obrechye.ru

Модели на здолништа: слика, опис на стилови

На здолниште во гардероба зазема важно место, бидејќи тоа е во состојба да се направи жена на модата. Пожелно е да има неколку варијанти на производи, бидејќи тие ќе создадат различни слики. Постојат различни модели на здолништа. Секој од нив му дава на сопственикот индивидуалност. Во статијата се претставени описите на модели на здолништа.

Молив

Овој производ се смета за класичен, бидејќи стилот го сакаа жените многу децении. Побарувачка и долги производи, мини-модели, засадени во половината, како и со висок и низок појас.

здодевен модел опис

Овој стил не е само строг, туку и со завеси, панталони, везови, набори и други дополнителни детали. Засекот е од двете страни и од предната страна. Сега можете да купите работи од памук, кадифе, тексас, велур, кожа, чипка и други ткаенини. Некои модели имаат вертикални инсерти.

Лале

Овој стил има такво име, бидејќи е сличен на превртената чаша лале. Ја покрива половината, заокружувајќи ја фигурата во колковите, изгледа женствено. Моделот е создаден во 1960-тите, врз основа на бујните долги производи. Во тоа време, здолништето на лалето било само со должина на коленото и со мирис, па нешто беше слично на ливчињата од лале. До денес, постојат многу видови на лалиња.

Таквите модели на здолништа се создаваат од меки ткаенини кои лесно се вклопуваат во фигурата и лесно се зацврстуваат. Обично производите се избрани за пролет и лето. Должината на овој стил може да биде поинаква. Оригинални производи со скратен преден крај, каде што се наоѓа патека, е оригинален. Појасот може да биде или на половината, или пониско или повисоко. Во овој модел не постои мирис, а наборите, џебовите, завесите се користат за создавање на рефус во колковите.

Барел

Посебна карактеристика на производот е присуството на дополнителен волумен на дното на здолништето и на половината. Кејџ има постава, бидејќи се должи на различната ширина на основниот материјал и поставата на дното што може да креирате склопови и набори.

Должината на ваквите здолништа е обично миди или мини. Кратките типови се посоодветни за младите девојки. Пожелно е да се комбинира кег со врвот, кошулата, блуза, гајтан, лингслив.

Беллото

Името на стилот е поврзано со надворешната сличност со ѕвоното, бидејќи е потесно во половината и пошироко на дното. Првите производи почнаа да се носат во XVII век. Нивната должина беше до подот, а самите здолништа се носеа над подсубниковите. Модерните здолништа имаат различни должини, постојат модели и над колена.

модели за здолништа за жени

Сега овие производи се еден од најзгодно и практични. Често тие се купуваат за топла сезона, како посебен сече ви овозможува да "дишат" нозете, но постојат зимски опции. За шиење употреба ткаенини со тврда текстура, на пример, лен, волна, кожа и други материјали. Посебна карактеристика е проширувањето на здолништето надолу без драпирање или преклопување, па затоа на камбаната често има отпечатоци.

Сонцето

Ова е одличен модел на здолништа за дебели жени и витка девојки. По дизајн, производот е претставен во форма на круг на ткаенина, каде што има дупка под половината. За шиење, може да се користат едно или повеќе поврзани парчиња материјал. Должината исто така варира - од мини до пети.

Производот со еластична лента е на побарувачката. Некои имаат цврст појас и патент кој е на страна или назад. Таквите здолништа се зашиени од различни ткаенини, на пример, од свила или шифон. На скалата на бои и отпечатоци, тие исто така се различни. Модните жени се здобиваат со униформни бои и здолништа со апстрактни слики, апликации, цветни отпечатоци, везови.

Повеќето здолништа имаат еден слој, но исто така има и повеќеслојни верзии на лесни материјали. Овие производи се погодни за прослави. Како што може да се користат украсенија, фланеси и ручеви.

Полу-Сонце

Како што можете да видите од фотографијата, здолништата за целосни модели исто така изгледаат оригинално. За такви дами, моделот на полу-сонце е совршен. Во проширена форма, производите се слични на половина од кругот. Затоа има најмалку 1 бод или мирис. Особено популарен овој модел беше во 50-60-тите години на минатиот век, како што служеше да се создаде силуета на "песочен часовник".

целото здолниште

Варијанти на здолниште-полу-сонце може да се разликуваат од горниот дел - тие можат да бидат на еластична лента и на кокет, кој е прицврстен со патент или копчиња. Постојат и модели со широк или тенок појас. Должината исто така варира.

Ова е совршен модел за здолниште за летото, тие ќе бидат удобни дури и во топли денови. Производите се изработени од свила, тексас, сатен, памук и други лесни ткаенини, а за зима избираат соја, жаккард, волна. За вечер изберете атлас.

Блејд

Овој модел на здолниште е сличен на сонцето, но разликата се смета за сечење од клинови, а не од едно парче. Бројот на клинови е различен и зависи од обликот. Избор на вистинскиот број клинови, дами совршено може да се вклопат во нивната фигура. Обично има шест клише, но постојат варијанти од 4, 8, 12 клинови. Работата е погодна за работа и прослави.

Годе

Ова здолниште се смета за варијација на сечилото, кое ги комбинира особините на пламтениот производ и стилот "молив". Над работи е исправен, а потоа поради клиновите се проширува надолу. Клинови може да бидат од ист материјал, но може да бидат различни. Струкот во годината е премногу низок или повисок.

модел на здолниште

Овој модел на здолниште за жените почна да биде популарен во 1960-тите. Во моментов, се користи за создавање на вечерни фустани. За шиење различни материјали се користат - вискоза, памучен материјал, тексас, жаккард. Должината е обично под колена. Постојат здолништа, една година на подот.

Туту

Овој модел на женското здолниште потекнува пред повеќе од 200 години, долго време го носеа танчери и балерини. До денес постојат производи во дневната гардероба.

здолниште

Производите од овој стил се елегантни и лесни. За шиење, се користат тенки ткаенини, на пример, tulle, шифон. Пакетот има 1 слој, но обично е повеќеслоен.

Силуети

  • А-силуета, права. Таквите здолништа се универзални, тие често влегуваат во бизнис гардероба. Во овој случај, нешто е погодно за секојдневни и свечени прилики. Во прав здолниште, фигурата е женствена, нејзината должина варира, половината е прескапата и малку недооценена. Како декорација се користат влошки, везови, ремени, џебови. А-силуета е во состојба визуелно да ги прошири нозете и да го нагласи половината. Овие здолништа можат да бидат надополнети со набори, плетени.
  • Тесни, тесни-фитинг. Производи цврсто се вклопуваат околу фигурата, нагласуваат виткање, витка нозе. Сега на побарувачката е здолништето со "молив" со тесен отсек. Во шиењето, најчесто се користат густи материјали, кои ја поддржуваат формата - тексас, жаккард, сатен, волна, чинц.
здолништа за полни жени
  • Конусна, се разгореа. На разгореа здолниште првично беше произведен само долго. Во споредба со сонцето, разгорените варијанти се тесни на врвот и се проширени од средината на колковите поради клинови.
  • Широк, заоблен. Овие здолништа се женски и елегантни. Во минатото ширината беше обезбедена од лифтери. До денес, се создаваат панталони, групи, склопови, склопки.

Детали

Сукните можат да бидат со преценети половини, што ви овозможува да ја поправите женската фигура. Во овој производ, половината визуелно се стеснува, а колковите непречено се нагласуваат, создавајќи женска силуета. Овие здолништа се погодни за низок раст, бидејќи додадете неколку сантиметри. Тие се различни појаси, ремени и други додатоци.

Оригинални верзии со низок појас. Вообичаено немаат појас, моделот ви овозможува да ја нагласите сластоста на половината, како и да ја сокриете, ако е широк. Стилот може да биде исправен и да се разгори.

модели на женски здолништа

Мирисот е оригинален детал кој му дава на моделот индивидуалност. Со обликот и должината на здолништата се различни, и долги и кратки. Како декорација испакнати пикадо, набори, џебови. Овој производ е погоден за работа и забави.

Некои модели може да имаат преклопувања. Таквите опции се појавиле во Шкотска и биле носени од мажи, но сега се сакани од жени. Сукните се разликуваат по бројот на набори, но сите тие изгледаат оригинално и женско. Наборите може да се наоѓаат во една насока, тие се спротивни и насочени во различни насоки.

Изгледа стилски со бас. Деталите се претставени во форма на мал пресек на ткаенина (до 30 см) зашиен на ременот. Сукбитот со овој елемент станува романтичен, стилски, нежен. Таа е погодна за канцеларија и забава.

Сукњи со фрлања се убава работа. Овие елементи го прават производот прекрасен. Работата е погодна за средби со пријатели или страни, но по желба, можете да ја направите во бизнис гардероба. Овие модели се релевантни за тенки жени, како и со широки раменици.

Постојат производи со молња. Но, обично овој детаљ се наоѓа во тесни и директни модели. Молња може да се наоѓа на врвот или на целата должина. Во вториот случај, можете да создадете дел од посакуваната должина. Молњите може да се шијат дијагонално.

Стилски изглед плетени и брановидни. Овие производи се познати по присуството на многу еднострани набори. Таквите здолништа се носат од мали девојчиња, ученички. Правилно подигање на остатокот од нештата, производот може да се додаде во деловната гардероба. Бидејќи главниот елемент на декорацијата се набори, друг накит за здолниште не е неопходен.

Со што да се носат?

Женски здолништа се комбинираат со следните производи:

  1. Блуза. Во зависност од стилот на здолниште, можете да изберете класична блуза со копчиња или плетена тесна фитинг. Ако не сакате да привлечете внимание на овој дел од телото, можете да изберете блуза со лабаво намалување. На широк колкове пожелно е да се избере стил "замав". Овој врв е во состојба да ги балансира пропорциите, визуелно да го зголеми горниот дел од телото.
  2. Кошула. Ова е одлична опција за канцеларијата. Препорачливо е кошулата да биде со мирни тонови.
  3. Нагоре. Во жешко време, здолништето може да се комбинира со врвот изработен од парична казна трикотажна облека. За вечер ќе направи варијанта на сатен и свила.
  4. Јакна. Едно нешто ќе биде прекрасно додавање во ладно време. И јакна може да биде и зашиени и прав стил.
  5. Џемпер. Сигрите од густи ткаенини совршено се усогласуваат со тенки џемпери и кардигани. Производите направени од мазни маички ја прават елегантната слика.

Така, моделот на здолниште се разновидни. Секој вид на производ е оригинален. Ако ја изберете вистинската облека за нив, чевли и додатоци, тогаш ќе добиете стилски слики.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Најнеобични здолништа: сликаНајнеобични здолништа: слика
Што да се носат со здолниште здолниште да изгледаат стилски?Што да се носат со здолниште здолниште да изгледаат стилски?
Здолниште: видови и нивните карактеристикиЗдолниште: видови и нивните карактеристики
Лето мантил: модеренЛето мантил: модерен
Женски костум со здолниште - безвременски класикаЖенски костум со здолниште - безвременски класика
Што да се носи со есен. Гардероба за ладна сезонаШто да се носи со есен. Гардероба за ладна сезона
Со што да носат тесни здолништа? Модна облека за жениСо што да носат тесни здолништа? Модна облека за жени
Облечи со низок појас: стил и материјалОблечи со низок појас: стил и материјал
На здолништето е многу краток - неопходен елемент на гардероба на храбра девојкаНа здолништето е многу краток - неопходен елемент на гардероба на храбра девојка
Сиво здолниште: што да се носатСиво здолниште: што да се носат
» » Модели на здолништа: слика, опис на стилови