obrechye.ru

Како да се подготви салата? Повеќекратни рецепти

Во рамките на подготовките за прослава пред водителка секогаш го покренува прашањето за тоа што да се подготви салати дека тие се вкусни, хранливи, а сепак изгледа естетски префинета, се декорација на празничната маса. За среќа, постојат многу рецепти за јадења од ваков вид, еден од нив е "Милер". Најверојатно ова деликатес ќе заземе чесно место не само на вашата празнична маса. Значи, денес решивме да ви понудиме неколку начини за подготовка на вкусна и задоволувачка салата "Мелник". Патем, ова јадење доби своето име, бидејќи сите негови состојки се нанесуваат на ренде или се сече на мали парчиња.

Рецепт: салата "Мелник" (со слика)

Ова јадење понекогаш се нарекува и "лов" салата. Од каде доаѓа ова име, тоа не е познато за сигурно. Без оглед на оваа салата "Милер", која, исто така, може да се најде под името "Stary Мелник", многу срдечна, убава, воздушеста и вкусни.

салата мелница

Состојките

Со цел да се третираат неговите домашни и гости од садот, ние треба да се подготви следниве производи: солени печурки, кромид, сирење, мајонез, растително масло, варено говедско месо, кисели краставички, јајца, компири и моркови. Што се однесува до количината, овде нема строги ограничувања: сето тоа зависи од вашите желби за вкус. Во принцип, тоа е препорачливо да се користи четири до пет средни компири, три моркови, четири јајца, 250-300 гр сирење, половина килограм месо, неколку кисели краставички, кисела печурки 400 грама, малку кромид и мајонез по вкус. И тоа е потребно да се обрне внимание на фактот дека печурки се точно солени, во никој случај маринирани. Најдобро е да се купат црни печурки, но можете да ги користите црвенокосите, пегите и другите печурки, кои се во вишок достапни денес за продажба. Што се однесува до сирењето, за да може лесно да се нанесуваат, неопходно е да се купат тврди сорти. Најдобро од сè, ако има вкус како ostrenkim (добра опција е холандски сирење).

Салата Милер со слика

Процес на готвење

Бидејќи салата "Стари Мелник" ги претставува смачканите состојки изложени со слоеви на големо јадење, ќе застанеме на процесот на подготовка на секој слој одделно.

Од 400 гр гранчиња од печурки, го исцедиме саламура, ги исекуваме печурките на мали парчиња и ги поставуваме на големо јадење. Додај ситно сецкан кромид, растително масло, се меша темелно. Значи, го добивме првиот слој од вкусна салата.

Сирење решетки на парична казна ренде, го стави на сад и маснотии со мајонез. Вториот слој е подготвен.

Потоа, го употребуваме готвеното готвење, одвоено од коски и сецкани на мали парчиња. Се шири месото на јадење преку сирење со мајонез.

Ситно се исецка кисели краставички - ова ќе ни биде следниот слој.

Претходно варени моркови, компири и јајца исто така се исецкани на мали парчиња и нежно ги поставуваат слоевите на салатата. Ние ги покриваме сите состојки со мајонез и посипете го со рендано сирење и јајце. Исто така можете да го декорирате садот со гранче со зелена боја. Вкусна салата "Милер" е подготвена! Пред да служите, препорачливо е да му дозволите да застане во фрижидер неколку часа. Бон апетит!

Милер салата рецепт

"Мелник" (салата) - рецепт со пилешки и кисела печурка

Ние нудиме на вашиот суд уште една опција за правење срдечна и убава антена. Ако одлучите да се третираат неговите домашни и гости, салати, тогаш треба да се пред-акции следниве состојки: пилешко - еден килограм, три кисели краставички со средна големина, пет компири со средна големина, осум јајца, 200 грама сирење, четири моркови, чаша кисела печурки (најдобро одговара за ова јадење печурки), две главици кромид, мајонез и сол по вкус.

марула стара милер

Процес на готвење

Варете пилешки филети, моркови, компири и јајца, изладете ги. Маринирани печурки ситно сецкани. Кромид, исто така, ситно се исецка. Можете да го истурите неколку минути со врела вода за да се ослободите од горчливиот вкус. Исчистени компири и моркови се исчистени. Компири се сече на мали плоштади, и моркови нанесуваат на ренде. Филето е, исто така, исечено на мали парчиња. Сирење решетки, и кисела краставици ситно сецкани.

Во салата сад, прво лежеше кисела печурки, а на врвот - ситно сецкан кромид. Следниот слој ќе се состои од рендано сирење со мајонез. Потоа изложи месо, кисела краставици, јајца, сите подмачкани со мајонез. Следните слоеви ќе се состојат од моркови, компири и повторно мајонез. На врвот, поставете остатоци од сирење и рендано јајце на мал ренде. За украсување јадења Можете да ги користите пердуви на пролетниот кромид, гранка на копар или магдонос. Вкусна, задоволувачка и прекрасна салата "Милер" е подготвена! Пред сервирање, испратете го садот неколку часа во фрижидерот, за да се затегне. Бон апетит!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Салати: рецепти со шампињониСалати: рецепти со шампињони
Ние подготвуваме салата на празничната маса: оригинални рецептиНие подготвуваме салата на празничната маса: оригинални рецепти
Салата со месо - рецептиСалата со месо - рецепти
На празничната маса: салата со ракчиња и ананас.На празничната маса: салата со ракчиња и ананас.
Салата од морска храна "Море коктел"Салата од морска храна "Море коктел"
Закуски на празничната маса: салата од морков со сирењеЗакуски на празничната маса: салата од морков со сирење
Салата од ротквица: рецепт за рецептСалата од ротквица: рецепт за рецепт
Ние подготвуваме вкусни салати со ракчиња, салата и краставицаНие подготвуваме вкусни салати со ракчиња, салата и краставица
Универзална и вкусна салата "Којаш". Рецепт за сите приликиУниверзална и вкусна салата "Којаш". Рецепт за сите прилики
А срдечна салата Бонапарта: како да се готви?А срдечна салата Бонапарта: како да се готви?
» » Како да се подготви салата? Повеќекратни рецепти