да се отстранат траги од акни: некои корисни советиКако да се отстранат траги од акни: некои корисни совети
Како да ја избелите кожата на лицето дома (професионални и народни лекови)Како да ја избелите кожата на лицето дома (професионални и народни лекови)
Најдобрите маски против акните во домотНајдобрите маски против акните во домот
Природата ќе ви помогне: лекови за акни, дома се користатПриродата ќе ви помогне: лекови за акни, дома се користат
Третман на проширени пори на лицето: корисни советиТретман на проширени пори на лицето: корисни совети
Хијалуронска киселина дома - одлична алатка за крастоти и младешка кожаХијалуронска киселина дома - одлична алатка за крастоти и младешка кожа
Како да се примени глицерин на лицето дома?Како да се примени глицерин на лицето дома?
» » Како да го избелите лицето дома: рецепти за ефективни маски