obrechye.ru

Салата "Бојарски": готвење рецепти

Човештвото измислило многу различни салати. Посебно место во ова семејство на јадења се наоѓаат салати со навистина аристократски имиња: Грофот, грофицата, Господ, Војводата, маркиз, Барон и други. Денес предлагаме да дознаеме што е салата Бојарски. Слушајќи го името на ова јадење, многумина замислуваат луксузно јадење на ретки и скапи производи. Многу е веројатно дека пред неколку векови тоа беше така, но денес салата може да се подготви на неколку различни начини, користејќи ги најобичните производи кои не се деликатеси.

Салата "Бојарски" со ладно варени свинско месо: рецепт

салата бокара со варено свинско месо

Овој вкусен и негување салата е многу едноставно и брзо да се подготви: за сè за сè што поминуваат не повеќе од 20 минути. Значи, за бојарскиот оброк ќе ни требаат следниве производи:

 • 300 грама ладно варени свинско месо;
 • половина тегла од конзервирани шампињони;
 • 1 кромид;
 • 70-100 грама сирење;
 • 3 јајца;
 • мајонез;
 • излупени ореви по вкус;
 • растително масло за пржење.

Не многу ситно исецкани кромид и пржете го во тава со шампињони со мала количина растително масло. Ладно варено кисела зелка и се меша со пржени кромид и печурки. Варени тврдо варени јајца исто така се сече на коцки и додадете во салатата. Исто така, истурете ситно рендано сирење и сецкани ореви. Ја обоеме салатата со мајонез и сервирајте ја на масата. Како декорација, можете да додадете гранче од зелена боја.

Салата "Бојарски" слоеви со компири и шунка: рецепт

Бојарска салата со слоеви

За ова јадење, треба да ги подготвите следниве состојки:

 • 5 средни компири;
 • голем свеж краставица;
 • 4 варени јајца;
 • конзерва од кисела печурка;
 • 150 грама шунка и иста количина на карбонат;
 • 1 кромид;
 • зеленчук;
 • мајонез;
 • масло за пржење.

Краставици, печурки, компири, карамели и шунка се сечат во ленти. Компирите пржете во големи количества нафта, за да изгледа како помфрит. Кромид се сече на тенки половинки, ги протриваме јајцата на голем ренде и ги исецкуваме зелените. Сите состојки се поставени во салата сад во слоеви: прво шунка, а потоа кромид, печурки, карбонат, и конечно јајца и краставица. Секој слој мора да се подмачка со мајонез, а на врвот додадете пржено компири. Салата красат со зелена боја и служат. Многу вкусно и срдечно јадење е подготвено!

Салата "Бојарски" со пилешко, ореви и зеленчук: рецепт

салата бојар

Како состојки за правење ваква салата ќе ни требаат:

 • 1 пилешко бедро;
 • конзерва грашок;
 • половина чаша излупени ореви;
 • 100 грама путер;
 • 2 домати;
 • 5 компири;
 • краставица;
 • 7 супени лажици мајонеза;
 • сол и бибер по вкус.

Пилешкото бедро мора да биде претходно варено и да готви компир "во униформа". Компирите се излупени, а месото е одвоено од коските. Пилешко ситно сецкани и додадете сецкани ореви, рендани на големо ренде, маслиново бибер и сол. Сите се мешаат и се чистат во фрижидер.

Мојот зеленчук. Краставица се сече на мали сламки, и домати и варен компир со коцки. Додајте ги точките за пола и измешајте. Излегуваме од фрижидерот ладно месо и се меша со зеленчук. Ние ја облекуваат салатата со мајонез и уживајте во прекрасен вкус.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се направи салата со конзервирани печурки. Рецепти.Како да се направи салата со конзервирани печурки. Рецепти.
Вкусни рецепти: салата со говедско месоВкусни рецепти: салата со говедско месо
На празничната маса: салата со ракчиња и ананас.На празничната маса: салата со ракчиња и ананас.
Како да се подготви салата? Повеќекратни рецептиКако да се подготви салата? Повеќекратни рецепти
Салата "Аленка" - рецепт за подготовкаСалата "Аленка" - рецепт за подготовка
Салата од говедско црниот дроб. Готвење рецептиСалата од говедско црниот дроб. Готвење рецепти
Салата со шампињони и пченка: вкусни рецептиСалата со шампињони и пченка: вкусни рецепти
Салата од срцето - оригинална и вкуснаСалата од срцето - оригинална и вкусна
Рецепти од јадења од шампињони: вкусни и евтиниРецепти од јадења од шампињони: вкусни и евтини
Рецепт за салата од пилешко со Ананас за празнична масаРецепт за салата од пилешко со Ананас за празнична маса
» » Салата "Бојарски": готвење рецепти