obrechye.ru

Колку калории во баксел. Млеко или Бери желе

Кисел е омилен руски пијалок од детството. Во старите денови се варени со додавање на ферментирани житни супи. Модерните рецепти се засноваат на употреба на скроб. Количината го одредува степенот на густината на пијалокот. Со оглед на тоа колку калории постојат во Киселев, може да се користи како десерт или независно јадење.

Скроб

Kissel во форма во која е позната на современото население, се појави од времето кога Русија почна да расте компири, од кои почнаа да одвојуваат скроб. Износот на тоа во желе одредува густината на производот. Има 5 консистенции на пијалокот:

 • течност - за нејзина подготовка зема скроб во износ од 1-1,5 ст. л .;
 • половина мртва - потребно е 2 лажици. л. со врвен компир скроб или пченка;
 • средна густина - ви требаат 3 лажици со скроб од скроб во прав;
 • дебел - скроб за подготовка ви треба 4-5 ул. л .;
 • многу дебела - потребно е да се 6 суп.л-патки. л. скроб во прав.

Колку калории во баксел?

Скробот се разредува во 1 чаша ладна вода (задолжително студена). Користење на тоа обезбедува калории пијалок. Хранлив пијалок е исто така успешен за време на исхраната за губење на тежината. Знаејќи колку калории има во Киселе, овој производ може да го замени еден од оброците.

Бери пијат. Начини на подготовка

Можете да подготвите здрав пијалок од бобинки и овошја кои растат во вашата градина. Овошјето може да се користи и во свежа и замрзната форма. Нивната сорта покажува колку калории во Бери желе. Калоричната содржина на пијалокот може да варира во рамките на 54-59 kcal на 100 g од производот. Решивте да направите пијалок, но не знаете како да готвите желе од бобинки и скроб? Постојат два начина за руски деликатеси. Количината на состојки не се менува. Разликата е во редоследот на обележаните производи.

Опција 1

Состојки:

 • Секое плодови - 2 чаши. Може да земете неколку бобинки и да добиете асортиман. Ако го комбинирате кисело и слатко овошје, вкусот на пијалокот ќе биде посветлен и побогат. Тие можат да се користат на природен начин или измешани со пире. Типот на бобинки ќе зависи од тоа колку калории се во бакселот.
 • Скроб - од 3 до 5 суп.л-патки. л. Сè зависи од тоа колку сакате да добиете дебел пијалок како резултат.
 • Шеќер - 10-15 суп.л-патки. л. Вкусот на пијалакот зависи од неговата количина.
 • Вода - 3-4 литри.

како да зоврие желе од бобинки и скроб

Подготовка:

Истурете вода во тенџере, доведете до вриење. Исплакнете го бобинки во вода и варете 15 минути. Како резултат на компот за вирус. Додај шеќер во него, промешајте го. Разредете скроб со вода, полека се истура во тенџере со сладок супа, мешајќи постојано. За Бери желе е подобро да се користи компир скроб. Тоа обезбедува транспарентност на пијалокот. Видот на скроб зависи од тоа колку калории се наоѓаат во бактеријата. Донеси до вриење на пијалок и гответе не повеќе од 4 минути. Исклучи го, даде го бакселот за да пиеш. Пијат е подготвен.

Опција 2

Пропорциите на состојките остануваат исти. Само бобинки треба да мелење во пире.

 • Прво, подгответе слатка сируп од вода и шеќер.
 • Потоа, се разредува скроб, се внесува во вриење.
 • Да се ​​постави бери пире во сирење што врие.

Брусница желе

Пијте од северните плодови со корисни својства. Само начинот на производство на брусница желе се разликува од стандардните методи. Како да се готви бакнеж од бобинки и скроб за да се добие магичен пијалок?

колку калории во Бери желе

Од 1 лажица. брусниците стискаат сок, ставете некое време во фрижидерот. Во бери маса, додадете 3 чаши топла вода, врие. Добијте резултат компот, додадете 3/4 чаша шеќер, донесе до вриење. Подгответе скроб, развејувајќи се 3 лажици. л. во чаша ладна вода. Доведете се до вриење. Додајте сок од брусница во мешавината. Посипете со шеќер пред сервирањето, што ќе го спречи појавувањето на филмот.

Млечен пијалок

Не помалку вкусно и корисно е млекото млеко. Калории содржани во овој пијалок, можете да го користите како независен производ. Неговата калорична вредност зависи од млекото, кое се користи во подготовката на пијалокот. Целото млеко обезбедува 100 гр пијалок со 117 kcal. Кога се користи пастеризирано млеко, содржината на калории во садот ќе биде помала од 100 kcal. Можете да подготвите пијалок од 4 чаши млеко, 3 суп.л-патки. л. скроб, 4 суп.л-патки. л. овошен или бери сируп, 3 суп.л-патки. л. шеќер, ванилин по вкус.

Донеси 3 чаши млеко до вриење и додадете шеќер. Подготви скроб, разредувајќи го во 1 чаша топло млеко. Додај го на тава, постојано мешајќи. Воведување на сируп, без запирање на движењата за мешање, гответе над ниска топлина уште 4 минути, исклучете го. Додадете ванилин и се меша. Може да се сервира на масата.

Милкшек калории

Kissel се препорачува на лица со гастроинтестинални заболувања. За мали деца, тоа е исто така незаменливо јадење. Kissel е пијалок, чија подготовка е можна во секое време од годината, без оглед на сезоната на зреење на Бери компонента. Можете да го подготвите пијалокот со додавање на цимет, лимон или кора од портокал.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепт за деца: млеко желе. Три опции за десертРецепт за деца: млеко желе. Три опции за десерт
Како да зоврие желе од џем и скроб: чекор по чекор рецепт за вкусен пијалокКако да зоврие желе од џем и скроб: чекор по чекор рецепт за вкусен пијалок
Кисел од џем. Рецепт и тајниКисел од џем. Рецепт и тајни
Кисел од брусница. Рецептот за готвењеКисел од брусница. Рецептот за готвење
Вкусен и здрав желе од брусницаВкусен и здрав желе од брусница
Како да се вари дома дома. Рецептот за желеКако да се вари дома дома. Рецептот за желе
Kissel од замрзнати плодовиKissel од замрзнати плодови
Готвење баксела од скробГотвење баксела од скроб
Лесен, брз, вкусен и корисен - рецепт за желеЛесен, брз, вкусен и корисен - рецепт за желе
Kissel од цреша: готвење рецептиKissel од цреша: готвење рецепти
» » Колку калории во баксел. Млеко или Бери желе