obrechye.ru

Како да се шие здолниште со нивоа

2011 година

Лето, меѓу другите несомнени задоволства задоволен од фактот што ја елиминира потребата за минимум облека, и сите работи летна гардероба, можете да се направи за една или две ноќи, и во квалитетот на тие веројатно нема да доведе до стекнување, и тие не се појавуваат да се зборува дека тие беа зашиени дома за само неколку часа, е доста тешко. Наједноставните производи со цел да почнат да шијат дома се здолништа: тие се состојат од неколку детали, за шиење основни модели што треба да направите неколку шавови. Со цел да се шие здолниште, не е неопходно да се има шема на сите - прилично едноставна шема модели на здолништа, врз основа на кои ќе може да се направат едноставни пресметки и да се изгради сопствен модел. Не е ни чудо што првото нешто што го научивме во часови за шиење е како да шиеме здолниште.

Во изминатите неколку сезони, долгите здолништа, најчесто до подот, станаа модерни. Обајцата носат одделно, и се дел од трендовските летни фустани. Нивната летачка силуета ја прави фигурата визуелно тенка и повисока и ви овозможува да почувствувате светлина и да се загревате во секоја топлина, овозможувајќи му на телото да дише и дува свежина на секој чекор. Исто така, долгиот здолниште, модел за шиење кој не е потребен, е многу едноставен за производство, па затоа не мора да го купите за значителни средства - може едноставно и брзо да се шие дома.

Пред шиење здолниште, треба да одлучите за ткаенината. Лето тенки памучни материјали, од полу-транспарентна камери до најдобрите тексас ткаенина, но можете да ги преземе сите други. Ова здолниште не е потребно во изборот на било какви специјални материјали - платно дури и не мора да бидат физички, бидејќи тоа е бесплатен производ, и здолниште удобно на телото е, сепак, не дише ткаенини за лето заштита е секогаш подобро. Се разбира, шие здолниште е многу важно дека материјалот бил или nemnuscheysya, или, обратно, износени, на готовиот производ да се носат да изгледаат убаво. Цртежот може и да биде отсутен и да биде, и апсолутно, било од класични отпечатоци до етнички мотиви. Многу интересна и важна изгледа нивоа здолниште со боја транзиција кога нијанси на секое ниво серија варира од светло до темно или обратно, како и кога тие се менуваат контрастни бои. Вие исто така може да го менува на различни текстури на ткаенина, како што чипка и матна материјал.

Како да се шие здолниште со нивоа

Износот на ткиво ќе зависи за каков вид на силуета здолниште и да изберат, па пред да се шие здолниште, неопходно е да се прават пресметки. Неодамна, најрелевантните модели се долгите здолништа со силуета "половина сонце", на кокети или без. За да направите кокет, можете да земете 15-20 сантиметри од било кој Правни здолништа Вашата големина со минимум детали. Понатаму ќе биде полесно: линиите на ова здолниште се правоаголници со одредена должина и ширина. Разликата во нивната должина зависи од тоа колку групи ќе бидат во здолништето. Во срцето на пресметката е принципот дека на секои 25 сантиметри ширината на здолништето треба да се зголеми за околу еден и пол пати. Значи, за здолниште со јарем 15 сантиметри во должина и три реда на "подот" секоја наредна фаза ќе биде околу еден и пол пати поголем од претходниот, а должината на првата - и пол пати поголема од попречно големината на дното јарем.

Коловите и кокетата можат да се разшират на неколку начини во зависност од избраниот тип ткаенини. На пример, ако земете дебела ткаенина, рабовите се стандардни, а за лесни летечки материјали, можете да изберете метод на преклопување - исечените рабови на тенкиот материјал ќе станат дополнителен елемент на декор. Се разбира, во овој случај, пред шиењето на здолниште, рабовите на секој слој треба да бидат обработени. Можете да преплетувате ленти од ткаенина со ленти со ленти - ќе добиете многу убаво здолниште етнички стил.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да шиете здолниште на подот со свои рацеКако да шиете здолниште на подот со свои раце
Ново здолниште на стари фармерки: продолжување на животот на вашата омилена работаНово здолниште на стари фармерки: продолжување на животот на вашата омилена работа
Долги здолништа на шифон, или Како да се направи одењето летањеДолги здолништа на шифон, или Како да се направи одењето летање
Лето здолниште со цвеќиња: што да се носат и како да се избереЛето здолниште со цвеќиња: што да се носат и како да се избере
Што да се носат со здолниште здолниште да изгледаат стилски?Што да се носат со здолниште здолниште да изгледаат стилски?
Здолниште: видови и нивните карактеристикиЗдолниште: видови и нивните карактеристики
Со што да се носат повредени здолништа?Со што да се носат повредени здолништа?
Женски костум со здолниште - безвременски класикаЖенски костум со здолниште - безвременски класика
Училиште здолништа за девојки: вистинскиот изборУчилиште здолништа за девојки: вистинскиот избор
Долга зимска здолниште - дали ви е потребна таква облека во гардеробата на модерната жена?Долга зимска здолниште - дали ви е потребна таква облека во гардеробата на модерната жена?
» » Како да се шие здолниште со нивоа