obrechye.ru

Палачинки со афионски семиња. Рецепти

Во оваа статија ќе ви кажам како се подготвуваат палачинки со афион. Ќе разгледаме различни рецепти. Можете да го изберете вистинскиот за себе.

Рецептот е прв

Прво, размислете за класичниот рецепт. Овие палачинки се вкусни, мирисни и деликатни. Пополнувањето на афион е врв на садот. Процесот на готвење не зазема многу време.

палачинки со афионски семиња

За подготовка на производи ќе ви требаат:

 • чаша брашно;
 • сол и сода (една нотка);
 • четири јајца;
 • Чаша брашно и колку афион;
 • педесет грама путер;
 • три лажици шеќер (двајца од нив се ставаат во тестото, еден додава во полнење);
 • 500 милилитри млеко.

Ние правиме палачинки: чекор по чекор инструкции

Земете длабок сад. Во него, микс сол, шеќер и сода. Потоа чекан на јајца. Бришење заедно додека не се изедначи во конзистентност.

Потоа се става во млекото. Потоа повторно се меша масата.

Потоа, не престанувајте да се промешува, истурете го брашното додека тестото не ја добие саканата густина.

Земете тавче за готвење, подмачкајте го. Фрај палачинки секој на двете страни. Потоа ставете предмети да се оладат.

Сега направи кутии. Измешајте ги шеќер и афион. Масата ја мешаме во мелница за кафе.

Потоа се топи путерот во водена бања. Се меша со афион.

Потоа завиткајте ги кутиите во готовите производи. Служи палачинки со афион семиња веднаш. Можете да ги дополни со билен чај. Бон апетит!

Вториот рецепт. Палачинки со урда

Ако сте уморни од вообичаените палачинки со урда, тогаш додајте ги со афион. Ова јадење е одлично за појадок и вечера. Подготвени палачинки може да се истурат со сируп. Овој додаток ќе поднесе жалба особено на децата. Процесот на создавање палачинки е едноставен, а готовите производи ќе ве задоволат со вкус и изглед.

палачинки со афионски рецепт

За готвење ќе ви требаат:

 • 2 чаши брашно;
 • шеќер (една лажица се додава на полнење, три се ставаат во тестото);
 • 300 грама сирење (содржина на маснотии по сопствена дискреција);
 • две ул. лажички афионски семиња;
 • триесет грама ореви;
 • половина литар млеко;
 • малку сол;
 • три лажици. лажици растително масло.

Готвење палачинки дома

Прво, подгответе го тестото за палачинки. За да го направите ова, размахване со јајца. По таму истурете го млекото и ставете го во шеќер. Повторно победи. Потоа додадете брашно. Потоа се меша добро. Потоа се става во растително масло. Уште еднаш, темелно мешајте ја смесата.

По загревање на тава. На тоа, скари тенки палачинки.

Потоа истурете ги афионските семиња со врела вода. Нека се втурна околу триесет минути.

Потоа исцедете ја водата. Паунд некои афионски семиња.

Потоа се мешајте со урда, шеќер и ореви (сецкани). Ако користите суво урда, не заборавајте да додадете јајце за тоа.

На работ на секој производ изложите полнење. Потоа се тркалаат палачинки со афион. Сè, садот може да се сервира на масата.

Палачинки со афионски семиња: рецепт со џем

Таквите вкусни производи ќе се жалат и на децата и на возрасните. Дополнете го афионското полнење со џем или џем. Тогаш производите ќе бидат уште поубави.

афион пополнување

За да направите палачинки со афион, ќе ви требаат:

 • две јајца;
 • 100 грама шеќер и иста количина на џем (или џем);
 • две чаши брашно;
 • сол;
 • 350 ml млеко;
 • 150 грама афион.

Чекор по чекор рецепт

Прво, мешајте го тестото без грутки. За да го направите ова, се меша брашно, јајца, сол, шеќер. Потоа додадете млеко. Измешајте додека не се излади

Потоа испржете ги палачинки на руди кора од двете страни.

Во исто време, впијте ги афините во топла вода. Нека отече.

Потоа извртувајте го афинот преку мелница за месо. Потоа додадете џем. Промешајте добро. Значи, полнењето е подготвено.

Сега стави го на палачинки. Заврши го. Пред сервирањето, палачинки со афион се сечат со акутен агол на два дела. Потоа ги покани гостите на масата!

палачинки со афионски семиња

Заклучок

Сега знаете како да направите палачинки со пополнување на афион. Се надеваме дека ви се допаѓаат рецептите, а можете да ги направите истите куќи.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Едноставен рецепт за палачинки за гостопримливата водителкаЕдноставен рецепт за палачинки за гостопримливата водителка
Вкусни палачинкиВкусни палачинки
Пек тенки палачинкиПек тенки палачинки
Вкусни палачинки со млеко. Рецепт од мајки и бабиВкусни палачинки со млеко. Рецепт од мајки и баби
Рецепт: палачинки на кисело млекоРецепт: палачинки на кисело млеко
Палачинки на минерална вода. Рецептот за вкусни палачинкиПалачинки на минерална вода. Рецептот за вкусни палачинки
Рецептот за палачинки на млеко: вкусно!Рецептот за палачинки на млеко: вкусно!
Палачинки со овесни снегулки: најдобри рецептиПалачинки со овесни снегулки: најдобри рецепти
Палачинки се густи во квасец.Палачинки се густи во квасец.
Вкусни и брзи палачинки за кефирВкусни и брзи палачинки за кефир
» » Палачинки со афионски семиња. Рецепти