obrechye.ru

Вкусни палачинки со млеко. Рецепт од мајки и баби

Палачинки се вистинско руско јадење. Рецептите и начините за подготовка на овие народни убавини беа пренесени од генерација на генерација. Тие беа подготвени за време на празниците и беа вклучени во секојдневната исхрана. Палачинки ги поздравија гостите. Овие деликатни производи од тестото беа составен дел на било кој празник. Во основа, тие се готват врз основа на млеко или млечни производи (кефир, јогурт). Нема ништо полесно отколку да се направи палачинки на млеко. Рецепт Секоја водителка ги знае. Најлесната опција ќе потрае многу малку време: 10 минути за да се подготви, а остатокот зависи од апетитот. Многу вкусни се најчестите дебели палачинки во млеко, чијшто рецепт е многу едноставен. За готвење ви требаат: за 300 грама брашно 60 грама топол путер, 2 јајца, 2 лажици шеќер, половина чаша млеко, малку сол и 2.5 лажички прашок за пециво.

палачинки на рецепт за млеко

Процесот се одвива во неколку фази:

  1. Измешајте го млекото, шеќерот, јајцата со миксер или редовна коронета.
  2. Во тенџере, измешајте го преливото брашно, прашокот за пециво и сол.
  3. Комбинирајте ги производите заедно и заменете го дебелото еластично тесто. Додадете го путерот (малку стопен) и добро измешајте ги сите содржини. Сега тестото треба да зрее малку (5 минути).
  4. Скршете топла тава со растително масло и ставете две лажици готови тесто. Нежно го дистрибуирајте низ целата површина и пржете неколку минути. Откако палачинка потемнува околу рабовите, треба да ја претворите наоколу и да продолжите да пржете на другата страна за една минута.

Мил и деликатни палачинки се добиваат на млеко. Овој рецепт сепак не дозволил никого да се спушти. Може да се јадат со путер, павлака или џем. Во секој случај, задоволството е загарантирано. Таквите палачинки во млекото, рецептот и технологијата за подготовка кои се претставени погоре, се од суштинско значење за другите опции.

тесто за палачинки на млеко

Навистина, палачинки се целина епоха во историјата на готвењето. И рецептите овде можат да бидат многу различни. Земете, на пример, тесто. Впрочем, тоа зависи од него, што на крајот ќе резултира со готов производ. Палачинки тесто на млеко не мора да биде густа. Ако готвите доволно течност конзистентност, палачинки ќе испаднат да биде тенка и деликатна. Не е тешко да се направи ова. За оваа опција, тоа ќе потрае: половина литар крава полномасно млеко, 200 грама брашно, 3 јајца од пилешко, 1 лажичка шеќер и сол и неколку лажици сончогледово масло.

За да се подготви ваквото тесто потребно е за следната технологија:

  1. Измешајте брашно, сол и шеќер со јајца додека не се изедначи, без никакви грутки.
  2. Постепено, во мали дози, додајте млеко и го мачкате тестото. Како резултат на тоа, треба да испаднат да биде доста течност.

Скрши како палачинки како и обично во загреан тава, масло од растително масло, 2 минути од едната страна и 1 минута по превртувањето.

палачинки без јајца на млеко

Понекогаш постои ситуација каде што треба да се пече палачинки, и нема јајца при рака. Во ред е. Дури и во овој случај постои излез. Постои рецепт што лесно можете да го направите палачинки без јајца на млеко. На производите на работната површина треба да биде: половина литар млеко, една лажица павлака, и половина лажички сол и сода бикарбона, 4 целосна чаши брашно, половина чаша шеќер и 6 лажици. лажици сончогледово масло.

Сега можете да започнете со готвење:

  1. Сода микс темелно со кисела павлака.
  2. Во голема сад, микс малку загреани млеко, шеќер, брашно, сол и сода со кисела павлака. На површината на готовата мешавина веднаш се појавуваат мали меурчиња.
  3. Постепено додајте го путерот и конечно изгорете го тестото.
  4. На подмачкан тава истурете лажица (или лажица) тесто и испечете палачинка од двете страни.

Подготвени руди палачинки може да се преклопат на слајд на плочата, promazyvaya секој од нив со путер. Од вареното тесто, тие треба да завршат со толку многу што никој не ја остави масата гладни.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се готви раните палачинкиКако да се готви раните палачинки
Палачинки со кисело млеко: рецептПалачинки со кисело млеко: рецепт
Едноставен рецепт за палачинки за гостопримливата водителкаЕдноставен рецепт за палачинки за гостопримливата водителка
Вкусни палачинкиВкусни палачинки
Палачинки на серумот се тенки, пити, палачинки: корисни и едноставни рецептиПалачинки на серумот се тенки, пити, палачинки: корисни и едноставни рецепти
Рецепт: палачинки на кисело млекоРецепт: палачинки на кисело млеко
Палачинки на минерална вода. Рецептот за вкусни палачинкиПалачинки на минерална вода. Рецептот за вкусни палачинки
Палачинка со урда и суво грозјеПалачинка со урда и суво грозје
Рецепт за леќата палачинки - најдобар појадок!Рецепт за леќата палачинки - најдобар појадок!
Палачинки со овесни снегулки: најдобри рецептиПалачинки со овесни снегулки: најдобри рецепти
» » Вкусни палачинки со млеко. Рецепт од мајки и баби