obrechye.ru

Скроб: добар и лош. Корисни својства на пченка и компир скроб

Пред неколку децении, скроб имал широка популарност кај домаќинките како прехранбен производ и како корисна супстанца во домаќинството. По некое време, светот ја научи "ужасната" вистина: од неговата употреба расте масти и губи здравје! Неопходно е да се разјасни што всушност му дава на лицето скроб. Корист и штета се спротивни концепти, како ден и ноќ. Каде е вистината, а што е фикција?Скроб е добар и лош

Со цел да се постават сите точки над "и", неопходно е да се "разложи" скроб во составни делови и да се разбере како секој од нив делува на човечкото тело, што е потребно и што предизвикува штета.

Компир скроб: корист и штета

Еден од главните извори на енергија за човечкото тело се јаглехидратите. Моно- и дисахариди се едноставни јагленохидрати, кои немаат ништо заедничко со компир скроб. Полисахаридите се, исто така, јаглехидрати, само сложени, на кои припаѓа скроб.

Употребата и штетата на оваа супстанција сè уште се оспорувани од разни научени умови. Оттука, митовите за масни наноси се појавија во медиумите, кои се резултат на незадржлива зависност од желе и пржени компири.

Има одредена сума на здравиот разум во ова. Вие нема да можете да најдете човек со дебелина кој не би сакал и не би ги користел споменатите јадења. Но, ова е нецелосна вистина. Вистината е дека полисахаридите се составен дел од здравјето на телото. Покрај тоа, употребата на скроб - во промовирање на губење на тежината!

пченкарен скроб

Клучот за успех

Оние од приврзаниците на здрав начин на живот кои безбедно го поминале користењето компири и палачинки за јадење оризова каша и тестенини, тенки, како Кинезите или Италијанците, не. Всушност, тие го сменија "шишето за сапун". Во основа, во нивната исхрана ништо не е променето. И сите, бидејќи овие нови "здрави" производи исто така содржат полисахариди.

Целата тајна е во начинот на готвење на сите омилени компири, кои некогаш биле увезени во Русија од Петар Велики. Споредете се:

 • Кртулата од компир има три четвртини од водата, преостанатиот квартал е за сите цврсти материи. Скроб во него и уште помалку.
 • Во пире скроб, веќе 11%.
 • 14% од оваа супстанца во варен компир.
 • Содржи 35% полисахариди Помфрит.
 • Чипови - 53%!

Умереноста е корисна во сè. И во износот јаде, и во неговиот квалитет. Потрошувачката на производи што содржат скроб не е исклучок.компир скроб е добар и лош

Зошто ни треба растителен скроб?

 • Тоа е важно за мускулните влакна и мозокот.
 • Покрај тоа, за силата на имунитетот, потребен е скроб.
 • Придобивките и штетите на оваа супстанција за секој организам се индивидуални - ова мора да се запомни. Но, заеднички за сите е позитивниот ефект на користење на оваа полисахариди - производство на енергија. Без комплексни јагленохидрати, телото не може да стори.
 • Тој исто така му помага на телото да ги издржи воспалителните процеси.
 • Ја намалува содржината на шеќер во крвта, поради што е успешна кај луѓето со болест како дијабетес мелитус.
 • Скроб е вклучен во формирањето на органски киселини.

употреба на скроб

Пченкарен скроб: корист или штета?

Овој вид скроб е сличен на компирот со мала разлика - тоа е малку повеќе калоричен. 300 kcal е по 100 грама на "свежи" супстанции на компир, 330 kcal содржи пченкарен скроб. Нивната употреба е идентична.

Нормата е колку?

Оттука се поставува прашањето: колку скроб на ден може да се смета за норма за просечниот човек? Ако не го претставувате вашиот живот без компири, можете безбедно да го јадете до четири килограми дневно, под услов да нема други производи во исто време. Не е изненадувачки, лекарите препишуваат на некои од нивните пациенти точно исхрана на компири.

Внимание: скроб!

Излегува дека сите "хорор приказни" за оваа супстанца се "патка" генерирана од конкурентската борба на индустријалци? Значи она што навистина ги исплаши луѓето со скроб?

Придобивките и штетите наведени погоре се применуваат само за растителни производи што содржат овој полисахарид. Вистинската опасност е само по себе рафинирано и модифициран скроб. Тој нема да му даде на телото нешто од кое би можел да го искористи. негативна содржина на Мите направи механички и хемиски методи за обработка на суровини и компири или пченкарен скроб во подготовка. Тоа е во ова прашање постои недостаток на диететски влакна, па телото потреби, а премалку хранливи материи.пченкарен скроб

И ако обична домаќинка избегнува додавање на скроб произведен на индустриски начин, тогаш таа може да забележи дека овој производ сѐ уште паѓа на трпезариска маса на нејзиното семејство во значителни количини. На крајот на краиштата, секој сака пекарски производи печени од висококвалитетно, а со тоа и со високо-скробно брашно. "Непријателот" загрозува човековото здравје, се крие во мајонез, кечап и многу други производи, каде што скробот се додава во производниот процес.

Овој бел прашок е способен да провоцира хормонални неуспеси, атеросклероза и други не помалку досадни проблеми во човечкото тело.

Што треба да направам?

Одговорот на ова прашање е очигледен, но тоа ќе бара некои напор од модерната личност.

Прво, ако е можно, неопходно е да се напуштат производите што содржат скроб во индустриското производство. Можете внимателно да ја прочитате листата на состојки напишани на пакувањето на производот, но посоодветно е да се префрлите на храна со едноставни производи од вашата подготовка.

Подобро е трајно да се исклучи од диетата купена во продавницата колбаси, колбаси, сосови, чипс и други слични производи и брза храна. Добро садови и додатоци за јадења купени дома од производи одгледувани на сопствениот двор.Скроб е добар и лош

Второ, мора да се запамети дека од скроб кој влегува во човечкото тело заедно со протеинска храна, не вреди многу да се очекува. Тоа едноставно нема да вари, бидејќи алкалната киселина која е вклучена во овој процес ќе биде зафатена со дигестија на протеинот. Што ќе направи скроб? Само се населат во масните клетки на човечкото тело.

Но, таквите "сопатници" на компири, тикви, пченка, целер, ротквица, тиква, рен и сличен зеленчук како растително масло, павлака, крем - само од корист! Уживајте во вашето здравје!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Карактеристики, корисни својства и хемиски состав на скробКарактеристики, корисни својства и хемиски состав на скроб
Мономер од скроб е она што соединението?Мономер од скроб е она што соединението?
Кои се модифицираните скробови и дали треба да се плашат?Кои се модифицираните скробови и дали треба да се плашат?
Како да зоврие желе од џем и скроб: чекор по чекор рецепт за вкусен пијалокКако да зоврие желе од џем и скроб: чекор по чекор рецепт за вкусен пијалок
Што е скроб и во која храна е содржана?Што е скроб и во која храна е содржана?
Сакате да знаете каде се чуваат брзо јаглехидратите? Листата на производи е доста интересно!Сакате да знаете каде се чуваат брзо јаглехидратите? Листата на производи е доста интересно!
Кои производи содржат скроб и дали треба да се отфрлатКои производи содржат скроб и дали треба да се отфрлат
Скроб - што е тоа? Видови и примена на производотСкроб - што е тоа? Видови и примена на производот
Компири: калории и придобивкиКомпири: калории и придобивки
За време на расцепувањето на скроб, голем број на корисни јагленохидратиЗа време на расцепувањето на скроб, голем број на корисни јагленохидрати
» » Скроб: добар и лош. Корисни својства на пченка и компир скроб