obrechye.ru

Мали од скроб - саго

Житарици - е незаменлив производ за секого. Некој не му се допаѓа на некои каша, но среќни да јадат од друга страна, и некој сака сите, без исклучок, но не и еден човек кој не се јаде варен житни култури. Ова е доста хранливи и здрава храна. Секој тип на растенијата од кои за да се добие суровини за житни култури, има свои карактеристики и хранливи материи. За една од најкорисните вклучуваат јачмен скроб.

Ова се нарекува саго скроб јачмен и го направи надвор од стеблото на палми со истото име. Саго ужива тропска клима и на нашите простори не е можно да му се посветам. Особеноста на ова дрво во дека во внатрешноста на цевката се состои од чист скроб кој триење низ сито да се даде на житни зрна иднина. Транспорт на оваа супстанца е доволно проблематично, но суво жито од дланка скроб понекогаш добива на нашиот пазар во амбалажа која е дизајнирана да ги зачува сите свои својства за долго време.

Дури и во советско време, многу скроб беше продаден во нашите продавници. А суровините за производство биле компир или пченкарен скроб. Се разбира, ова не е вистински сага, но исто така е многу корисна житни култури. Составот на овој производ е исклучиво скроб. Воопшто не се потребни посебни компоненти. Благодарение на способноста за долгорочно складирање на суровините, конзервантите не се додаваат во кршот.

Круп на пченкарен крах (како и од компир) бара посебен пристап во производството. Во првите фази од развојот на оваа производствена грешка беа направени што доведоа до големи загуби на производот и суровините, па затоа вжарената скроб беше прилично скапа. Сега, тоа чини колку што е обичните житни култури, бидејќи е многу скапо. технолошката секвенца на нејзиното производство е ревидирана и доведена до совршенство.

Крпа од дланка скроб изгледа исто како нереалното саго: бели топчиња, мал дијаметар од околу 3 мм. Кога се готви, нејзиниот волумен се зголемува за 2 или повеќе пати. Главната апликација е житарици, пекарски пломби, пудинзи, понекогаш се додава и на супи и кондиторски производи. Особеноста на ова жито е тоа што дава густина на било кое јадење, а нејзиниот деликатен и благ вкус е апсолутно универзален во кулинарскиот однос.

За подготовка на вештачки саго, се избира само висококвалитетен скроб, кој е малку желатизиран со природни состојки. Првиот вид на суровина што се користеше беше целосно од компири. Со текот на времето, стана можно да се користи пченкарен скроб.

Современото домашно производство се состои од следните фази:

  • дехидратација (не е комплетна, но на одредено ниво);
  • просејување. Како резултат на тоа, тие добиваат маса наречена "снегулки";
  • зајдисонце. "Снегулки" се тркалаат во мали топки;
  • сортирање. Селектирани се чипови со суров сага;
  • испарува. Жито е парен, така што ја држи мувла добро;
  • суво сага;
  • сортирањето на сагото веќе во сува форма за да се одреди сортата;
  • полирање или полирање на готовиот саго;
  • мерење и пакување.

Саго се однесува на диетална исхрана, но само за оние кои имаат Гастроинтестинални заболувања. Одлично за бебешка храна. Не се препорачува за луѓе со прекумерна тежина. Факт е дека крус од скроб е доста висок во калории. Но, за оние на кои им е потребна сила за обука - одлична храна.

Меѓу корисни материи, кои се дел од жита, вреди да се напомене витамини Е, ПП и холин. Исто така, присутни, но во помал процент, витамини од групата Б, H, А. на минерали во составот вклучуваат калциум, калиум, молибден, бор, фосфор, цинк, железо, титаниум, ванадиум, јод, магнезиум, циркониум, бакар, стронциум, итн n. Се разбира, на тешки материи се содржани во рамките на прифатливо и корисно норми. Значи, јачмен скроб не само брзо заситени масти, но исто така се храни многу корисни материи.

Ви посакуваме вкусна и здрава храна!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Перловка со месо - вкусно јадењеПерловка со месо - вкусно јадење
Грошоци на јачмен: се што треба да знаетеГрошоци на јачмен: се што треба да знаете
Кои производи содржат скроб и дали треба да се отфрлатКои производи содржат скроб и дали треба да се отфрлат
Тапиока - што е тоа, што се подготвува од него и како може да се замени овој производТапиока - што е тоа, што се подготвува од него и како може да се замени овој производ
Скроб - што е тоа? Видови и примена на производотСкроб - што е тоа? Видови и примена на производот
Јачмен гриз. Какво зрно добивате од исхраната?Јачмен гриз. Какво зрно добивате од исхраната?
Калорична содржина на житарици во подготвена и сува формаКалорична содржина на житарици во подготвена и сува форма
За време на расцепувањето на скроб, голем број на корисни јагленохидратиЗа време на расцепувањето на скроб, голем број на корисни јагленохидрати
Скроб: формула, својства и многу повеќеСкроб: формула, својства и многу повеќе
Примена на скроб во секојдневниот животПримена на скроб во секојдневниот живот
» » Мали од скроб - саго