obrechye.ru

Протасовска исхрана: чекор кон витка фигура

Познатиот нутриционист Ким Протасов во 1990 година разви диета која е популарна не само кај луѓето што сакаат телесната тежина, туку и кај оние кои сакаат да го исчистат телото. Значењето на исхраната е потрошувачката на голем број зеленчук и млечни производи со низок процент масти.

Суштината на исхраната на Ким Протасов

Исхраната Протасов е дизајнирана триесет и пет дена. Првите две недели во вашата исхрана треба да вклучат суров зеленчук, без да мора да додадете растително масло. Патем, потрошувачката на суров зеленчук придонесува за заситеноста на телото со потребните витамини. Покрај тоа, зеленчукот со таква исхрана може и треба да биде во големи количини. Во текот на овие 14 дена е потребно да се користи на различни млечни производи, содржината на масти од кои се движат од 4% до 6% (јогурт, сирење, јогурт, урда). Кога купувате јогурт, забележете дека тие не треба да содржат шеќер и разни додатоци за овошје. Ако ја следите исхраната според Протасов, тогаш треба да јадете едно варено јајце и три зелени јаболки секој ден. Пожелно е да има јаболка во попладневните часови со главниот оброк. Количината на потрошена течност дневно треба да биде најмалку два литра, вклучувајќи чај или кафе. Многу важно е ограничувањето на шеќерот и сол, додека тие целосно не се елиминираат за времетраењето на диетата.

Потоа следува време за месо, риба и повторно зеленчук. Во преостанатите 21 дена од исхраната, во прилог на млечни производи и зеленчук, додадете во вашата исхрана пилешко, морска храна, посно месо, не повеќе од 300 грама дневно.

Во основа, губењето на тежината со таква исхрана се одвива во последните две недели. По пет седмици, можете да ги замените јаболката со други плодови, а салатата се натовари со масло. Идеално ќе се ограничите на конзумирање масти до 35 грама дневно.

Протасовска диета: осврти за губење на тежината

На крајот од триесет и пет дена, се јавува значителна губење на тежината. Меѓу другото, се навикнува на нова диета, преструктуирање на телото на ново ниво на работа. Да, и самиот човек не е толку гладен за слатка или масна, што има корисен ефект врз понатамошната непречена транзиција од диетата Протасов во нормална исхрана.

Протаминовската исхрана го нормализира метаболизмот и панкреасот, бидејќи исхраната не содржи јаглени хидрати, што може да го зголеми нивото на шеќер во крвта.

Дневно и во големи количини, потрошувачката на млечни производи му дава на телото потребна количина на протеини, калциум, што пак води кон загуба на маснотии и градење на мускулите.

Поради големиот број на зеленчук, не содржи скроб, прилагодени на работата на цревата, сепак, не се вклучени во таква исхрана за луѓето кои страдаат од хроничен гастритис, гастричен улкус и дуоденални улкуси, како тие треба храна која содржи скроб.

Рецепти за јадења на исхраната Протасова

Лесно и едноставно е да се подготват оброци кои Диета Протасовскаја ги користи со едноставни состојки.

Земете домати, пиперки, краставици и зеленчук, потоа измешајте ги сите состојки и зачинете со сол и оцет. Нема да биде излишно да има варено јајце во оваа салата.

Салата од сирење, облечена со јогурт - одлично јадење со исхраната Протасов. Исто така се додава мешано сирење, зеленчук, лук и сок од лимон, јогурт. Ако ја ставите оваа салата на домати, се сече на кругови, исто така ќе биде убава.

Можете да направите сос од јогурт, лук, сол и црн пипер. Во овој сос, натопи разновиден зеленчук, сецкани.

Обидете се печење во рерна со стек од лосос со јогурт во фолија. Ова јадење е совршено за трета недела на исхрана.

По некомплицирано правила кои има Protasovskaya исхрана, можете да се намали несакани тежина, подобрување на нивното здравје, им даде на вашето тело леснотија, и јас - добро расположение!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Примерок мени за правилна исхрана за сите приликиПримерок мени за правилна исхрана за сите прилики
Како да изгубите од 2 до 5 кг во 7 дена. Исхрана `Кефир и краставици`: рецензии,…Како да изгубите од 2 до 5 кг во 7 дена. Исхрана `Кефир и краставици`: рецензии,…
Медитеранска исхрана, менија за една недела за губење на тежинатаМедитеранска исхрана, менија за една недела за губење на тежината
Ефективна дикана Исхрана: неделно мени за секоја фазаЕфективна дикана Исхрана: неделно мени за секоја фаза
Диета за овошје и зеленчук: бенефиции и менијаДиета за овошје и зеленчук: бенефиции и менија
Исхрана во колитис: диета за разни форми на болестаИсхрана во колитис: диета за разни форми на болеста
Исхрана Протасова: менито за една неделаИсхрана Протасова: менито за една недела
Храна за правилна исхрана: листа. Корисни производи за губење на тежината, за чистење на телотоХрана за правилна исхрана: листа. Корисни производи за губење на тежината, за чистење на телото
Млечна исхрана за губење на тежинатаМлечна исхрана за губење на тежината
Анти-холестерол ИсхранаАнти-холестерол Исхрана
» » Протасовска исхрана: чекор кон витка фигура