obrechye.ru

Истражување на производи за содржината на скроб. Храната со скроб

Скроб се наоѓа во многу растителни видови, кои луѓето редовно јадат. Таа почна да прима во античка Грција и во Рим. 80% од човечките јаглехидрати се производи со содржина на скроб. За еден организам таквото количество на оваа компонента не е корисно. Оваа компонента е полесно да се дезинтегрира кога е внесена во дигестивниот тракт, доколку се употребува во суровата природна форма. Присуството на скроб, исто така, може да се утврди дома.

истражување на производи за содржина на скроб

Обработка на скроб од телото

Скроб спаѓа во групата на полисахариди, природни високомолекуларни јаглени хидрати. Голем број растенија го содржат овој комбиниран шеќер во нивните клетки. Тоа е во леќата, моркови, компири, растителни стебленца, овошје и лисја. Неопходно е за нормално функционирање на човечкото тело.

производи на студијата во содржина на скроб покажа голема количина на истите во кои вообичаено се користат состојки како што се компирот, пченица, пченка, хељда, ориз, грав и други.

Распределбата на суровата храна со содржина на скроб започнува веднаш по влегувањето во уста под влијание на плунката. Се претвора во малтоза. Откако ќе влезе во цревата, се хидролизира во моносахариди. Тие, пак, продираат низ ѕидовите на цревата и стануваат фосфати, кои влегуваат во крвта. На крајот тие стануваат гликоза. Содржината на скроб во храната е важен показател за хемискиот состав за оние кои јадат и вежбаат.

Варениот скроб има многу негативен ефект врз луѓето. Научниците кои го проучуваат скробот, изјавуваат дека неможноста на молекулите да се раствораат во вода, алкохол и етер. Овој производ има својство на затнувањето на крвта. Кога се изложени на топла вода, скроб отекува. Истиот резултат се добива ако е внатре. Потребна е течност, ја зема од телото. Таквата паста ги заглавува 12-дебелото црево и тенкото црево.

Многу лекари тврдат дека прекумерната потрошувачка на храна со висока содржина на скроб предизвикува ризик од рак. Жените се најопасни за злоупотреба на колачи.

производи кои содржат скроб

Правилна употреба на скромен храна

Производите што содржат скроб не можат целосно да се исклучат од исхраната. Тие се неопходни во телото да го надополнуваат со енергија. Вие само треба да го контролирате износот на нивната употреба. За нормална асимилација на производи со содржина на скроб не треба да биде повеќе од 20% од сите кои влегуваат во телото.

Студијата на производи за содржина на скроб покажува дека, ако се исполнети одредени барања, можно е да се заштитите од негативни ефекти што е можно повеќе.

Основни правила за безбедна употреба на храна со содржина на скроб:

  • супстанцијата е слабо варено со други производи;
  • најдобрата комбинација: скроб + салата од суров зеленчук;
  • полесно е да се вари кога има доволно внес на витамини Б во телото;
  • производи со содржина на елемент не се препорачуваат за термичка обработка.

Употреба на скроб во прехранбената индустрија

содржина на скроб во табелата производи

Студијата на производи за содржината на скроб укажува на нивната широка употреба во производството на храна. Супстанцата е подложена на обработка на висока температура. Овој скроб се нарекува модифициран. Тој ќе го пополни телото со екстра калории. Ова значи дека таквите производи тешко се вари и многу тешко се отстрануваат.

Производи кои содржат скроб: ликер чоколади, колачи крем, мрзнување, полнила, нус-производи, јогурт, десерти, слатко, сладолед. Исто така вклучува и замрзнат зеленчук, месо, риба, замени за маснотии, пијалоци, супи, полупроизводи, ореви во глазури и други.

Храната со скроб

Како што веќе разбравме, има многу од нив. И понекогаш содржината на скроб во производите е многу висока. Во табелата подолу се прикажани оние наслови кои содржат најголем број на наслови. Зеленчук со висока содржина на скроб се препорачува да се користи со додавање на кисела павлака, путер или крем. Тие вклучуваат: репка, корен, слатки компири, компири и артишоци од Ерусалим.

Удел на скроб во производи
Име на производСодржина во%
Брашно од ориз79
Белиот ориз78
Едно парче ориз75
Шпагети75
Пченкарни снегулки74
Јачменско брашно72
Брашно од пченица72
Просо69
Пуканки68
Свеж леб66
Пченка65
Брашно од пченка65
Тестенини65
Тестенини од целост64
Јадења од овес61
Ruskary61
Жито60
Бисквити со брашно од пченица58
Бел леб48
Грашок45
Леб од ржано брашно45
Производи од лиснато тесто37
Помфрит35
Крокети од компири20
Варени компири14-ти
Ебам11.7
Ѓумбирот11.2
Пире од компири11-ти

Растителна храна со ниска содржина на скроб

содржина на скроб во производи

Најмалата содржина на овој елемент во пиперка, зелка и овошје. Продолжуваме да ја разгледуваме содржината на скроб во производите. Табелата ги обединува имињата во кои има најмалку износ. Значи, кои производи се најмалку опасни во овој случај?

Производи со минимална содржина на скроб
ИмеСодржина во%
Артишок0.5
Печурки-
Зелена пиперка0.1
Зелка0.1
Колбраби0.5
Црвен пипер-
Пастернак4
Магдонос1.2
Радис0.3
Аспарагус-
Тиква0.2
Цикорија-
Лук2
Спанаќ, киселица0.1
Конечно-

Тестирање на производот за скроб

Дома, можете да направите истражување за содржината на скроб. За ова, најчесто се користи јод или раствор на Лугол.производи со висока содржина на скроб Неопходно е да се стават неколку капки на парче банана, да се додаде во каша, јогурт, мајонез или која било друга храна. Колку е поголем скроб во предметот што се испитува, толку потемна ќемка станува. Таков мал експеримент ќе ги прошири знаењата за дневната исхрана и ќе помогне да се разбере квалитетот на храната. На овој начин, можете да ги проверите истите производи од различни производители и да го одберете најдобриот квалитет. Овој метод често се користи од страна на водителка при проверка на млеко, урда и мед. Во овие производи, не смее да има скроб.

Производите мора да бидат избрани поединечно. Сè зависи од потребите и можностите за нивна асимилација. Со оглед на посебна диета, неопходно е да се минимизира времетраењето на диети без јаглени хидрати. Нивното отсуство во телото доведува до стрес. Затоа, растителна храна мора да биде присутна во исхраната, како и јаглени хидрати.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Карактеристики, корисни својства и хемиски состав на скробКарактеристики, корисни својства и хемиски состав на скроб
Мономер од скроб е она што соединението?Мономер од скроб е она што соединението?
Кои се модифицираните скробови и дали треба да се плашат?Кои се модифицираните скробови и дали треба да се плашат?
Што е скроб и во која храна е содржана?Што е скроб и во која храна е содржана?
Кои производи содржат скроб и дали треба да се отфрлатКои производи содржат скроб и дали треба да се отфрлат
Скроб - што е тоа? Видови и примена на производотСкроб - што е тоа? Видови и примена на производот
Скроб: добар и лош. Корисни својства на пченка и компир скробСкроб: добар и лош. Корисни својства на пченка и компир скроб
За време на расцепувањето на скроб, голем број на корисни јагленохидратиЗа време на расцепувањето на скроб, голем број на корисни јагленохидрати
Скроб: формула, својства и многу повеќеСкроб: формула, својства и многу повеќе
Примена на скроб во секојдневниот животПримена на скроб во секојдневниот живот
» » Истражување на производи за содржината на скроб. Храната со скроб