obrechye.ru

Палачинки на минерална вода. Рецептот за вкусни палачинки

Палачинки се руско јадење. Со векови, тие се подготвуваат според различни рецепти. Се верува дека со цел да се подготват палачинки, треба да имате посебна вештина. Впрочем, треба да бидете во можност да направите тесто од одредена конзистентност, загрејте ја садот до потребната температура, истурете доволно тесто во него во времето. Добра домаќинка чувствува моментот кога палачинка веќе е замачкана, што значи дека треба да се преврти за да не изгори. Покрај тоа, таа вешто готви многу палачинки за кратко време.

При подготовка на палачинки се придржуваме до неколку задолжителни правила:
• користете апсолутно чиста тава,
• тоа е добро загреан -
• палачинки се наредени едни на други и подмачкани со масло. Направете го тоа веднаш, додека палачињата не се оладат.

За подготовка на тестото се земаат најчестите производи: брашно, шеќер, квасец, масло, сол и вода / млеко / јогурт или кефир. Јадете палачинки со џем, путер, мед, кисела павлака. Често се прават со полнење: месо, урда, печурка, компир, леќата, оризот.

Особено тенки, деликатни, еластични и кружени палачинки се добиваат на минерална вода, чијшто рецепт не е комплициран. Како и сите јадења, тие се готват на сосема различни начини. Не постои рецепт за палачинки на минерална вода. Водата треба да биде несоодветна и не е премногу газирана. Треба да го истурам постепено, во овој случај палачинки ќе бидат порозни - поради воздушни меури од минералната вода.

Палачинки на минерална вода - рецепт класичен

Состојки:

 • минерална вода (ладна) - 0,5 l;
 • брашно - 300 грама;
 • шеќер - 2 лажици. л .;
 • 3 јајца;
 • растително масло - 4 суп.л-патки. л .;
 • сода, гаснат со оцет - 0,5 кафена лажичка;
 • млеко - околу 300 ml;
 • сол.

Подготовка

Јадењето на јајцата со шеќер и сол. Потоа во оваа маса постепено додадете млеко и добро се меша. Сега изгаснете ја сода со оцет и внесете ја во мешавината. Постепено додадете брашно и веднаш измешајте го тестото, за да не формираат грутки. Следниот чекор е да додадете растително масло и повторно да го промените тестото. Во согласност, тоа треба да биде како палачинка. Потоа се става во минералната вода, а тестото ќе стане течно. Печете палачинки треба да биде во многу топла тава, тогаш тие ќе бидат отстранети без проблеми.

Палачинки на минерална вода - диететски рецепт

Состојки:

 • минерална вода - 0,5 литри;
 • шеќер - 5 суп.л-патки. л .;
 • растително масло - 4 суп.л-патки. л .;
 • сол;
 • брашно - 2 чаши.

Подготовка:

Браш се истура во тенџере. Во неа постепено се истура минералната вода, без запирање на мешањето, со цел да се избегне формирање на грутки. Сега додадете сол и шеќер. Тестото е подготвено, но пред пржење на палачинки, се препорачува да остави околу половина час да инсистира. Ние се шири тава, маснотии со сланина или растително масло и СРЈ палачинки.

Палачинки со квасец

Состојки:

 • минерална вода - 400 ml;
 • брашно - 1,5 чаши;
 • шеќер - 2 лажици. лажици (може да биде помал);
 • сол;
 • растително масло - неколку лажици;
 • квасец (сув) - 3 грама.

Во длабоко јадење, мешајте брашно и шеќер. Наполнете ги со чаша топла минерална вода и оставете ја околу една четвртина од еден час. Додека смесата се истура, потребно е да се подготви плунката. За да го направите ова, квасецот и малку шеќер заспие во уште една чаша топла минерална вода и чекајте да се формира пената. Опару се истура во тестото (15 минути по мешањето), се меша и чека додека меурчиња не се појават на врвот. По формирањето додадете масло и сол. Сега треба да се меша сè и да започне печење палачинки.

Палачинки на минерална вода - рецептот, како што можете да видите, е едноставен. И има многу варијации, за да може самите да експериментирате и да го изберете садот што ќе го сакате и вие и вашето семејство. Тогаш палачинки со минерална вода ќе станат ваша омилена деликатес, што секогаш можете брзо да готвите.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Палачинки со месоПалачинки со месо
Едноставен рецепт за палачинки за гостопримливата водителкаЕдноставен рецепт за палачинки за гостопримливата водителка
Како да пржете палачинки различни и вкусниКако да пржете палачинки различни и вкусни
Како да се готви квасец палачинкиКако да се готви квасец палачинки
Вкусни палачинкиВкусни палачинки
Палачинки со урдаПалачинки со урда
Пек тенки палачинкиПек тенки палачинки
Вкусни палачинки со млеко. Рецепт од мајки и бабиВкусни палачинки со млеко. Рецепт од мајки и баби
Како да направите тесто за палачинкиКако да направите тесто за палачинки
Рецепт за леќата палачинки - најдобар појадок!Рецепт за леќата палачинки - најдобар појадок!
» » Палачинки на минерална вода. Рецептот за вкусни палачинки