obrechye.ru

Корисни совети како да се навлажне кожата на лицето дома

Кожата на лицето е нашата "во посета на картичка", се обезбедува соодветна заштита, и што е најважно - тоа е исхрана и хидратација на кожата. Ако кожата на лицето е сува по природа, имаше линии и тоа пресуши морски воздух, со непријатност во форма на иритација и лупење, па затоа е потребна дополнителна заштита. Како да се навлажнете кожата, која го изгубила својот претходен изглед? За таа цел, масла се погодни. Тие нежно влијаат на кожата, и долго време се чувствува удобно.

Добриот ефект врз кожата има природни супстанции - зеленчук, овошје, кисело-млечни производи. Како да се навлажнете кожата на лице дома? Доволно е да се подготват маски од достапниот зеленчук или овошје. Најдобро ја храни кожата маска на банана, и краставица и јаболко се многу освежувачки. Производите од кисело млеко, кои се готват сами, имаат најдобар ефект врз кожата. Изработка на маски за дома не зазема многу време и напор, за да можете да ги направите цело време.

- Магдонос - добро ги отстранува токсините и ја штити кожата од штетни ефекти.

- Краставици и јаболка - совршено чисти и тонизира кожата на лицето и вратот.

- Домати - најдобро се борат брчки и да се зголеми еластичност на кожата.

Но, пред да придавам влогови на лицето дома, тоа ќе биде корисно за своите добро се чисти со пилинг или други средства, кој ги отстранува мртвите кожата мека и ронлив кожата честички. Оваа постапка им овозможува на влагата да навлезе колку што е можно длабоко.

Со цел да се знае точно како да се навлажне кожата на лицето дома, ќе треба да пробате неколку видови маски и да ги одберете оние кои се најпогодни за типот на кожата.

- Најлесно да се подготви е мед маска. Неколку лажички мед треба да се мешаат со вода додека не се нанесе дебела, зашеметена маса на лицето во кружни движења. Чувајте го за петнаесет минути, не повеќе.

- За да направите банана маска, треба да омекнете една банана и да ја измешате со една лажица крем. Оваа маска се мие од лицето, исто така, за петнаесет минути.

- Ја навлажнува кожата и обичните листови од зелка, кои мора да се натопуваат со вода што врие, подмачкана со маслиново масло и се нанесува на лицето, избегнувајќи ја кожата околу очите. Од зелка можно е да се подготват и маскираат, да се сечкаат и мешаат со крем и пире од сите бобинки. Оваа маска, како и сите останати, е надредена за петнаесет минути.

- Неколку јаболка, исечени на парчиња, треба да се варат во млеко се додека не се меки, извадете го од тенџерето и измешајте го со пире. Додадете малку млеко, во кое се готват, ставете го лицето и чувајте петнаесет минути.

- Праска е корисна бидејќи помага на кожата да ја задржи влагата. Неговото тело мора да се замеси и да се меша со мала количина кисела павлака и маслиново масло.

- Освежува маска на краставица или три лажици рендано јаболко, истури топло млеко и греење за петнаесет минути во водена бања. Оваа мешавина мора да биде поврзан со земјата снегулки од овес и се применуваат на лицето за дваесет минути.

- Маска на урда, сок од морков и мед е погодна за секој тип на кожа. За да го направите, треба да се меша лажица мед со лажица сок од морков и две супени лажици урда и се нанесува на лицето, масирање на кожата за петнаесет минути.

Ја научив како да ја навлажнете кожата на лице дома, не заборавајте како да му помогне да ја задржи влагата. За ова, не е препорачливо да се мие кожата со топла вода, по можност ладна и варена. И во текот на ноќта треба да се применуваат креми кои содржат витамин Б5. За ефектот на процедурите кои постојано се рефлектираат на кожата на лицето, треба редовно да се грижите за неа, а не еден месец или два. Тогаш кожата секогаш ќе изгледа здрава, убава и се вклопува. Започнете да ги правите овие постапки на рана возраст, кога проблемите сеуште не започнаа.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да го избелите лицето дома: рецепти за ефективни маскиКако да го избелите лицето дома: рецепти за ефективни маски
Најдобрите маски против акните во домотНајдобрите маски против акните во домот
За да се постигне совршенство, ќе им помогне на козметологијата да се соочи домаЗа да се постигне совршенство, ќе им помогне на козметологијата да се соочи дома
За да се зачува еластичноста, потребни се одредени витамини за кожата на лицето. Витамините за…За да се зачува еластичноста, потребни се одредени витамини за кожата на лицето. Витамините за…
Хијалуронска киселина дома - одлична алатка за крастоти и младешка кожаХијалуронска киселина дома - одлична алатка за крастоти и младешка кожа
Корисни својства: маска за лице од јајцеКорисни својства: маска за лице од јајце
Како да се грижи за кожата да изгледа младоКако да се грижи за кожата да изгледа младо
Како да се примени глицерин на лицето дома?Како да се примени глицерин на лицето дома?
Маски за лице - Изберете оној кој одговара на вас!Маски за лице - Изберете оној кој одговара на вас!
Како да направите маска за лицеКако да направите маска за лице
» » Корисни совети како да се навлажне кожата на лицето дома