obrechye.ru

Причините за појавата на Едем под очите

2011 година

Се појавува на лицето на лицето оток под очите не само што го нарушуваат впечатокот, туку и знак за не многу добро здравје, може да се каже дека ова се СОС-сигнали испратени од телото.

Во светот, едем влијае на секој четврти човек. Причините за појава на едем под очите може да бидат различни, но главната е течност која собира преку ноќ во човечкото тело и ја нарушува циркулацијата на крвта. Причината за едем може да биде разни болести на внатрешните органи, особено бубрезите, гастроинтестиналниот тракт, срцето и нервниот систем.

Причините за појава на едем под очите може да се одреди само од специјалист, па затоа треба да се консултирате со лекар колку што е можно поскоро кој ќе ја дијагностицира и пропише соодветната терапија. Козметичките средства за ваквиот едем нема да помогнат. Причините за појава на едем под очите може да се поврзат со потрошувачката пред да одите во кревет многу вода или солена храна.

Едема, исто така, може да се појави ако спиете на стомакот во текот на ноќта. Спиењето треба да се соочи, но најдобро на десната страна. Па, ако цела ноќ плачеш во перница, тогаш не само оток ќе се појави наутро, но сите лицето потечени. Мило ми е што таквиот оток ќе помине, додека ќе одите на работа, а на свеж воздух нема да има трага од нив.

Да знам, како да се намали отокот од очите, прво мора да ја утврдите причината за нивниот изглед. Ако оток се случи по бурна забава и непроспиена ноќ, тогаш сè е јасно - тоа значи дека не ви препорачуваме да пиете многу течности ноќе и мора да го следите режимот. Посвети повеќе внимание на вашата исхрана, избегнувајте јадење многу масна и солена храна, и подобро да ја замените со зеленчук и овошје. Сол, како што е познато, ја задржува водата во телото и предизвикува оток на не само на очите, туку и на рацете и нозете.

Ако оток се јави по премногу чести посети на салони за солариуми или за љубителите на релаксација во јужните одморалишта, исто така е јасно како да се отстрани отокот под очите. Неопходно е да се намали времето поминато на сонцето, особено во текот на денот и да се ограничат посети на лежалки, бидејќи во овој случај појавата на оток е виновна за прекумерно ултравиолетово зрачење.

Причината за појава на едем често е замор, предизвикан од долгото седење пред телевизорот или компјутерот. Ако отокот е предизвикано од болести на бубрезите или други органи, алергиски реакции или инфекции, како и воспаление на синусите на носот, тогаш како да се отстрани отекувањето од очите, можете да му кажете само на лекарот.

Понекогаш поддуеноста на очите може да биде предизвикана од креми или супстандардни козметички производи, од кои очните капаци стануваат иритирани, а потоа се отекува. Во овој случај, треба итно да ја менувате козметиката за подобро, а не да предизвикате алергиски реакции.

Причините за појава на едем под очите може да бидат поврзани со недостаток на витамин Б5, па дури и со недостаток на свеж воздух. Во сите овие случаи, може да се борите со оток. Можете да пробате народни лекови против едемот. Контрастните облоги со употреба на камилица, чај, копра, анасон и мудрец добро помагаат. Добри, стабилни резултати се обезбедени со масажа на лицето и професионални маски.

Но, како да се отстрани отокот под очите, ако причината за едемот е возраста и наследноста? Ако родителите имаат постојан едем под очите, тогаш можеме да претпоставиме дека децата имаат наследна предиспозиција за оток, што може да се манифестира веќе во раното детство или во адолесценцијата. Во овој случај, на најефикасен начин е blepharoplasty - blepharoplasty, ефектот од кои може да се одржи на неколку децении.

Во секој случај, усогласеноста со овие едноставни правила ви овозможува да го избегнете отекувањето во очите и да се ослободите од оние кои веќе се појавија.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Оток на нозете. Причини и превенцијаОток на нозете. Причини и превенција
Силно отечени нозе: што да правиме и како да се справиме со проблемотСилно отечени нозе: што да правиме и како да се справиме со проблемот
Прва помош и медицинска итна медицинска помош за пулмонален едемПрва помош и медицинска итна медицинска помош за пулмонален едем
Ајде да зборуваме за оток на Quincke. Симптоми на оваа алергиска реакција и прва помошАјде да зборуваме за оток на Quincke. Симптоми на оваа алергиска реакција и прва помош
Очите изникнаа наутро? Причини за појава на кесиОчите изникнаа наутро? Причини за појава на кеси
Едем на очните капаци. Кој е третманот?Едем на очните капаци. Кој е третманот?
Едем на горните очни капаци, чија причина е секојЕдем на горните очни капаци, чија причина е секој
Зошто моите зглобови излегуваат?Зошто моите зглобови излегуваат?
Како да се третира отокот на грлото?Како да се третира отокот на грлото?
Едем на лицето по 40-годишна возраст: причини, третманЕдем на лицето по 40-годишна возраст: причини, третман
» » Причините за појавата на Едем под очите